Blog Post

O svete vedeckou optikou.
HomeClankyKnihySuperpamäť – dajte tvar suchým dátam

Superpamäť – dajte tvar suchým dátam

Superpamäť – dajte tvar suchým dátam
Posted 16 jan, 2013 by in Knihy0

Každý má nejaké spôsoby, ako si do hlavy natrepať množstvo suchých dát. Tí nešťastnejší používajú neustále opakovanie (bifľovanie), šťastnejší vedia o pár mnemotechnických pomôckach a niektorí používajú prešpekulovanejšie spôsoby predstavivosti a pojmových máp. Niektoré sa síce dajú využiť, ale mnohé len útržkovito, nekompletne a nakoniec aj nešťastne.

Piliny v hlavě

Prvá kniha, v ktorej som objavil zaujímavé prístupy, bola od Very Birkenbihlovej – Piliny v hlavě[1]. Bolo to na až vysokej škole (!), kedy nebol čas učiť sa úplne nový systém učenia. Kniha sa zdanlivo tvári ako psychológia, no obsahuje príliš veľa psychologických mýtov, ktoré z nej z časti robia skôr plátok. Techniky, ktoré popisuje, však fungujú bez ohľadu na omáčku. Nie sú totiž nové, existujú už stovky rokov, čo je smutné – ak si uvedomíte, ako ste sa museli úmorne pasovať s dátumami v dejepise, či slovíčkami cudzích jazykov.

Napriek tomu, že obsahuje veľmi účinné rady, nie je možné si tieto techniky osvojiť týždeň pred štátnicami či dôležitým obchodným jednaním! Je potrebná systematická príprava. Čím skôr začnete, tým lepšie pre vás.

Dominic O´Brien

Oveľa lepšou (vynikajúcou) knihou o technikách pamätania je How to Develop a Perfect Memory od Dominica O’Briena[2], o čom svedčí fakt, že je 8 násobným svetovým šampiónom v pamäti[3]. Dominic odhaľuje prepracovaný systém zostavenia asociatívnych spojení a predstáv, ktoré umožnia zapamätať si veľké množstvo informácií, jednoducho a rýchlo, na prvý krát. Mnohým to môže znieť divne, proti srsti. Vychutnajte si ten pocit podivnosti, pretože naozaj zistíte, koľko ste sa mohli naučiť..

Upozornenia:

1. Nejedná sa o využívanie inej hemisféry – zaužívaný mýtus o hemisférach nie je založený na pravde. Nejde ani o zvýšené využitie skrytej kapacity mozgu, to je tiež mýtus, ktorý nie je opodstatnený. Ide o zmenu spôsobu myslenia a „odkazovania“ na rôzne objekty v pamäti.

2. Systém pamätania je nutné si pripraviť, natrénovať a upraviť podľa seba. Nie je možné využívať ho efektívne po prvom prečítaní. Množstvo omáčky, ktoré sa vinie okolo tých pár techník slúži najmä na to, aby ste si uvedomili prepojenosť rôznych vecí. Popis jednotlivých techník je v podstate krátky, ich zostavenie však zaberie veľa úsilia a času. Ak tento čas investujete, budete mať v rukách veľmi silný nástroj uľahčujúci život. Ak to vzdáte, budete síce vedieť, ako na to, ale nikdy to nebudete schopní použiť.

3. V tomto článku uvediem kľúčové techniky, ktoré sa dajú využiť na zaujímavé pamäťové „skratky“. Pre osvojenie si jemných detailov a ujasnenie si konkrétnych techník si budete musieť zohnať literatúru, v ktorej je to všetko po lopate vysvetlené. Literatúru uvádzam v zdrojoch.

4. Nie som pamäťový šampión, som vo fáze trénovania. Tento článok píšem preto, lebo som momentálne v štádiu, ktorým budete prechádzať a zistil som pár vecí, ktoré vám možno pomôžu. Momentálne nepodlieham hindsight biasu, aby som mohol povedať, že mi všetko bolo od začiatku jasné – robím chyby, ktorých riešenie bude možno niekomu prospešné.

