Blog Post

O svete vedeckou optikou.
HomeClankyČlovek, správanie, evolúciaPost hoc – keď človek čaká dary z nebies.

Post hoc – keď človek čaká dary z nebies.

Post hoc – keď človek čaká dary z nebies.

Úspech a blahobyt je výsledkom veľkej porcie umu, snahy a veľmi dôležitej porcie šťastia. Šťastím môže byť mnoho aspektov, od „narodenia sa v správnej rodine„, „dobrého spánku a psychickej pohody“, „bytia na správnom mieste“ cez „stretnutie správnych ľudí“, až po „úspešný prechod cez križovatku“. Neúspech je potom opak: um s veľkou porciou smoly (Kahneman 2011). No čo ak by sa to pole neurčitosti, šťastia a nešťastia, dalo nejakým spôsobom ovládať?

Nebolo by krásne, ak by ste si pomocou nejakých zvláštnych predmetov, formuliek alebo pohybov dokázali privodiť úspech a bohatstvo? Ako prísť na to, ktoré predmety, formulky, pohyby?

Cargo kult

Cargo kult (kult tovaru) vznikol v Melanézii a na Novej Guiney v priebehu dvoch storočí, stretom domorodých kultúr s modernými javmi vyspelej technologickej kultúry. Domorodci si všimli, že prišelci si takmer nič nevyrábajú sami, vždy keď majú nejaký problém, urobia pár zvláštnych úkonov, po ktorých nasleduje prísun materiálu, tovaru, takmer ako dar z nebies.

Čo najlepšie ako vedeli, odkukali domorodci správanie bielych ľudí. Začali klčovať lesy, stavať vlastné prístavy a letiská (v domnení, že existencia týchto stavieb priláka „cargo“), dokonca vystavali kontrolné veže a zostrojili si škatuľky s „anténami“ z bambusu.

Ako možno tušiť, žiadne „cargo“ takýmto spôsobom „neprišlo“, ba čo viac, na ostrovoch skolaboval život a ekonomika, keďže obyvateľstvo sa miesto starostlivosti o plodiny zamestnávalo obradmi nového kultu.

Takýmto spôsobom vzniklo nezávisle na sebe mnoho kultov, na každom ostrove iný. Napríklad cargo kult Johna Fruma na ostrove Tanna – existuje dodnes a domorodci stále čakajú na nový príchod Johna, ktorý prinesie cargo. Na komunikáciu so svojim „bohom“ dokonca používali starú ženu omotanú drôtom, ktorá v extatickom rozpoložení bľabotala nesúvisiace vety (Dawkins 2008).

Zhovievavý úsmev 

 Snáď odpustíte nevzdelaným ostrovanom ich dramaticky nešťastné správanie, ktoré im nemôže priniesť úspech. Koniec koncov boli svedkami mnohých situácií, kedy priplávali lode či prilietali lietadlá s bohatým obsahom. Ich správanie vychádzalo z nesprávneho pochopenia súvislostí, príčin a dôsledkov konania návštevníkov.

Post hoc ergo propther hoc“ je ilúzia, kde dva javy nasledujúce po sebe dávajú zdanie, že spolu navzájom súvisia, respektíve že jeden je príčinou druhého. Takýto prístup nie je vlastný len človeku, ale aj holubom, no človek ho, samozrejme, dotiahol do extrému.

Domorodci si bez dostatočných znalostí zmysleli, že kričanie do škatuliek (vysielačiek) má za následok prísun hodnotného materiálu. Neuvedomujúc si celú mašinériu činností a javov, ktoré stáli v pozadí, vytvorili nové obrady, úkony a zaklínadlá.

 „Pretože, naprieč históriou, každá mystéria kedy odhalená, sa ukázala byť…
Nemágiou.“
Tim Minchin

Post hoc

Spájanie nesúvisiaceho nie je len výsadou nevzdelaných kultúr na technologickej periférii. Zamyslite sa, koľko krát ste videli dva následné javy, ako keby jeden spôsoboval druhý? Našli ste štvorlístok, šťastnú mincu alebo obliekli šťastnú košeľu a zdalo sa vám, že sa darí. Vnímanie vzťahov vzájomne nesúvisiacich javov nemusí byť len o tom. Cítite to pri sledovaní míma, ako na diaľku náznakom rúk „pohybuje“ dverami, alebo autami. Možno že máte svoje vlastné obrady a amulety, ktoré tajne zvierate v rukách a odriekate so snahou zvrátiť vážky osudu na svoju stranu. Asi nečakáte prílet boxu plného tovaru, možno vám ide iba o trochu viac šťastia. Je to však rovnako zbytočné, ako čakať na Johna Fruma. Platí, že najlepšou cestou k úspechu je poznanie a odhodlanie rovnako ako schopnosť preklenúť obdobia, kedy je porcia „smoly“ nadmerná.

Aby ste sa vyhli omylu „post hoc..“ , je dôležité pochopiť, že nie všetky po sebe nasledujúce javy spolu priamo súvisia. Vhodne to ilustruje tento vtip:

90 ročný deduško si vzal mladú slečnu a po pár mesiacoch hovorí svojmu doktorovi:
Pán doktor, ani som netušil, že som v mojom veku taký borec, no s tou mojou mladou budeme mať onedlho dieťa.“
Doktor si vezme starčeka bližšie k sebe a hovorí mu:
Poviem vám príbeh. Jeden zábudlivý roztržitý chlapík šiel na poľovačku ale namiesto pušky si vzal omylom dáždnik. Než to zistil, už bol v lese, tak si povedal, že skúsi šťastie. Naraz zbadal na lúke výstavného jeleňa, tak namieril svoj dáždnik, cvakol a…. Jeleň sa zrútil k zemi.“
To nie je možné,“ skríkol starček, „toho jeleňa musel dať dole dakto iný..“
No, som rád, že je vám to jasné!“

Podporte článok hlasom na http://vybrali.sme.sk/c/Post-hoc-ked-clovek-caka-dary-z-nebies/ 

Zdroje:
DAWKINS, R. 2006 – Boží blud; přináší náboženství útěchu, nebo bolest? Praha: Academia, 2009. 480 s. ISBN 978-80-200-1698-0
DENNETT, D. 2008. Záhada ľudského vedomia. Bratislava: Európa, 2008. 160 s. ISBN 978-80-89111-33-6
HITCHENS, Ch. – Bůh není veliký. 2007.Praha: Metafora. 380.s ISBN 978-80-7359-155-7
KAHNEMAN, D. 2011 – Thinking Fast and Slow. New York: Farrar, Straus and Giroux. 512 s.  ISBN – 0374275637
SAGAN, C. – The Demon-Haunted World. 1997. Ballantime Books, 1997. USA, 480 s. ISBN 0-345-40946-9
SCHICK, T., VAUGHN, L. – How to Think About Weird Things: Critical Thinking for a New Age. New York: McGraw-Hill, 2004. 368 s. ISBN 0-07-287953-X
SHERMER, M. 2002 – Why people believe weird things, pseudoscience, superstition, and other confusions of our time. Revised & enlarged edition. Holt Paperbacks 2002. 384 s. ISBN: 0805070893

http://www.skepdic.com/posthoc.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Cargo_cult
http://en.wikipedia.org/wiki/John_Frum

P erexový obrázok: Autor

Leave a Reply

© 2012 Použimerozum.sk, všetky práva vyhradené.