Blog Post

O svete vedeckou optikou.
HomeClankyČlovek, správanie, evolúciaMona Ilúzia – zaostrené na úsmev

Mona Ilúzia – zaostrené na úsmev

Mona Ilúzia – zaostrené na úsmev

Mona Lisa, alebo La Gioconda, je najznámejším dielom Leonarda da Vinciho. Opradená tajomnou atmosférou sfumata, hĺbkou krajiny, konotáciami v rôznych dielach aj nedielach a nespočetnými konšpiráciami, najväčším tajomstvom bol vždy jej úsmev. Chcel ním Leonardo niečo odkázať? Možno si z ľudí iba vystrelil, vytvorením najpútavejšej optickej ilúzie na svete. Pretože mozog sa rád klame.

Vyvoláva zmiešané pocity, chvíľu vyzerá smutná, potom sa zasa viac prejavuje úsmev a o chvíľu skrýva žiaľ. Podľa neurobiologičky Margaret Livingstone tkvie tajomstvo tohto úsmevu v stavbe našich očí a spôsobe, akým mozog spracováva vizuálne podnety [1].

Rozlíšenie očí nie je rovnaké v celom zornom poli, ale veľmi rýchlo sa smerom od centra pohľadu znižuje. Toto je spôsobené rozdielnym rozložením buniek sietnice. Žltá škvrna, plôška na sietnici, ktorá má priemer okolo 5mm [2], má vo svojom strede najväčšiu hustotu čapíkov, svetlocitlivých buniek ktoré sú určené na farebné videnie. Fovea, ako sa toto miesto nazýva slúži na najostrejšie videnie, vďaka nej čítame a vychutnávame detaily sveta. Čím ďalej od tohto miesta obraz dopadá, tým je rozmazanejší a jeho detaily menej výrazné.

Mona Lisa podľa Livingstonovej „vysiela“ dvojznačnú informáciu podľa toho, na ktorú časť obrazu sa divák zameria. Ak sa zameria na ruky, šaty či pozadie, vníma oblasť úst periférne, mimo žltú škvrnu. V týchto miestach sú tyčinky určené na orientáciu v tme, rozoznávanie proporcií a všeobecných tvarov[3]. Nedokážu však poskytnúť mozgu detaily.  Tiene prechádzajúce z lícnych kostí splývajú s perami a vytvárajú dojem širšieho úsmevu. Ak sa zrak zameria priamo na ústa, jednotlivé detaily vystúpia a úsmev „zmizne“. Na počítači môže byť problém všimnúť si, ako sa tieň lícnych kostí „spojí“ s kútikmi úst, prižmúrením očí sa však podobný efekt dá dosiahnuť tiež.

Pravé pozadie a pohnútky Leonarda, ktoré stoja za vytvorením La Giocondy možno nikdy nespoznáme. No predstava, že nám tým opäť ukázal svoje znalosti nie je vôbec na zahodenie.

Ak sa vám článok páčil, dajte mu svoj hlas na: http://vybrali.sme.sk/c/Mona-iLuzia-zaostrene-na-usmev/ 

Ilustračné obrázky iba naznačujú, ako, kde a prečo sa daný efekt prejavuje. V žiadnom prípade nemajú reprezentovať to, ako sa vám skutočne javí, iba vysvetliť splývanie jednotlivých tieňovaných plôch. 

Periférne videnie nerozoznáva detaily. kontrast portrétu v blízkosti úst spôsobuje, že tiene lícnych kostí a kútikov úst splývajú a úsmev sa zdá výraznejší (modré šípky). Kliknite pre zväčšenie. Pôvodné obrázky od Livingstone nájdete na tejto stránke. 

Podobne upravený obrázok, tentokrát farebne. Kliknite pre zväčšenie. Na prvom obrázku sú ústa rozmazané a kontrast spôsobuje splynutie tieňa lícnych kostí a pier. V strednom obrázku nie je žiadna zmena. Na pravo je oblasť úst nezmenená, zato okolie je rozmazanejšie, ako keď sa zameriate na ústa a všetko ostatné vnímate mimo centrum ostrosti. 
 
 
Zdroje:

[1] LIVINGSTONE, M.S. Is it warm? Is it real? Or just low spatial frequency? Science #290: 2000. str. 1299
[2] http://en.wikipedia.org/wiki/Macula
[3] WISEMAN, R. 2007. Quirkology – The Curious Science of Everyday Lives. London: Pan Books. 320 s. ISBN 978-0-330-44811-6
http://neuro.med.harvard.edu/faculty/livingstone.html
Pozrite si prednášku M.S. Livingstone o mozgu a umení

Obrázky:
Mona lisa: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/6a/Mona_Lisa.jpg úprava autor
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Human_eye_cross-sectional_view_grayscale.png

Prečítajte si:
WISEMAN, R. – 59 vteřin
ARIELY, D. – The Upside of Irrationality 

Leave a Reply

© 2012 Použimerozum.sk, všetky práva vyhradené.