Pravidlom je, aby ste sa snažili si všetko čo najlepšie predstaviť. Ak nemáte namakanú vizuálnu predstavivosť, skúste pridať zvuk, pocity, vône, teplo/chlad, emóciu. Časom sa vytrénujete. Čím jasnejšia bude predstava, obraz, tým rýchlejšie a trvácnejšie sa vám veci uchovajú. Dobrými sú i bizarné predstavy a samozrejme rôzne sexuálne, ktoré si všetci tak dobre pamätajú. Aj v týchto technikách je dôležité opakovanie predstáv kvôli dlhodobej pamäti, no tento proces nie je taký nudný a namáhavý, ako klasické bifľovanie.

Začíname

Začnite klasicky, ako vo všetkých príručkách, pripravte si hodinky alebo stopky. Nastavte si jednu minútu, za ktorú sa pokúste naučiť čo najviac slov z tohto zoznamu:

1. Traktor
2. pes
3. jabĺčko
4. téglik
5. vyťahovací meter
6. karta
7. koleso
8. zmrzlina
9. drozd
10. indiánsky stan

Teraz sa otočte od monitora a napíšte slová, ktoré ste si zapamätali, v poradí v akom boli. Toto krátke cvičenie vám má ukázať, ako zle na tom ste. Nebojte sa toho, bude to lepšie. Tupým drilom ste možno dokázali do seba natlačiť 7-8 pojmov, ak ste dobrí, ale nebolo to príjemné.

Podstatou týchto techník je rozdeliť si obsah na jednotlivé časti, tieto časti si dešifrovať do jednoduchých predstáv a tieto predstavy potom pospájať do rôznych príbehov, situácií, celkov, ktoré sa dajú znova rozložiť na jednotlivé časti. Povie sa to dlhšie než urobí a po tréningu vám tento proces zaberie len okamih.

Technika A (niekedy celkom dobre použiteľná a ľahká na prípravu)[1]

Spájajte si dve po sebe idúce slová do príbehu. Napájajte ich jedno na druhé, aby ste vytvorili príbehovú reťaz. Musíte sa snažiť predstaviť si čo najviac do detailu, cítiť vône, počuť zvuky, cítiť chlad atď.. Spojte traktor so psom, psa s jablkom, jablko s téglikom..:

Traktor orie na poli, okolo behá pes, ktorý sa snaží ho pohrýzť, netrafí sa a miesto toho sa zahryzne do jablka, z jablka sa stanú franforce, ktoré plávajú v tégliku spolu s jogurtom, vytiahnete meter, aby ste odmerali, koľko je v tégliku obsahu. Špinavý meter vám padne na kartu (napr. Eso) a zašpiní ho. Otriete kartu o koleso z bicykla a rozkotúľate koleso smerom k zmrzlinárni, kde si dáte zmrzlinu. Priletí drozd a zhodí vám zmrzlinu na zem. Zrazu stojíte uprostred wigwamu a pochvaľujete si riadne silný šamanský materiál.“

Táto technika je hrubá, no dá sa použiť veľmi rýchlo a dokonca sa aj dlho uchová. Nie je však elegantná a až tak pohotová.

Technika B (od O´Briena, je náročnejšia na prípravu, ale efektnejšia)

Predstavte si prechádzku po byte pri rannom vstávaní. Vstanete a odokryjete perinu. Zoskočíte z postele a prejdete na WC. Odtiaľ poputujete do kúpeľne, kde si opláchnete oči. Po hygiene idete do kuchyne, zamierite k chladničke, raňajkujete pri stole, po raňajkách idete k šatníku, oblečiete sa, obujete a vyrazíte do školy. Pred domom je stánok s novinami, prechádzate okolo potravín na zastávku.. Predstavujte a zostavte si takto rôzne cesty, ktorými ste ako deti chodili na prechádzky. Cesty a cestičky, na ktorých si viete vybaviť čo najviac jasných a oddelených záchytných bodov, čím viac, tým lepšie (pre pamätanie balíčka kariet potrebujete cestu s 52 záchytnými bodmi).

