Blog Post

O svete vedeckou optikou.
HomeClankyČlovek, správanie, evolúciaOlovená guľa nie je dobrá na oči

Olovená guľa nie je dobrá na oči

Nemýľme si hrušky s jablkami. Povedzme, že máme hromadu vecí a mali by sme ju roztriediť tak, aby nám vznikli kôpky s čo najpríbuznejšími predmetmi. Ako to urobíme? Najskôr si musíme ujasniť, akým „filtrom“ preženieme dané veci.

Ak chceme, aby boli čo najpríbuznejšie, musíme sa sústrediť na ich najdetailnejšie vlastnosti a tie porovnávať. Čím viac podobných detailov, tým príbuznejšie.

Predstavme si, že máme v kôpke hrušky a jablká. Ak sa pozrieme z veľkého merítka, považujme obe za ovocie a preto nám skončia v jednej skupine. Ale ak ich začneme detailnejšie porovnávať, zistíme, že sa odlišujú: tvarom, farbou, chuťou, konzistenciou, povrchom a podobne.

Musíme ich teda oddeliť od seba. V skupine jabĺk budeme mať tri druhy jabĺk, čiže ďalším rozborom ich musíme opäť rozdeliť. Na čo nám ale táto informácia bude, keď každý sa s tým stretáva denno denne?

Dôvodom prečo sa tým zaoberám je tendencia človeka hľadať a povyšovať nepodstatné hrubé znaky nad hlbšie vzťahy a vytvárať tak síce famózne, ale v podstate úplne hlúpe teórie.

Môžem povedať, že jablko je totožné, či priamo súvisí s olovenou guľou? Pre to, že má guľatý tvar? Môžem povedať, že mesiac má priamy súvis s futbalovou loptou, lebo má guľatý tvar? Isteže, sú to spoločné znaky. Ale určite všetci uznáme, že jablko má viac spoločných znakov s hruškou než s banánom a určite viac ako s olovenou guľou a keď vás donútim zjesť 4 olovené gule pre zdravie, na 100% vám nebude do skoku. Prečo potom necháme oblbnúť náš mozog senzáciami, a nesúvisiacimi atribútmi rôznych vecí?

Poďme ďalej. Čo takto olovená guľa do oka? Bolia vás oči? Položte si na ne olovenú guľu, pretože má tvar ako oko, teda bude vám nápomocné, pretože tieto dve veci sú príbuzné. Možno sa mnohí pýtajú, čo to meliem, ale na konci bude link na zaujímavý článok.

Tak napríklad banán má tvar, ktorý by sme mohli prirovnať k mužskému prirodzeniu. Ak sa nad tým zamyslíme, mužské prirodzenie má od banánu viacero odlišných znakov. Napriek tomu je toto ovocie vraj dobré na choroby spojené s penisom.

Zaujímavé, že banán v skutočnosti dobre prospieva nervovej sústave, pričom však vôbec nevyzerá ako neurón ani ako transmiter.

Že by šlo o hrušky medzi olovom?

P.I.

http://www.flora.sk/index.​php?selected_id=116&articl​e_id=755

http://sk.wikipedia.org/wiki/V​edeck%C3%A1_klasifik%C3%A1cia

Leave a Reply

© 2012 Použimerozum.sk, všetky práva vyhradené.