Blog Post

O svete vedeckou optikou.
HomeClankyHumor a troška irónieOccamove Gule – ušetríte až 37€

Occamove Gule – ušetríte až 37€

Occamove Gule – ušetríte až 37€
Posted 05 feb, 2012 by in Humor a troška irónie5

Predstavujeme revolučný prvok v čistení bielizne: Occamove gule!

Occamove gule sú výsledkom spojenia prastarej múdrosti liečenia kryštálmi prenesenej do sveta modernej technológie. Za pomoci laserom meraných a špeciálne vybrúsených kúskov 7 druhov kryštálov tieto gule nielen že odstránia nečistoty z vašej bielizne, ale zharmonizujú vibrácie energií vo vláknach, výsledkom čoho je bielizeň odolná voči technologickému smogu a patologickým vplyvom energeticky znečisteného prostredia. Kúpte si Occamove gule teraz za zvýhodnenú cenu 37€ a máte doživotne vyriešený problém s kontaminovaným oblečením.

Na to, aby Occamove gule čistili bielizeň omnoho lepšie než čistá voda, je potrebné k prádlu pridať ľubovolný prací prášok. Asi vám už dochádza, že tieto plastové gule plné štrku nemajú žiaden čistiaci účinok. V skutočnosti by vám také dačo mohlo aspoň poškodiť práčku.

Na jednej strane máme akési „zázračné“ Occamove gule a na druhej máme prací prášok. Ktoré z toho perie?
No predsa prášok!
Ako si môžeme byť takí istí, že gule nemajú žiadny účinok?
No momentálne preto, že sme si ich vymysleli a vytvorili takúto fiktívnu ponuku. Lenže v realite to nie je také jednoduché:

Čo sa skrýva za senzačnými vyhláseniami, že to či ono čarovné, kúzelné, magické, dosiaľ nepoznané, dokáže vyriešiť všetky problémy, aj tie, čo ešte neboli? Zrejme, a z praxe vieme, že veľmi pravdepodobne – NIČ. Existujú rôzne revolučné, ultra-extra-super metódy, ktoré sme doteraz nepoznali, a teraz sem prišiel niekto famózny, aby nám ich dal. Nie zdarma, ale hodnota je taká vysoká, že malý poplatok si zaslúži, je tak?

V takých prípadoch použijeme Occamovu britvu a „odkrojíme“ tú časť tvrdenia, ktorá je pri vysvetlení javov zbytočná alebo by sama potrebovala kopu vysvetlovania. V prípade pracích gulí by sme sa mohli pýtať:

My: „Dobre, a ako teda tie kamene čistia prádlo?“
X: „No, tam funguje energetická vibrácia, ktorá je pre každý kryštál jedinečná..“
My: „Ako ste na to prišli, že existuje taká vibrácia?“
X: „No, všetko vo svete vibruje, harmonizuje, máme rôzne vibrácie farieb, zvukov, vibrácie hmoty.. A na toto reaguje živá hmota..“
My: „A ako to súvisí so štrkom?“
X: „Aj tieto kryštály majú svoje farby, vibrácie, niečo ako energetickú dušu.“
My: „Ale ja sa pýtam, ako ste to zistili?“
X: „Aj kvantová mechanika a kvantová fyzika to dokazuje, máme teóriu strún, to je o vibráciách..“
My: „No, kvantová fyzika je trochu o niečom inom než sa snažíte mi tu nahovoriť.“
.
.X: „Dokážte mi teda, že tie gule nemajú účinok.“
My: „Hm, ale ja nemusím dokazovať nič, vy tvrdíte, že majú, vy to musíte dokázať. Mňa ste nepresvedčili, myslím, že gule nemajú žiaden účinok a keďže je k nim treba prášok, kúpim si radšej prášok a ušetrím 37€.“

Po zákroku Occamovou britvou nám ostane v rukách prací prášok, ktorý naozaj vykonáva svoju funkciu – vyperie bielizeň. Predsa nevyhodíme toľké peniaze za štrk v plastovej guli!

Nemôžeme si byť sto percentne istí že gule nemajú účinok. Neskúmali sme ich. Na základe našich vedomostí, alebo po preštudovaní poznatkov však môžeme určiť či také dačo – ako stojí v tvrdení – môže byť reálne. Vezmime to ekonomicky – chceme kupovať niečo tak drahé, len kvôli neoverenému prísľubu, že to má dajaký účinok? Ak máme peňazí plné duchny a sme nad mieru paranoickí, možno si to pre pokoj duše kúpime. Lenže to by sme mohli kupovať od výmyslu sveta všetko možné, páliť peniaze na kope.

Ak nám niekto ponúka senzáciu s tvrdením, ktoré je viac-menej len pekne znejúcim výmyslom, je rozumnejšie použiť Occamovu britvu: Odkrojiť to, čo je reálne od toho, čo je blud a ušetriť možno viac, než 37€.

Týmto sa ospravedlňujem Occamovi, že som jeho meno použil v takomto spojení. Bol to významný človek.

Zdroje:
Sagan, C. – The Demon-Haunted World. 1997. Ballantime Books, 1997. USA, 480 s. ISBN 0-345-40946-9
http://sk.wikipedia.org/wiki/Occamova_britva
http://sk.wikipedia.org/wiki/Viliam_z_Ockhamu

Obrázky: Autor 

5 komentárov

 1. Použime rozum (zaváranie závitov na internete) :: Blog Postfebruár 18, 2012 at 17:00 

  [...] slepého nasledovania hlúpych nápadov? O nič! Jediní, ktorí sú okradnutí sú tí, ktorí chceli klamať, alebo ohlupovať naivných a zarábať na nich, ovládať [...]