Technika B spočíva v tom, že si každé kľúčové slovo spojíte s miestom, na vašej ceste:

Vstávate a vo vašej posteli sa na perine preháňa traktor, ktorý vás celých zablatil, idete na WC, kde sedí pes, čo roztrhal toaletný papier a smutne na vás pozerá. Zasmejete sa a idete do kúpeľne, kde je plná vaňa jabĺk pripravených na kompót alebo iné účely, putujete k chladničke, v ktorá je plná jogurtov..

Môžete pokračovať a sami si dotvoriť celý príbeh cesty. Dôležité je, aby vaše predstavy boli jasné, a bizarné. Môžete si predstaviť vo vašej posteli hračkársky traktor, len tak pohodený. Avšak predstava reálneho traktora driftujúceho vo vašej perine, až blato z kolies lieta všade naokolo, cítiť smrad dymu a počuť krik šoféra, je omnoho jasnejšia, vtipnejšia a bizarnejšia.

Použitie techniky B je vlastne kľúčom k superpamäti. Je esenciou pamätania si rôznych vecí, od zoznamu na nákup v obchode, po štátnicovú tému či prednášku. Stačí si vytvoriť a utvrdiť v hlave známe cesty a ich záchytné body a potom kľúčové slová jednotlivých zoznamov, prednášok, štátnicových tém pekne „oživiť“ na vašich mentálnych trasách. Používajte cesty, ktoré dobre poznáte, nevymýšľajte si vlastné – nemáte ich tak zaužívané a tu ide o čo najväčšie pohodlie. K tejto technike existuje množstvo praktických odvodenín, napríklad pamäťové paláce, ktoré vo svojej knihe popisuje D. Brown[4].

D.O.M.I.N.I.C. System, ako na čísla

Azda najzaujímavejšími sú techniky na pamätanie si úplne nič nehovoriacich údajov, ako sú čísla a dokonca aj binárny kód! Tieto veci však vyžadujú dlhodobú prípravu a úsilie. D.O.M.I.N.I.C je skratka „Decipherment Of Mnemonically Interpreted Numbers Into Characters“, dešifrovanie čísel mnemotechnicky pretvorených na osoby (znaky).

Začnite pri čísliciach od 0 po 9. Ku každej priradíte nejaký znak, ktorý vám napadne, alebo ktorý sa vám s daným číslom dobre spája. Napríklad:

0 – lopta
1 – maják
2 – labuť
3 – prsia
4 – stolička
5 – ruka (5 prstov)
6 – slučka (obesenecká)
7 – kosa
8 – okuliare
9 – hák

Časom spoznáte, že vám niektoré obrazce nejdú rýchle na myseľ a vymeníte ich za lepšie, jasnejšie. Dôležité je, aby ste mali pri čísle čo najrýchlejší dojem objektu, čím rýchlejšie a jasnejšie, tým lepšie pamätanie. Je dobré, aby sa obrazce hýbali, aby boli enormne veľké, smiešne, nadýchané, aby robili divoké veci, ktoré budú pôsobivé a pocitovo nabité. Zoznam je dobré upravovať a často opakovať, preciťovať predstavovať si, aby ste si ho zautomatizovali.

Táto pomôcka funguje pri pamätaní si presného poradia nejakých prvkov. Ak by ste si chceli zapamätať poradie slovíčok v nejakom zozname (okrem techniky B), môžete každý objekt spojiť s objektom čísla. Takže traktor by obiehal okolo majáku (1), pes by rozháňal labute (2).. atď. Táto pomôcka sa oplatí pri špecifickejších problémoch, na ktoré narazíte hlbším štúdiom problému – ak si potrebujete pamätať pojem, keby sa vás niekto spýtal:
„Čo bolo siedme v poradí?“
„Koleso.“ Pretože ste si predstavili koleso z prvého cvičenia, ako vám ho nešikovný gazda rozsekal kosou.

