Blog Post

O svete vedeckou optikou.
HomeClankyČlovek, správanie, evolúciaS. Lilienfeld a kol. – 50 největších mýtů populární psychologie

S. Lilienfeld a kol. – 50 největších mýtů populární psychologie

S. Lilienfeld a kol. – 50 největších mýtů populární psychologie

Keď sme boli maličkí, žili sme vo svete rozprávok na dobrú noc, vo svete drakov, víl a princezien. Mnohých plašili rodičia trestami od čertov, alebo že si ich vezmú bludičky, vodníci a iná nadprirodzená háveď. Niektorých mal Pánbožko potrestať, iných strigy uvariť. A potom sme z toho (mnohí) akosi vyrástli. Zrazu sme začali svet vnímať bez veľkej potreby Pegasov a jednorožcov. Dnes už akosi vieme, že zubná víla nám zuby za peniaze nevymení, ani že Ježiško nosí darčeky.. Ale naozaj žijeme bez rozprávok?

Treba povedať, že nie. Ak sme aj dosiahli toľkého uvedomenia a na nadprirodzené sa pozeráme kritickou optikou, nemôžeme, samozrejme, vedieť všetko. Preto často krát aj nevedomky spoliehame na niektoré veci vo svete, ktoré však majú od pravdy ďalej, než by sme chceli.

Kniha 50 najväčších omylov populárnej psychológie od autorov S.O. Lilienfelda, S. J. Lynna, J. Ruscio a B. L. Beyersteina nás prevedie svetom zaužívaných a neopodstatnených omylov, ktoré považujeme za samozrejmé a kedykoľvek na nich ochotne, bez zamyslenia mnohí staviame svoje argumenty. Ide síce o mýty psychológie, no už len samotný zoznam týchto mýtov ukazuje, že sme v tom až po uši:

Mýtus: Väčšina ľudí využíva len 10% svojej mozgovej kapacity;
Mýtus: Mimozmyslové vnímanie je spoľahlivo dokázaným vedeckým fenoménom;
Mýtus: Ku kúpe určitého produktu môžu ľudí presvedčiť podprahové podnety;
Mýtus: Hypnóza je užitočná k vybaveniu spomienok na zabudnuté udalosti;
Mýtus: Spomienky na traumatické zážitky ľudia obvykle potláčajú;
Mýtus: Vedci dokázali, že sny majú symbolický význam;
Mýtus: Behom „mimotelových“ zážitkov opúšťa vedomie naše telo;
Mýtus: Protiklady sa priťahujú v romantických vzťahoch;
Mýtus: V jednote je sila: čím viac ľudí je prítomných mimoriadnej situácii, tým väčšia je šanca, že niekto zasiahne;
Mýtus: Písmo prezrádza naše osobnostné vlastnosti;
Mýtus: V poslednej dobe sa objavila rozsiahla epidémia detského autizmu;
Mýtus: Počas splnu sa zvyšuje počet pacientov prijatých na psychiatriu a aj počet zločinov;

A to nie je všetko. Na konci každého veľkého mýtu je pestrý zoznam ďalších neoverených, pomýlených či vymyslených teórií, ktoré sa už do knihy nezmestili, ale ktoré si môže záujemca o hlbšie preštudovanie sám overiť.

Teraz by sa dalo skončiť a uzavrieť túto recenziu s tým, že sa jedná o encyklopédii podobnú knihu. Lenže opak je pravdou. Táto kniha rozhodne nie je obyčajným „výčtom“ mýtov a povier. Jej primárny cieľ je dokonca iný, než si môžeme myslieť z názvu. Namiesto suchého oboznamovania s mýtmi sa snaží svojho čitateľa učiť myslieť, poskytnúť mu argumenty prečo a ako to vlastne je.

V úvode nás oboznamuje s potrebou kritického prehodnocovania informácií okolo nás, prechádza najznámejšími chybami v uvažovaní a končí spôsobmi kritického myslenia. Prináša veľmi trefný základný úvod do spôsobov kritického myslenia a predstavuje najznámejšie pramene mýtov (širší zoznam nájdete tu).

Prečo by sme sa mali vôbec zaoberať nejakými mýtmi o psychológii alebo o inom odbore?
„(1) Psychologické mýty môžu byť škodlivé. Napríklad porotcovia, ktorí sa nesprávne domnievajú, že pamäť funguje ako videokazeta, môžu hlasovať o odsúdení obžalovaného na základe sebaistého, no nepravdivého svedectva očitého svedka…
(2)Psychologické mýty môžu spôsobiť nepriamu škodu. ..ľudia, ktorí vyhľadávajú neúčinnú liečbu, môžu prísť o šancu získať potrebnú pomoc..
(3) Prijatie psychologických mýtov môže byť prekážkou pre kritické myslenie v iných oblastiach.“

Možno sa zdá, že je to málo, no postupne sa tieto dôvody rozvinú a čitateľ získa detailnejšiu predstavu o dôsledkoch mylného uvažovania.

