M.C.S. Hudba v nás

O svete vedeckou optikou.
HomeFikcieM.C.S. Hudba v nás
M.C.S. Hudba v nás
Myslíte si, že máte hudbu v krvi, že vo vás hrá každá žilka? Nie, nehrá. No vďaka vedcom a odvážlivcom možno bude. Už onedlho. Svetlo sveta totiž uzrelo zariadenie, ktoré zmení váš pohľad na hudbu.
Podľa niektorých evolučných biológov a neurovedcov vznikla hudba na základe rytmu srdca. Presný dátum vzniku hudby sa asi nikdy nedozvieme, no datuje sa do časov pred 50 000 rokmi. Odvtedy prešla mnohými zmenami, je súčasťou všetkých kultúr sveta, umením, zábavou, či súčasťou obradov.

Keď Karlheinz Brandenburg, nemecký vedec, pracujúci pre Frauenhoferov ústav mediálnej komunikácie v Ilmenau, pomáhal vyvíjať hudobný formát MP3, stál na prahu obrovskej revolúcie – hudobnej revolúcie. Odvtedy je hudba všade, prostredníctvom internetu sa šíri všetkými smermi, je ľahko dostupná a vďaka kompresii môžete mať na svojom MP3 prehrávači nekonečné hodiny a hodiny hudby.

Niekto pri hudbe kontempluje, niekto si zaspieva, iný zatancuje. Hudba je pre človeka magická, kulty najčastejšie využívajú rytmus, hudbu a tanec na komunikáciu so svetom duchov či bohov. Pomocou hudby môžeme dosiahnuť hlboké stavy uvoľnenia, dostať sa do tranzu, popustiť uzdu fantázii a nechať sa unášať. V súčasnosti existuje množstvo hudobných štýlov, a niektoré sú zacielené práve na precítenie rôznych takýchto stavov. Od stavov narušenej koordinácie, spôsobených mechanickychvením kvapaliny vo vnútornom uchu vďaka decibelovej hudbe, až po psychedelické stavy, podporené požitím omamných látok. Človek od nepamäti experimentuje a je zvedavý.

Vždy, keď už si myslíme, že sme sa dostali na hranicu, objaví sa vec, ktorá túto hranicu bez povšimnutia prebehne.

M.C.S. je pomocou dvoch vpichov do žíl napojený na telo. Impulz sa tak dostáva do obehovej sústavy. Zariadenie meria zdravotný stav “poslucháča” a porovnáva ho s kmeňovým programom. Ak by sa vyskytla nejaká chyba, bezpečnostný snímač celý proces okamžite vypne.

M.C.S. je pomocou dvoch vpichov do žíl napojený na telo. Impulz sa tak dostáva do obehovej sústavy. Zariadenie meria zdravotný stav “poslucháča” a porovnáva ho s kmeňovým programom. Ak by sa vyskytla nejaká chyba, bezpečnostný snímač celý proces okamžite vypne.

Mozog, drogy, magnety

Mozog je orgán zložený z neurónov, ktoré veľmi citlivo reagujú na molekuly chemických látok – neurotransmitery. Tieto neurotransmitery majú svoju špecifickú molekulárnu štruktúru, ktorá zapadá do receptora ako kľúč do zámku; na určitý receptor funguje určitý kľúč. Ako býva zvykom, existujú aj pakľúče-psychoaktívne látky, alebo drogy.
Droga má molekulárnu štruktúru podobnú ako neurotransmiter, takže zapadne do zámky, otvorí si dvere do vášho vedomia a správa sa ako doma. Ako tvrdí Dr. Michael A. Persinger v jednej zo svojich pútavých prednášok, podobné efekty ako droga môže mať aj magnetické pole. Mozog totiž produkuje magnetické pole, ktoré môže byť iným magnetickým poľom narúšané, čo priamo vplýva na jeho funkciu. Dr. Persinger pomocou nástroja, príznačne nazvaného Božská helma (God helmet), dokázal u pokusných osôb vyvolať intenzívne subjektívne halucinácie: mimozmyslové zážitky, stretnutia s éterickými bytosťami alebo telepatiu.