Pre rýchle a veľmi hrubé použitie si môžete skúsiť pospájať si čísla ako v prvom príklade, do reťaze: číslo 1328 pomocou techniky A ako: Maják(1) svieti na nábreží a na oblaky presvecuje obraz veľkej podprsenky(3), labute(2) pozorujú obraz pomocou 3D okuliarov (8). Predstavujete si oslnivé svetlo majáku, žblnkot vody, ťažké oblaky s obrazom podprsenky a vietor, rozbúrenú hladinu a na nej tučné labute s 3D okuliarmi.

Šifrovanie čísel

Číslice však môžete priradiť aj k písmenám. Až teraz začína poriadna šou.

1 – A (prvé písmeno), ale môžete priradiť aj iné, podobné. Dôležité je, aby ste si ho čo najlepšie vedeli spojiť. Ja som k 1 pridal aj L (malé l vyzerá ako 1), ale môže to byť hocijaké iné písmeno, ktoré sa vám hodí lepšie.
2 – D (d ako Dva), ale môže byť aj B, lebo je druhé v abecede, ja mám B priradené pomocne k 8.
3 – T (t ako tri), ale môže byť aj E
4 – G, asociácia, neviem prečo presne, možno kvôli klávesnici telefónu. Počas prípravy som zistil, že niekedy mi vyletelo nejaké písmenko samo, inokedy sa tie, čo som mal priradené vzpierali a nechceli sa „ustáliť“. Možno zistíte, že vám niektoré písmená evokujú číslice lepšie. Použite tie, ktoré vám idú najlepšie. Zistil som aj, že vnímam viac tvary ako „zvučnosť“, čiže pri predstave niektorých čísel mi prišli podobné písmená tvarovo, pri iných zasa polohou, niektoré aj zvukovo. Táto príprava vám poodhalí rôzne spôsoby vášho uvažovania, o ktorých ste možno nevedeli.
5 – S (ale niekedy aj P ako Päť)
6 – M kvôli klávesnici telefónu
7 – J tvar písmena v niektorých typoch písma sa píše ako 7. Najprv som mal Z, ale to sa mi plietlo s dvojkou. Vaše znaky musia byť od seba odlíšené, nie je dobré mať podobné znaky na rôznych symboloch, pretože sa vám to bude motať
8 – H (lebo je ôsme v poradí, ale mám tam aj B)
9 – N (z anglického Nine)
0 – O, klasika, tvar.

Dôležité pri zostavovaní tohto zoznamu je skúsiť si dať k jednej číslici viacero variant. Je to výhodné najmä pre zoznam, ktorý si budete musieť zostaviť, ktorého tvorba je asi najťažším orieškom celej tejto techniky. Dominic má vo svojej knihe rozdelené čísla ako A, B, C, D, E, S (six), G (7. písmeno abecedy), H, N (nine), O.

Zoznam ľudí

Musíte si pripraviť zoznam 100 ľudí, z ktorých každý vykonáva špecifickú činnosť. Ako som spomínal, pri niektorých čísliciach som pridal viacero písmen. Je to preto, lebo som mal problém (a možno aj vy budete mať), zostaviť tento zoznam kompletne len s jednou sadou. K článku prikladám dokument zoznamu mien, z ktorého si môžete načerpať inšpiráciu. Držte sa šablóny „krstné meno a priezvisko – činnosť“, aby sa vám to neplietlo. Myslím, že dobré je zostavovať ho z reálnych osôb, nie filmových postáv (ak si dáte Johniho Deppa a Jacka Sparowa, tak sa vám to bude biť), ale pomohol som si aj kreslenými postavami, lebo tie nemajú reálnu referenciu.

Začnite zoznamom od 00 až po 99:
00 = OO = >>bývalý kolega<< – reštartuje počítač
01 = OA = Oliver Andrásy – máva bičíkom
02 = OD = >>učiteľka fyziky<< – zostavuje obvod
..
99 = NN = NeNa (nemecká speváčka) – púšťa balón

Výhodu majú sčítaní ľudia so širokým rozhľadom a všeobecnými vedomosťami, ktorí poznajú množstvo postáv, ľudí, autorov atď. Tu sa zúročí vzdelanie, ktoré je esenciou každej dobrej databázy. Nerobte si ilúzie, môj zoznam veľmi dlho obsahoval medzery, a niektoré postavy ešte stále nemám stabilne ukotvené, je to výzva na to, niečo so sebou robiť.