 2. ceruzkafebruár 22, 2012 at 22:52 

  A co tie pracie gule, s ktorymi netreba pouzivat prasok? Ma mne-absolutnemu chemickemu analfabetovi-stacit taketo vysvetlenie? Alebo je to zas len pseudoveda? http://www.pracia gula.sk/ako-funguje-biowashball/

  • Peter Istenikfebruár 23, 2012 at 10:35 

   Ceruzka, stačí si overiť, čo sa v popise tých gulí tvrdí:

   "posteľná bielizeň už nebudú spôsobovať podráždenie pokožky." Kedy ti posteľná bielizeň spôsobovala podráždenie?

   "Bio pracia guľa ionizuje vodu" - čo je to ionizovanie? aký je to proces? skúsme google:
   Vznik záporných iontů, aniontů, je zpravidla způsoben dodáním záporného elektrického náboje - prostřednictvím jednoho nebo více elektronů - do elektronového obalu částice. Vznik kladných iontů, kationtů, je naopak podmíněn odtržením jednoho či více elektronů z elektronového obalu, k čemuž je potřeba částici dodat energii, nejčastěji ve formě dopadajícího elektromagnetického záření - fotonů. - z wikipedie. --Čiže ak by to mala byť pravda, guľa by musela do okolia vysielať nejaké elektromagnetické vlnenie.

   Čo je to elektromagnetické vlnenie? Skúsme opäť google/wikipediu:

   Druhy elektormagnetického žiarenia:
   "Řazeno sestupně podle vlnové délky:

   Rádiové vlny
   Dlouhé vlny
   Střední vlny
   Krátké vlny
   Velmi krátké vlny
   Ultra krátké vlny
   mikrovlnné záření
   Terahertzové záření
   Infračervené záření
   Světlo
   Ultrafialové záření
   Rentgenové záření
   Gama záření"

   Teraz sa môžeme spýtať, odkiaľ by tá guľa mohla vyžarovať elektromagnetické žiarenie? Tu niečo o tom píšu:

   "Biowashball obsahuje špeciálne keramické guličky pohlcujúce svetelné lúče, ktoré počas prania vyžarujú infračervené svetlo."

   Infračervené svetlo, alebo vyžarovanie čierneho telesa je vlastne tepelné žiarenie, napríklad svetlo, ktoré vydáva rozžeravený kus kovu. Podobný jav funguje v lete v rozpálenom aute.
   Takže oni tvrdia, že gulôčky sa nejak ohrejú a potom vyžarujú infračervené žiarenie a toto žiarenie ionizuje vodu? Potom aj teplá voda v hrnci je ionizovaná.. Ak by mali pravdu, potom by každá voda, ktorá príde do styku s ohriatym telesom bola nielen teplá, ale i ionizovaná.

   Teraz máme teda toto:
   Oni tvrdia, že ich gule pomocou infračerveného žiarenia ionizujú vodu.
   Musí nás zaujímať, čo je to tá ionizovaná voda a ako sa pripravuje?

   Používajú sa k tomu ionizovače vody, ktoré:
   "A water ionizer separates water into alkaline and acid fractions using a process known as electrolysis. - Ionizovač vody delí vodu na zásadité a kyslé frakcioe pomocou procesu zvaného elektrolýza. (wikipedia)" - elektrolýza sa deje pomocou elektrického prúdu. Neexistujú ani žiadne dôkazy toho, že by ionizovaná voda mala nejaké extra dobré účinky na človeka.

   Takže nielen že sa voda nedá ionizovať tak, ako píšu, ale aj keby sa dala, stačil by na to šporák a hrniec..

   Čiže ak by to bola pravda, potom by stačilo ohriať vodu v hrnci a prať v nej oblečenie a máš to lacnejšie. Lenže to nie je väčší prací účinok, čiže tá guľa je absolútne nepotrebná. Toľko k tomu, čo ty ako laik môžeš urobiť, ak sa zaujímaš, aby si nekúpil/a vodu v koši.

   potom existujú aj také veci, že to aj niekto skúmal, či to má nejaký účinok:
   http://www.dtest.cz/clanek-2085/praci-koule-slibuji-ekologii-ale-prinaseji-opak

   Takže áno, je to obyčajná paveda a škoda peňazí, a stačila na to obyčajná wikipédia.

   • ceruzkafebruár 26, 2012 at 01:53 

    O, dakujem za vycerpavajuce vysvetlenie :). Veru je to tak, ked obycajny clovek pocuje terminy ako ionizacia, vodikove mostiky a pod., ma tendenciu dovercivo naletiet. Zatial som ziadne gule nekupovala, takze ku ziadnym stratam nedoslo 🙂

 3. mirojanosikmarec 16, 2012 at 12:40 

  Praciu gulu mam doma, odskusal som ju a naozaj vyperie dobre aj spinave pradlo, monterky, plienky. Mam taku gumenno-plastovu, nie taku ako je na obrazku. Su v nej male gulicky ktore hrkaju.

  Co je velmi zaujimave, ze spolocnost D-test spravila test kde porovnala ucinnost prania s praskami, bez nich a s pracou gulou. Tymto testom preukazali ze pracia gula nevyperie o nic viac, ako pranie s cistou vodou bez gule a bez prasku.

  To znamena dve veci:
  - pracia gula nic nerobi, a je zbytocna
  - pri prani netreba do pracky pridavat nic, pranie bez prasku je postacujuce

  Osobne som zatial neskusal prat pradlo bez nicoho, musim to odskusat.

  http://www.dtest.sk/clanek-2028/test-pracich-kouli-a-mydlovych-orechu-2012

Leave a Reply

© 2012 Použimerozum.sk, všetky práva vyhradené.