Blog Post

O svete vedeckou optikou.
HomeClankyČlovek, správanie, evolúciaNápad z čistého neba (magická intuícia)

Nápad z čistého neba (magická intuícia)

Dlho riešime nejaký problém a nevieme si rady, nevidíme riešenie ba dokonca ani cestu. Je to neznesiteľný pocit bezmocnosti, preklíname svoju centrálu, hromžíme na svoje IQ, nakoniec si povieme, že na to nemáme, lebo keď sa rozdával rozum, stáli sme v inej šóre.. Kašleme na to a ideme si zahrať nejakú hru na nete, alebo pozeráme v televízore nejakú komatóznu reláciu. Prejde nejaký čas, napríklad jeden deň, my ste už aj zabudli na to, že bol nejaký problém. Rozospatí, karpiny ako pukance, vlasy sťa bocianie hniezdo, o pol druhej v noci presúšajúc sa po byte, zamierime do kuchyne. A zrazu bum! Osvietilo nás…..

Lebo sme otvorili chladničku..

Ako blesk z jasného neba nám pri pohľade na ožiarený kus salámu padne do náručia nápad, ktorý je tak geniálny, až ostaneme stáť a vetráme mrazák. Tak kúzelné, tak z čista jasna, tak komplexné riešenie, to musí byť dotyk vyššej moci. Ani sme netušili, že to v nás je, vnútorný hlas, duševné oko, konečne sme pocítili na vlastnej koži chlad.. teda intuíciu (chladničku sme už zatvorili). Existuje mnoho kníh, mnoho názorov, mnoho múdrych ľudí s teletextovým číslom, vykladajúcich karty, ktorí sa týmto pojmom hojne zaoberajú.

Na svete sa potýkame s rôznymi problémami na každom kroku. Intuícia by mala byť to, čo nám ich pomáha riešiť (Intuícia v zmysle pavedy). Pýtate sa, ako by to malo fungovať? No, základom je podľa múdrych kníh počúvať svoj vnútorný hlas, svoj vnútorný pocit. Síce nám už nepovedia aký má zvuk, či je to muž, žena, dieťa alebo čierna puma (to by bolo!), no ak budeme trénovať vnútorné ucho, možno niečo príde. A nie, nie je to zvuková halucinácia ktorá prichádza po 4 dňoch výdatného žitia na festivale.

Nebudem napínať – naučíme sa to tak, že začneme riešiť problémy spôsobom: urobím čo ma prvé napadne.(?!!) Tak sa to radí aj pri testoch: nevieš? Daj prvé čo ťa napadne, lebo to bude najpravdepodobnejšie správne. Vnútorný hlas našepká.

Neviem, mne sa to nikdy takto nestalo, možno sú ľudia, ktorým áno, ale podľa môjho hlbokého presvedčenia a názoru to nefunguje o nič lepšie ako hodiť si mincu. Možno horšie.

Tento dlhý nudný úvod sa skončil, poďme sa na to pozrieť z trošku racionálnejšieho hľadiska. Vynecháme všetkých anjelov, škriatkov, rarachov, leprikónov, víly, totemy a podobne a necháme len človeka a jeho mozog.

Riešime zapeklitý problém. Problém, ktorý potrebuje nejaké kreatívne, novátorské riešenie, žiadnu rovnicu ktorá je daná a treba výsledok. Čo sa pri tom deje? Tu je jeden spôsob riešenia problémov v kreatívnom procese – tvorbe diela, podľa Jiřího Kulku.

Príprava – zhrabávanie informácií, prieskum, zisťovanie čo najväčšieho množstva relevantných poznatkov o danom probléme. Čím kvalitnejšie a relevantnejšie info, tým lepšie – lepší základ pre výsledok.

Inkubácia – Problém prejde mašinériou imaginácie možných kombinácií, možných riešení, predpokladov, náčrtov riešenia, triedenia informácií, experimentovania, hľadania cesty. Predstavujeme si všetko možné aj nemožné, ako by sa problém dal riešiť, spájame nespojiteľné, len aby to bolo kreatívne. V tomto procese sa pripravuje pôda pre fázu Inšpirácie. Je to proces plný nekľudu, hovorí sa tomu kreatívny nekľud a je to tá fáza, kedy už začíname prehodnocovať svoje duševné kompetencie (nejde mi to, nemám na to, je to sprostosť..).

Inšpirácia je fáza, v ktorej začnú na povrch vyvierať nejaké nápady, niektoré sú veľmi výživné, iné sú totálne úlety. No nie sú ešte úplne tak dokonalé. Už začíname pátrať po tom, v akej šóre sme to stáli, keď nie na rozum (už som to skoro mal/a, porazí ma..).

Osvietenie – to je to otvorenie chladničky, tu je výsledok magického procesu, tu sa z nápadov skĺbi riešenie, riešenie niekedy tak banálne, až máme pocit, že to stálo zbytočne veľa námahy. Ešte to chce menšie úpravy, než by sme mohli nazvať problém vyriešeným.