Každý článok (mýtus) je prešpikovaný odkazmi na literatúru či výskum, ktorý sa danou problematikou zaoberá a masívne zapôsobí aj fakt, že zoznam použitej literatúry, drobnými písmenami, vydal na zhruba 50 strán knihy. Ale nebojte sa, nie na úkor rozsahu a kto chce, môže si študovať ďalej o sto šesť. Ako bonus ponúka kniha dodatočné odkazy na internetové stránky o rôznych problematikách psychológie, niektoré nájdete na konci tejto „chvály“.

Aby toho nebolo naozaj málo, na konci zaklincoval „dovětek“ s bonusovými mýtmi a textom, ktorý si treba odcitovať:

Pravda je podivnejšia než fikcia
..Jak poznamenal Carl Sagan (1979), jedným z najlepších protiliekov na pseudovedu je čistá veda. Sagan nám pripomenul, že vedecké fakty sú často omnoho podivnejšie a viac fascinujúce než vedecké fikcie. Naozaj si myslíme, že väčšina ľudí by menej podliehala zvodnému vplyvu psychologických mýtov, keby mali dostatočné znalosti o pravých psychologických poznatkoch. Ako Sagan zdôraznil, tieto poznatky naplňujú našu hlbokú potrebu sa nad niečim udivovať, no v porovnaní s mytológiou majú jasnú výhodu: sú pravdivé.“

Lenže ešte stále nie sme na konci. „Záverečné myšlienky“ nasádzajú celej publikácii korunku a pasujú ju za naozaj riadny kaliber:

„I keď zámerom našej knihy je, aby slúžila ako sprievodca pri vyhodnocovaní psychologických mýtov, zároveň vrelo dúfame, že ju využijete ako celoživotný návod pre odbúravanie mýtov v mnohých ďalších veľmi dôležitých oblastiach každodenného života vrátane medicíny, životného prostredia, politiky, ekonómie a vzdelávania.“

Každá správna recenzia musí (?) mať aj negatívne hľadisko, no nemyslím si, že nutne. I tak je nutné podotknúť, že pre človeka, ktorý uvažuje kriticky a osvojil si metódy preverovania informácií, budú mnohé veci z knihy známe. Ostrieľaní skeptici svoje poznatky prehodnocujú a preto budú možno sklamaní, že im kniha takmer nič nové nepriniesla. Ak však patríte medzi tých skeptikov, ktorí radi diskutujú, môžete považovať túto knihu za zbierku argumentov k tým najčastejším mýtom, ktoré sa preberajú medzi priateľmi. Keď už nie pre skeptických generálov, tak pre ľudí ktorí sa nechávajú uniesť do krajín fikcií môže poslúžiť ako prvý schodík k používaniu rozumu.

Výber niektorých odporučených internetových odkazov:
Zoznam odkazov na články o psychologických mýtoch:
http://cwx.prenhall.com/bookbind/pubbooks/morris2/chapter1/medialib/demo/3.html

Mylné predstavy študentov na prednáške o psychológii od S. Chewa:
http://teachpsych.org/resources/e-book/edit2004/eit04-03.pdf

Mýty o slávnych pschologických štúdiách:
http://www.thepsychologist.org.uk/archive/archive_home.cfm?volumeID=21&editionID=164&ArticleID=1394

Stránka s odkazmi na moderné legendy:
http://www.snopes.com

Bežné štatistické mýty:
http://www.psypress.com/statistical-mysconceptions/

10 najväčších mediálnych mýtov:
http://abcnews.go.com/2020/story?id=123606

Pamäť a učenie: mýty a fakty:
http://www.supermemo.com/articles/myths.htm

(Citáty sú voľne preložené z českého jazyka)

O knihe:
50 největších mýtů populární psychologie

Lilienfeld Scott O., Lynn Steven Jay, Ruscio John, Beyerstein Barry L.

Vydavateľ: Universum
Rok vydania: 2011
Počet strán: 352
Jazyk: čeština
Väzba: Tvrdá väzba / Hardback
ISBN: 978-80-242-2998-0

Obrázok: www.artforum.sk


2 komentáre

  1. Príručka kritického svišťa | Použime rozum (zaváranie závitov na internete)október 18, 2011 at 19:19 

    [...] „Pri rozhodovaní o správnosti vedeckého tvrdenia všeobecné pravidlo velí poradiť sa s vedeckými dôkazmi, nie so svojou intuíciou.“ (Lilienfeld a kol., 2011) [...]

  2. Použime hemisféru (mýtus o hemisférach) | Použime rozum (zaváranie závitov na internete)október 31, 2011 at 19:26 

    [...] Existujú dôkazy o tom, že naše hemisféry majú rôzne funkcie. Rôzne schopnosti sú napríklad viac zasiahnuté zranením jednej strany mozgu než druhé a techniky pre zobrazovanie mozgu poukazujú, že keď ľudia riešia rôzne duševné úlohy, hemisféry sa vo svojej činnosti líšia (Lilienfeld a kol. 2011). [...]

Leave a Reply

© 2012 Použimerozum.sk, všetky práva vyhradené.