Blog Post

O svete vedeckou optikou.
HomeClankyČlovek, správanie, evolúciaLepší holub na streche

Lepší holub na streche

Lepší vrabec v hrsti, ako holub na streche.

Naozaj sme vedeli, že takto nejak by to malo byť. Je to naozaj tak, že je lepší vrabec v hrsti ako holub na streche?

Ak vám ponúknem teraz na ruku 50€ alebo za pol roka 200€, čo si vyberiete? Vyberiete si 50€ teraz hneď, pretože 200€ možno nebude.

Walter Mischel, etológ zaoberajúci sa správaním uskutočnil radu experimentov zameraných na zisťovanie, akým spôsobom človek kalkuluje svoje možnosti, na základe ktorých si potom vyberá. Známym je jeho experiment s marschmelowmi, realizovaný na deťoch.

Deťom bola ponúknutá možnosť: Zjesť sladý vankúšik alebo počkať a získať bohatšiu odmenu (ďalší ako bonus). Ak však subjekt nevydrží, nezíska už viac nič. Veľká časť subjektov nedokázala odolať pokušeniu a vrhla sa „vrabca“ bez ohľadu na príslub „holuba“.

http://en.wikipedia.org/wi​ki/Marshmallow_experiment

Na videu je možné vidieť, ako ich zmieta pokušenie a nakoniec podľahnú a pripravia sa o možnosť mať viac.
Ja som to vedel, že človek nie je chamtivá sviňa!V skutočnosti je toto správanie adaptívne. V divočine nie je žiadna istota, že za rohom, stromom, skalou, bude čakať bonus. V divočine je vždy tu a teraz a príležitosť je šanca, ktorá môže znamenať prežitie.

Nesieme si to v batôžku z dôb, kedy ešte neexistovali latríny a Nový čas. História človeka necivilizovaného je omnoho dlhšia ako história Harmasanu, preto aj naše správanie je viac džunglaté ako mestské.

Môžeme sa zamyslieť, prečo by sa človek uspokojil s málom, keď môže mať viac. Ale bežná prax nás vždy presvedčí, že to tak je. Ak máme možnosť sa mať práve teraz pohodlne, alebo makať, aby sme sa mali zajtra dva krát tak dobre, vyberieme si prvú možnosť, spomente si všetky tie predsavzatia, sľuby a plány, ako budete viac študovať, viac makať, ako postavíte na záhrade krb z ikey bez troch šróbov. Ale vždy bol dobrý film v telke, alebo chutný koláčik v chladničke či opekačka u susedov..

Dan Ariely vo svojej knihe Jak drahé je zdarma? uvádza experiment, kedy dal študentom svojho seminára tri možnosti:V rámci semestra mali napísať tri práce, ktorých témy si vyberali na začiatku. Termín odovzdania prác bol však variabilný. No každý študent si mohol vybrať iba jeden variant a ten už nesmel meniť. Ak neodovzdal prácu v dohodnutom termíne, nedostal body.
Varianty:

A – Odovzdať všetky najneskôr v posledný deň
B – Možnosť výberu vlastných troch termínov
C – Tri pevné termíny v priebehu semestra

Najlepšie uspeli študenti s variantom C a aj ich práce boli kvalitnejšie. Horšie uspeli študenti ktorí si termíny vyberali sami a nahhoršie dopadli študenti s variantom A, ktorí najčastejšie písali všetky tri práce v poslednom týždni.. Zdá sa vám to povedomé?
Vždy bola nejaká dobrá hra na internete, na PC, rande, pivko, párty, zábava a more more času „a veď to dám ľavou zadnou“ (robil som týmto spôsobom výšku – (asi ako skoro každý) :- D )

Nie, nie je lepší vrabec v hrsti. Dnes je vo veľa prípadoch lepší počkať si na holuba. Ale na to treba oklamať opicu, treba jej nedávať banány vždy keď si spomenie. Dá sa to, keď sa vždy pri impulze rýchlo ukojiť v sebe nejakú chuť, človek zamyslí, a skalkuluje si náklady…

Kiež by som to dokázal!

P.I.

Pekný článok o tom je aj tu:
http://youarenotsosmart.co​m/2010/10/27/procrastinati​on/

Kniha:
Dan Ariely – Jak drahé je zdarma?

upravené na základe upozornenia

Leave a Reply

© 2012 Použimerozum.sk, všetky práva vyhradené.