Pamätanie čísel

Ak ste zostavili celý zoznam 100 ľudí, tak vám blahoželám, môžete sa pustiť do tréningu pamätania veľkých čísel. Povedzme, že si chcete zapamätať desatinné miesta čísla Pí[5]:

3.1415926535897932..

Trik je v tom, že si desatinné miesta rozdelíte na dvojice:

14 15 92 26 53 58 97 93 2

AG AS ND DM ST SH NJ 2 (dvojku som tu dal navyše na demonštráciu nepárnych cifier)

Ak tieto iniciály dešifrujete do ľudí z vášho zoznamu, získate napríklad (z môjho zoznamu, ale urobte si vlastný):

Al Gore, Amy Smart, Neil Diamond, Demi Moore, Shania Twain, Sam Harris, Norah Jones, dvojku si dešifrujete ako objekt, čiže labuť. S týmto zoznamom mien máte teraz zostaviť príbeh. Ak sa na to pozriete, možno si klepete na čelo, ako toto všetko do seba pospájať. Ak si dáte tú námahu a nejak to pospájate, uvidíte, že si tie čísla ozaj budete pamätať. Existuje však ešte o niečo ľahšia cesta.

K menám ste si vo svojom zozname písali aj činnosti. Čiže ak má Amy Smart priradenú činnosť „namotáva si blond vlasy na prst“, potom táto činnosť sama o sebe evokuje číslo AM = 15. Ako to dohromady skĺbiť:

[Al Gore] si [namotáva blond vlasy na prst] (činnosť Amy Smart AS = 15) pričom kecá s [Neilom Diamondom] o tom, že ho [straší duch] (činnosť Demi Moore DM = 26).

Doteraz máte teda urobený reťazec číslic 14 15 92 26. Lenže ich je viac. Môžete to skúšať zakomponovať do jednej veľkej trmy vrmy, ale prečo nepoužiť „cestu do práce“?

Pred vašim domom je stánok, pri ktorom sa Al Gore namotávajúc si na prst blond vlasy vykecáva s Neilom Diamondom, ktorý má problémy s duchom. Idete ďalej, okolo potravín sa motá Shania Twain a kritizuje bibliu (činnosť Sama Harrisa SH = 58) Norah Jonesovej, ktorá jazdí na Labuti (číslo dva).

Opäť platí, čím absurdnejšia, jasnejšia, predstava, tým rýchlejšie sa pamätá. Ak by ste pokračovali s číslom pí ďalej, po vašej ceste, poľahky si zapamätáte aj 100 miest, možno 1000. Treba trénovať.

Telefónne čísla

Rovnaký princíp použijete pri telefónnych číslach. Aby ste nezabudli telefónne číslo danej osoby, predstavíte si ju v prítomnosti vášho príbehu. Bolo by zbytočné snažiť sa pamätať telefónne číslo len tak samé o sebe. Najlepšie je ukotviť ho k miestu a osobe, ktorá tomu miestu prislúcha. Predstavíte si vášho Janka Hráška ako hostí nejakú udalosť, na špecifickom mieste, trebárs v Lyžičke polievky. Povedzme že Janko Hraško má číslo 0606 551 452

Rozdeľte číslo na skupiny: 06 06 55 14 52, tu vidíte, že máte dve rovnaké dvojice po sebe. Nevadí, pretože máte k jednému číslu aj osobu, aj činnosť. 06 = OM = Ornella Muti – letí na vznášadle (činnosť Ornelly z Flash Gordona).

Vo veľkej lyžici od halušiek Ornella Muti letí na vznášadle zachrániť Silvestra Staloneho pred prednáškou o globálnom otepľovaní (činnosť Al Gore = 14) ktorú vedie Salvador Dalí (SD = 52).