Okrem magnetického poľa dokáže vaše telo produkovať elektrický prúd aj napätie, vaše tkanivá obsahujú vodu a minerály. Neuróny komunikujú medzi sebou za pomoci malého elektrického prúdu.

Božská helma (God helmet) je experimentálny aparát využívaný v neurovedách, no špeciálne v neuroteológii. Zariadenie produkuje magnetické polia zacielené na mozgové centrá. Tieto polia podľa Dr. Michaela A. Persingera stimulujú mozgové centrá a vyvolávajú intenzívne zážitky, audio – vizuálne halucinácie. Helma slúži v neuroteológii ako nástroj výskumu duchovných zážitkov. Dr. Michael A. Persinger je vedecký pracovník v oblasti kognitívnej neurovedy a univerzitný profesor na Laurentínskej univerzite v Ontáriu.
Vitajte v treťom tisícročí

Vedci z Morenovho inštitútu neurobiológie v Quebecu vyvinuli a testujú špeciálne elektronické zariadenie. Hybrid MP3 prehrávača, tlakomeru, polygrafu a kardiostimulátora dostal výstižné označenie M.C.S. – Music to Circulatory System. Doslova Hudba do obehového systému – a čo nám názov sľubuje, to aj zariadenie plní.
Šialený nápad, ako z fi lmu Frankenstein či Matrix, skrsol v hlave Petra Martena , čerstvého absolventa neurobiológie. Podľa jeho vlastných slov táto myšlienka zrela niekoľko rokov, už počas štúdií a neskôr vyplávala na povrch:
Dlhšiu dobu som sa zaoberal rôznymi zmenenými stavmi vedomia , ktoré môže človek zažiť. Od meditačných techník a chemických látok som sa postupne v štúdiách dopracoval až k elektromagnetizmu. No a tam to začalo.
 

Vodivá krv

Marten a tím vedcov postupne vypracovali teóriu, podľa ktorej môžeme pomocou slabého elektrického impulzu stimulovať v ľudskom tele prenos vzruchov po nervových dráhach. Týmto spôsobom môžeme vyslať do nervového systému zmenené informácie, doposiaľ mozgu neznáme, a vyvolať tak zaujímavé reakcie.
Spočiatku sme narážali na teoretické prekážky. Každý predsa vie, že dostať elektrický šok je nepríjemné. Okrem toho hrozí riziko poruchy srdcovej činnosti či priamo poruchy mozgu, ktoré by mohli byť fatálne. Postupne ako sme odbúravali jednotlivé problémy, sme narážali na stále novšie a novšie. Niekedy to nemalo konca, Spomína Marten.

“Hudba do obehového systému – čo názov sľubuje, to M.C.S. aj plní. “
Nakoniec sa však dopracovali k stratégii, ktorá vyzerala veľmi sľubne. Začalo sa s praktickým výskumom a pokusmi. Najväčším problémom bolo podľa Martena vyriešiť spôsob „dopravenia“ impulzu do tela subjektu a jeho rozptýlenie po organizme. Nervové bunky, ktoré vysielajú do mozgu a miechy informácie o stave organizmu, sú uložené po celom tele, nielen v zmyslových orgánoch. Martenovi šlo práve o tie, ktoré nie sú bežným spôsobom stimulované z vonkajšieho prostredia. Kľúčové fakty výskumu sú tajné a sú súčasťou patentu, no pre náčrt základnej podstaty technického riešenia nám doktor Marten poodhalil drobné súvislosti:

