Blog Post

O svete vedeckou optikou.
HomeClankyKlamStrašidelné celebrity

Strašidelné celebrity

Posted 23 máj, 2012 by in Klam0

Pozerajte sa na krížik v strede obrazu.

Vznik tejto fantastickej ilúzie, ktorá sa umiestnila na druhom mieste v súťaži „Najlepšia optická ilúzia roka“ 2012, bol hračkou náhody. Študent Sean Murphy pracoval na sekvencii obrazov svojej výskumnej práce. Každý obrázok pozostával z portrétov, ktoré boli zarovnané v oblasti očí. Porovnávajúc svoje obrázky po určitom čase zbadal zvláštnu vec: tváre sa začali deformovať, pripomínať karikatúry a v niektorých prípadoch hororové monštrá. Svoje zistenie skúšal s kolegami s rovnakým účinkom.

Spolu s Jasonom Tangenom a Matthewom Thompsonom podrobili efekt preskúmaniu [1]. Zistili, že funguje najlepšie s fotografiami tvárí zarovnanými v úrovni očí. Podľa výskumníkov sa efekt prejaví najmä vtedy, ak máme porovnávať každú novú tvár s tými, ktoré sme práve videli. Napríklad bežná tvár môže pripadať veľmi chudá (úzka) ak sme predtým hľadeli na veľmi obéznu.

„Zarovnaním tvári v oblasti očí a ich rýchla výmena umožní ľahšie porovnanie a preto sa rozdiely zdajú také extrémne.“ J. Tangen [2]

Najviac sa deformácie prejavia pri tvárach, ktoré majú medzi sebou väčšie odlišnosti v určitých znakoch. Napríklad ak má tvár širšiu bradu, v porovnaní s ostatnými sa javí ako brada nejakého zlého obra.

Zaujímavým efektom poukazujúcim na to, ako mozog spracováva vizuálne podnety je „účinok po pohybe“. [http://www.pouzimerozum.sk/2011/07/18/ucinok-po-pohybe-motion-aftereffect/ ]

Páčil sa vám tento krátky článok? Podporte ho hlasom na http://vybrali.sme.sk/c/Strasidelne-celebrity-ine-iluzie/ 

Zdroje:
[1]http://www.perceptionweb.com/perception/misc/p6968/p6968.pdf
[2]http://www.newscientist.com/blogs/nstv/2011/07/friday-illusion-turning-pretty-girls-into-gargoyles.html
http://illusioncontest.neuralcorrelate.com/2012/when-pretty-girls-turn-ugly-the-flashed-face-distortion-effect/

RESEARCH


perexový obrázok: http://www.superfilmy.sk/herec.php?idherca=50068&name=Angelina%20Jolie

Leave a Reply

© 2012 Použimerozum.sk, všetky práva vyhradené.