Binárny kód

Pamätať si sled núl je pre život celkom nepodstatné, no táto technika je dobrou ukážkou toho, čo všetko sa s D.O.M.I.N.I.C. Systémom dá urobiť. Binárny kód sa dá rozkrájať na trojice číslic:

000 = 0 – lopta alebo O
001 = 1 – maják alebo A, L, I
011 = 2 – labuť alebo D
111 = 3 – podprsenka alebo T, E
110 = 4 – stolička alebo G
100 = 5 – ruka alebo S, P
010 = 6 – slučka alebo M
101 = 7 – kosa alebo J

Dostanete kód 001011110100, čo s ním? Rozkrájate ho na trojice, 001 011 110 100, tie si dešifrujete na čísla 1, 2, 4, 5, a z nich máte 12 a 45 takže máte AD a GS a to je Albrecht Dürer, ktorý vyplazuje dlhý jazyk (činnosť Gene Simmonsa).

Sled kariet

Asi vám už dochádza, čo bude nasledovať. Rovnaký princíp ako s číslami viete urobiť aj s kartami. Karty máte srdcové, krížové, kárové a pikové. Ja som si ich označil ako:

Srdcové = S
Krížové = T (lebo kríž)
Kárové = K
Pikové = P

Teraz už stačí priradiť každej karte číslo. Srdcové eso bude AS, krížová sedma bude JT, kárová osmička HK. Desiatka piková zasa OP (O ako nula, to stačí). Na tento zoznam môžete recyklovať už hotový systéme čísel, ktorý ste si zostavili.

S vysokými kartami si nemusíte robiť starosti, ku každej priraďte nejakú silnú osobnosť, s ktorou sa vám daná karta najlepšie spája (ale pozor, nemiešajte k vysokým kartám systém čísel, pretože sa budete mýliť).

Na zapamätanie balíčka kariet potrebujete cestu, ktorá má 52 záchytných bodov. Začnite prvou kartou vašej 52 uzlovej cesty do práce, napríklad srdcovou trojkou, TS, ktorá je Tilda Swinton kupuje si v stánku pred domom krídelká (padlý anjel z Constatnina), postupujte k druhému bodu, potravinám, kde je pikové eso, AP Al Pacino, ktorý si pred obchodom vybavuje účty.. A takto pokračujete ďalej..

Viac viac

Skúmajte, skúšajte. Je toho viac, techniky sa rôznia a nakoniec si každý vytvorí tú svoju, ktorá mu najviac sedí. S tým, čo ste si teraz prečítali sa dá urobiť dosť – uľahčiť si štúdium, život, trošku ohurovať známych, či urobiť dojem pri pohovore alebo predvádzaní nového tovaru. Dôležitý je najmä tréning.

Čo sa môžete pri štúdiu týchto techník dozvedieť: ako si zapamätať mená; dátumy; kalendár +-500 rokov (ktorý dátum je aký deň); výsledky zápasov; dejinné udalosti; rôzne parametre; rýchle osvojovanie cudzích slovíčok!

Neostáva nič iné, než zaželať pevné nervy a odhodlanie. Som zvedavý, koľko šampiónov v pamäti sa na Slovensku vyrojí 😀

Ak sa vám článok páčil, podporte ho hlasom: http://vybrali.sme.sk/c/Superpamat-dajte-tvar-suchym-datam/

Pamäťové paláce môžete objaviť aj v tejto galérii: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.365190486855841.78985.105801729461386&type=3
Zdroje a literatúra:
[1] Vera Birkenbihlová – Piliny v hlavě
[2] O´Brien, D. 1993. How to Develop a Perfect Memory. London: Pavilion books ltd. 1993. 176 s. ISBN 1 85793 1068
[3] http://en.wikipedia.org/wiki/Dominic_O’Brien
[4] BROWN, D. 2006: Magie a manipulace mysli. Praha: Argo. 2007. 302 s. ISBN 978-80-7203-942-5
[5] http://www.piday.org/million.php
V češtine vyšla kniha Joshua Foer – Šetři se, Einsteine! Kniha od žurnalistu, ktorý techniky „iba“ vyskúšal a vyhral pamäťový šampionát.

perexový obrázok: Autor

Leave a Reply

© 2012 Použimerozum.sk, všetky práva vyhradené.