Blog Post

O svete vedeckou optikou.
HomeClankyKonšpirácie, mýty a iné ovcePodoby sčítanosti, gramotnosť súčasnosti

Podoby sčítanosti, gramotnosť súčasnosti

Slovo „sčítaný“ u mňa vždy vyvolávalo akýsi rešpekt, pretože ľudia v mojom okolí tak označovali človeka, ktorý naozaj vedel z určitej oblasti mnoho. Či už to bola literárne sčítaná osoba, s množstvom načítaných románov, rozhľadom, alebo osoba znalá nejakého technického odboru. Keďže je človek skôr tvor majúci rád príbehy a rozprávanie, často to boli ľudia znalí „príbehových“ oborov, ako spomínaná literatúra, história, rôzne kultúry, umenie.

Sčítaní môžeme byť dnes v strašnej spúste vecí, počnúc filozofiou, vymenovanými obormi a končiac ezoterikou a pavedou. Áno, človek môže byť sčítaný aj v ezoterike, pavede a koniec koncov v rozmanitých náboženských prúdoch. Je to vďaka tomu, že ich je tak veľa, môže ich byť nekonečne veľa, majú príbehy, dá sa o nich rozprávať dlhé hodiny a sánka pri nich padá hlboko do pivnice. Sú to rozprávky dnešných dôb. Zaujímavé na tom je, že som ešte nepočul o človeku sčítanom v dobšinského rozprávkach, ale takí liečitelia kryštáľmi či prútikári už môžu byť sčítaní vo svojej „odbornosti“. Nehovoriac o okultných praktikách, malý výcuc všeličoho s čím takto sčítaný človek operuje:

– Okultizmus, hermetizmus, kabala.
– Egyptské pyramídy, Atlantída, Teória večného ľadu, Thule, Dutá zem, Plejády, Obri
– Carlos Castaneda, František Bardon, Emil Páleš, Blavatská, Dijon Fortune, Edgar Cayce
– Nostradamus, Mayovia, Aztékovia, Inkovia,
– hromady a hromady ďalších vecí ktoré sa vzájomne prepletajú, negujú, premieňajú, sú nekonzistentné a podobne.

Dá sa byť sčítaný, dá sa o tom vedieť ohromne veľa, o Chi, o liečení anjelmi, rozhovormi s mŕtvymi, prorockými snami, výletmi do minulých životov. Sú to super veci k ohňu, pivu, na výlet, na dlhé zimné večery. Ale čo viac môže človek z týchto príbehov fantázií mať? Čo viac než zážitok ako z Dobšinského rozprávok? To nechám na zamyslenie.

V dnešnej dobe je takáto sčítanosť na vzostupe, ľudia k tomu inklinujú, dáva to nádej a kto vie čo ešte. Ak vôbec ešte niečo. Kto by to bol povedal, že v dnešnej dobe kedy toto píšem, na stroji tak komplexnom, že ho nemôžem celý ani pochopiť, sa začína rozmáhať úcta a posvätnosť výmyslov?

Naproti tomu sčítanosť, alebo lepšie povedané gramotnosť informačná – vedecká, upadá, teda je veľmi biedna, ľudia nemajú ani elementárnu šajnu o tom, čo je to veda a ako pracuje, ako získava poznatky. Ani len to, koľko akých poznatkov, o akých veciach vlastne vieme.

Účelom tohto príspevku je zase iba hecovať zamyslenie nad tým celým. Inšpiroval ma k tomu kúsok textu od Carla Sagana z knihy The Demon-Haunted world:

„Bol, v určitom zmysle, široko sčítaný. Poznal rôzne špekulatívne teórie o, povedzme, „potopených kontinentoch“ Atlantíde a Lemurie. Rozprával o podmorských expedíciách, ktoré mali byť pripravené za účelom objavenia potopených miest, zničených minaretov kedysi veľkolepých civilizácií, ktorých pozostatky je môžu dnes obdivovať iba hlbokomorské svetielkujúce ryby a krakeni. Až na to….. oceán skrýva mnoho tajomstiev, viem o tom, že nie sú žiadne zmienky oceánografických alebo geofyzikálnych faktov podporujúcich existenciu Atlantídy alebo Lemurie. Pokiaľ veda môže podať svedectvo, tieto civilizácie nikdy neexistovali. Práve teraz, trochu mierne, som mu to naznačil.

Ako sme tak jazdili v daždi, videl som ako sa stáva čoraz viac rozmrzelým. Narúšal som mu nielen jeho bludné teórie, ale i aspekty jeho vlastného života.

Lenže existujú toľké veci v súčasnej vede, rovnako vzrušujúce, viac záhadné, a viac intelektuálne podnecujúce – tým viac, čím bližšie k pravde sú. Vie niečo o molekulárnych stavebných časticiach poletujúcich v chladných neživých oblakoch medzi hviezdami? Počul už o odtlačkoch stôp našich predkov v 4 milióny rokov starom vulkanickom prachu? Čo takto vznik Himalájí, keď India narazila do Ázie? Alebo ako vírusy pretlačia svoju DNA cez obranné mechanizmy bunky a prevrátia celý jej reprodukčný mechanizmus; alebo rádiovýskum extraterestriálnej inteligencie projektu SETI; alebo nedávno objavená staroveká kultúra Ebla? Nie, nepočul. Nepočul, iba matne, o kvantovej intermediácii, DNA pozná iba ako často spolu pospájanú písmenkovú skratku.

Pán „Buckley“ – ukecaný, inteligentný, zvedavý – počul, obrazne, „absolútne nič“ o súčasnej vede. Má od prírody chuť poznať záhady vesmíru. Chce vedieť o vede. No všetka veda, ktorá k nemu mohla dôjsť bola veľmi skoro odfiltrovaná než sa dostala do jeho blískosti. Naše kultúrne motívy, náš školský systém, médiá, toto všetko zlyhalo u tohto muža. Nikdy mu nikto nepovedal, ako rozoznať skutočnú vedu od lacnej imitácie. Nevie nič o tom, ako veda funguje a pracuje.„

P.I.

Citovaný text: Carl Sagan – The Demon-Haunted world

Obrázok1: http://futureperfectpublishing.com/2010/07/23/the-new-new-bookstore/

Obrázok2: http://firedudewraith.deviantart.com/art/The-Forgotten-Atlantis-37458694

2 komentáre

  1. Internetoví trotlíci | Použime rozum (zaváranie závitov na internete)august 19, 2011 at 12:01 

    [...] upresniť: niektorí trotlíci, ako si uvedieme, majú určité „vedomosti“, respektíve sú „sčítaní“, no tieto vedomosti nie sú použiteľné pre praktický život, ide často o pavedecké [...]

  2. Použime rozum (zaváranie závitov na internete) :: Blog Postfebruár 24, 2012 at 17:21 

    [...] alternatívnej a zopár ďalších, napríklad že Zem je dutá (niekedy možno popíšeme bližšie niektoré z týchto potravín). Ak potrava je z týchto kategórií, bezvýhradne ju zožerú, ale iba vtedy, keď je vo forme [...]

Leave a Reply

© 2012 Použimerozum.sk, všetky práva vyhradené.