No nie je to mágia, ani mystika, ani anjel či iné fluidum. Ničiť si nervy nebola zbytočná námaha, pretože kvôli tejto námahe máme teraz riešenie. Náš mozog, náš procesor, vyrátal zo zložitých vstupných údajov riešenie. Čím viac relevantných informácií do seba dostaneme, tým lepšie riešenie náš mozog vyráta. Bohužiaľ pre všetkých, ktorí trénujú intuíciu podľa hesla „prvé čo ma napadne“, tento proces tak nefunguje. Náš mozog potrebuje údaje, aby niečo vyrátal, ak žiadne nemáte, nevyráta nič.

Pri testoch, na ktoré sme sa neučili a ani učivo nevideli, odporúčam radšej mincu a nie „prvé čo napadne“. Ak by sme sa do toho aspoň pozreli, už by sme mali výhodu. A čím viac sa niečim zaoberáme, tým lepšie, rýchlejšie, efektívnejšie a presnejšie za menej času dokážeme prísť s riešením. Lebo okrem toho, že náš mozog informácie skladuje a triedi, on sa aj učí. Na základe toho, že prešiel veľa krát procesmi riešenia problémov, stáva sa efektívnejší. Presne ako sa vraví, že tréning robí majstra.

Tomuto padne za obeť aj ženská intuícia, tento magický prvok ktorým sú obdarené práve ženy, funguje presne tak isto. Určite pri montáži vodovodnej batérie nepostačí krompáč a intuícia, keď ani nevieme akým smerom sa odtáča matica. Spoliehať sa na intuíciu v prípade, že nič neviem o probléme je dosť iracionálny spôsob.

Tento fakt, že ak niečo dlho opakujeme, a niečím sa zaoberáme je zodpovedný i za „odborné oko“. Pozrieme sa „odborným okom“ na určitú vec, a hneď vidíme, kde je chyba, „niečo nesedí“.

Zaujímavosťou je, že nie naše vedomie príde na problém, ale práve podvedomie. Preto treba kŕmiť podvedomie kvalitnými informáciami a nie hlúposťami. Treba vedieť aj relaxovať,odpočívať, aby sa podvedomie mohlo prejaviť vo svojej plnej efektivite.

Trik
Existuje ešte jeden trik, ako zlepšíť, urýchliť a zefektívniť proces tvorby, riešenia nápadu – dajme mozgu dovolenku. Ako som spomínal, bdelé vedomie síce veci zbiera, kombinuje a hodnotí, no v konečnom dôsledku výsledok tvorí podvedomie. Ako píše R. Wiseman, zabavme rozum nejakou hrou, rozptýľme ho a naše podvedomie môže pracovať efektívnejšie. Túto zábavu, odreagovanie, je treba si naordinovať medzi procesmi Inšpirácie a Osvietenia, spomínaných hore. Medzi týmito fázami je totiž mozog veľmi aktívny, a bdelé ukecané vedomie by mu kafralo do roboty. Ak ho zamestnáme nejakou intelektuálnou prácou – riešením hlavolamov, rébusov, hádanie, hranie logických hier, bude mať náš „procesor“ dostatok priestoru na vypočítanie výsledku. 

Od problémov je dobré mať odstup a vidieť ich z inej perspektívy. Toto všetko je omnoho omnoho lepšie ako hádzať mincu či trieskať z brucha prvé čo človeka napadne a hneď to použiť ako riešenie.

Čo je na tom vlastne tak svetoborné, že to tu píšem? Nič, absolútne nič na tom nie je svetoborné ani novátorské, je to normálna prirodzená vec, ktorá funguje, či o nej vieme alebo nie. Napriek tomu ako je to prirodzené, si to málo kto uvedomuje a podporuje to v sebe. Pritom by stačilo tak málo:
Problém? Hľadajme informácie, rozmýšľajme nad tým a keď už chytáme nervy, začnime lúštiť sudoku. Po pár sudoku už budeme vedieť omnoho lepšie ako problém uchopiť. A čím dlhšie a viac sa vzdelávame, tým rýchlejšie a efektnejšie sa nám budú problémy riešiť.

Intuícia? Žiadna mágia ani nepoznaný duchovný rozmer, ale prirodzený procesor a databáza. Myslíte si, že ju máte? Magickú? Možno ste sa len nepozreli na to, či tie vaše riešenia nemohli byť aj lepšie, a vlastne koľko krát boli vôbec úspešné. „Učený z neba nikto nespadol.“ Trénujme si procesory. 

PS: Ak budeme počas osvietenia vyjedať chladničku, budeme mať tvar rotundy 😉

P.I.

Jiří Kulka – Psychologie Umění
Richard Wiseman – 59 seconds
Malcolm Gladwell – Blink

Ďalšie možnosti ako riešiť rôzne problémy nájdete aj tu:
http://en.wikipedia.org/wiki/C​reative_problem_solving
http://managementhelp.org/prsn​_prd/prob_slv.htm
http://www.mindtools.com/pages​/main/newMN_TMC.htm

Obrázok: http://www.themommyjournal.com/archive/ode-to-meckmoms-refrigerator.php

One Response

  1. Príručka kritického svišťa | Použime rozum (zaváranie závitov na internete)október 18, 2011 at 19:19 

    [...] uveríme rôznym mýtom. Niečo sa nám jednoducho pozdáva, že je rozumné, lebo sedí s našou intuíciou, tým, ako podvedome rozumieme svetu. A intuícia, to je tiež nejaký ten zmysel, nie? Je mnoho [...]

Leave a Reply

© 2012 Použimerozum.sk, všetky práva vyhradené.