Najprv bolo treba vybrať spôsob dopravenia impulzu. Jednoducho sme vybrali tkanivo, ktoré sa nachádza v celom tele – krv. Keďže krv je vodivá a jej vodivosť je v určitom smere lepšia, respektíve po prúde, riešenie sa akoby ponúkalo. Prepojili sme oba konce obehu, okysličenú a odkysličenú krv, ako jeden vodič. Do tejto sústavy vpustíme impulz, ktorý prejde celou sústavou. Impulz je samozrejme dosť slabý, aby nespôsobil škodu, no stále schopný vyvolať reakciu.
“Jednoducho sme vybrali tkanivo, ktoré sa nachádza v celom tele – krv.”
Hudba do krvi

Čo s tým má spoločné hudba? Obsah, ktorý je vyslaný do obehovej sústavy, môže byť rôzny: buď to bude pár náhodných impulzov, alebo to bude program. Keďže mozog má rád vzorce, Marten a jeho tím použili jednoduché rytmy, pomocou ktorých boli signály vysielané:
Zistili sme, že počiatočný stres subjektu z naoko nepríjemnej procedúry sa dá eliminovať, ak majú vzruchy systém. Tak sme vlastne prišli k myšlienke použiť ako obsah hudbu. Nie je to síce hudba typická, nemôžete si zatiaľ pustiť do žily žiaden heavy metal, či drum n bass, no časom, kto vie? Vyvinuli sme sekvencie, ktoré majú rytmus a systém a ktoré vyvolávajú rôzne pocity, od levitácie, cez lietanie až po cestu vesmírom.

 
M.C.S. má viacero diagnostických systémov, ktoré zaručujú neustálu kontrolu subjektu. Akákoľvek odchýľka mimo prijateľné hranice spôsobí stlmenie alebo priamo zastavenie procesu. Tým je zaručená maximálna bezpečnosť. Aj napriek tomu je neustále potrebný dohľad školeného zdravotníckeho personálu.

M.C.S. má viacero diagnostických systémov, ktoré zaručujú neustálu kontrolu subjektu. Akákoľvek odchýľka mimo prijateľné hranice spôsobí stlmenie alebo priamo zastavenie procesu. Tým je zaručená maximálna bezpečnosť. Aj napriek tomu je neustále potrebný dohľad školeného zdravotníckeho personálu.

Používanie M.C.S. podlieha veľmi prísnym zdravotným požiadavkám, aby nedošlo k fyzickému poškodeniu organizmu. Keďže ide o zásah do vnútorného prostredia, veľký dôraz sa kladie taktiež na hygienu.
M.C.S. je skôr pre ľudí so silnejším žalúdkom a dobrodružnejšou povahou. Hudobná sekvencia sa do zariadenia načíta z externého zdroja cez USB port. Počítač vypočíta všetky parametre pre fyzický stav subjektu a určí kritické medze.

Ako pre každú novinku, i pre M.C.S. je komerčné využitie zatiaľ hudbou budúcnosti. Jeho expanzia zo špecializovaných zdravotníckych stredísk a výskumných ústavov je momentálne skôr sci-fi . Našinec si, bohužiaľ, bude musieť počkať, alebo odcestovať do Londýna, kde v Stredisku pre výskum pokročilých technológií zakúpili niekoľko exemplárov pre výskum.

M.C.S. ponúka pocity stretnutia s novým svetom. Vezme vás na cestu v priestore a čase, doslova rozihrá vaše žilky, naozaj sa stanete súčasťou hudby. Kto vie, možno už čoskoro aj u Vás doma.

M.C.S.

M.C.S. vyzerá napohľad ako nemotorný merač tlaku. Dôvodom je jeho rozmanitá diagnostická funkcia- okrem teploty, tlaku a tepu meria i elektricitu krvného obehu. Z dôvodu bezpečnosti má náročné programovanie, je potrebná odborná pomoc a dohľad školeného zdravotníckeho personálu. 

Že bla ble, jazyková škola

Kategórie

január 2020
Po Ut St Št Pi So Ne
« jan    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

© 2012 Použimerozum.sk, všetky práva vyhradené.