Warning: finfo::file() [finfo.file]: Empty filename or path in /data/2/5/25f5c2d6-ccb4-4cf1-ad4b-bdc888b91cc5/pouzimerozum.sk/web/wp-content/themes/provocateur/functions/helpers/file.php on line 240

Blog Post

O svete vedeckou optikou.
HomeClankyKonšpirácie, mýty a iné ovce10% mozgu (mýtus)

10% mozgu (mýtus)

Moderná doba je plná zhonu, stresu a nevraživosti. Ľudia sa naháňajú za peniazmi a hodnoty ako láska, šťastie a zdravie sa odsúvajú na vedľajšiu koľaj. Hypotéky, poistky, byty, autá, nová mikrovlnka, digitálna tv, dovolenka v destináciách občianskych nepokojov. Najzákladnejšou chybou je, že využívame iba 10% kapacity nášho mozgu. Je nevyhnutné navrátiť sa k našej duchovnej podstate, otvoriť srdce a začať využívať náš duchovný potenciál. Ste na začiatku vášho nového života.

Zamyslite sa nad tým, mať možnosť využívať ďalších 90% mozgu nad rámec, to by bolo! Mať tak k tomu ďalšiu sadu 9 párov očí, mohli by sme čítať naraz 10 knižiek.

Zaujímavá otázka, ktorá sa ponúka ak použijeme rozum: Kde bola doteraz tá 90%ná kapacita? Kde ležala ladom, a čo by s ňou bolo ak by sme nezistili, že ju treba uchopiť? Dýchanie, srdečný pulz, hormonálna regulácia, termoregulácia, trávenie, peristaltika, žmurkanie, chvenie očí, chôdza, vyrovnávanie rovnováhy, hospodárenie s vodou, výživa, vylučovanie, rozlišovanie tvárí, ľudí, osvojenie a používanie jazyka, písma.. Skúste si predstaviť, že by ste mali 3 minúty riadiť vlastné.

Neuropsychologický výskum študuje pacientov s rôznym poškodením mozgu a s tým súvisiacich psychických porúch. Nielen že nám dáva pekný prehľad o tom, ktorá časť mozgu je zodpovedná za aké činnosti, vrhá svetlo i na mýtus: Ak využívame iba 10% mozgu, ktorú časť mozgu ste ochotní veselo obetovať? Vieme, že strata akéhokoľvek kúska mozgu okamžite znemožní človeku vykonávať rôzne činnosti. Mozog využívame celý, nie žiadnych „len 10%“.

Vďaka neuropsychológii vieme lokalizovať oblasti v mozgu, ktoré sú zodpovedné za vykonávanie určitých činností, napríklad:

Brocova oblasť (pomenovaná podľa neuropsychológa Paula Broca) sa nachádza v čelnom laloku a je zodpovedná za porozumenie a tvorbu štruktúry jazyka. Pacienti s poškodenou oblasťou sa vyjadrujú afektovane, izolovanými slovami.
Wernickova oblasť (podľa Carla Wernicka) lokalizovaná medzi temporálnou a parietálnou oblasťou (zhruba v strede mozgu ako keby nad uchom) je zodpovedná za tvorbu a porozumenie sémantickej (rôzne významy) zložky jazyka. Ľudia s poškodenou touto oblasťou dokážu tvoriť slovné spojenia, no bez nejakého zmyslu: „voda knedle“.

Ďalším poznatkom svedčiacim proti mýtu je pozorovanie aktivity mozgu počas výkonu poznávacích funkcií, kde bolo dokázané, že neexistuje žiadne „tmavé miesto“, teda neaktívne miesto v mozgu, ktoré by sa do procesu nezapojilo. V skutočnosti sú neuróny v kôre aktívne na určitej úrovni stále, i počas spánku.
Iná strela do centra mýtu je evolučný pohľad: Ľudský mozog je veľmi nákladný orgán – spotrebuje približne 20% krvi pumpovanej srdcom, ekvivalentné množstvo distribuovaného kyslíku. Evolučný argument je jasný: Je naozaj možné, aby tak dôležitý a nákladný orgán bol tak neefektívny, že by mal kapacitu 10 krát väčšiu než je potrebné? Keď sa lepšie pozrieme na to, akým spôsobom sú organizmy evolučne prispôsobené – nepotrebné orgány zanikajú, v prírode sa nemrhá.

Po ďalšie, vývinové štúdie ukazujú, že neuróny, ktoré neboli využívané od včasných štádií vývinu ochabujú a v budúcnosti už nedokážu znovunadobudnúť pôvodné funkcie v normálnom rozsahu. Napríklad, ak nie je zrakový systém stimulovaný počas ranných štádií vývinu jedinca dlhšiu dobu, neuróny oslabnú a zrak sa nikdy nevyvinie. Ak by teda existovali nejaké nepoužívané neuróny, ich schopnosť funkcie by zanikla do puberty. Žiadne obnovenie a nadobudnutie psychických schopností Magnetona (film X men).

Je vidno, že 10%ný mýtus neobstojí pod náporom kritického myslenia. Dve veci však narúšajú, iba na oko, čisté odsúdenie mýtu, boli však veľmi silne využívané na mútenie vody a zahmlievanie jeho slabín.

Po prvé, u ľudí trpiacich hydrocefalom (http://en.wikipedia.org/wiki/H​ydrocephalus) boli v detstve pozorované veľké tmavé škvrny „prázdne miesta“ v centre mozgu, no stále vykazovali normálnu funkciu. Prázdne miesta sú kvapalinou naplnené komory, ktoré sa nachádzajú u každého človeka, no sú zväčšené u ľudí s týmto ochorením. Tieto nálezy slúžili na vyvolávanie senzácií, že človek dokáže normálne fungovať aj po strate veľkej časti mozgu.

Tieto tvrdenia sú však nesprávne, jediné, čo tieto nálezy preukazujú, je úžasná schopnosť mozgu nahrádzať funkcie niektorých častí inými ak boli tie časti nejakým spôsobom narušené v ranných štádiách vývoja. Podobná neuroplasticita (http://en.wikipedia.org/wiki/N​europlasticity) sa však v tak rozsiahlej úrovni až do dospelosti bohužiaľ nezachová.

Po druhé, existuje naozaj veľmi falošná predstava o tom, ako vlastne využívame tých 10%. Je možné povedať, že využívame približne 10% neurónov mozgu na naše kognitívne (poznávacie) funkcie. To však nie je tvrdenie, ktoré sa šíritelia mýtu snažia zastávať. Tvrdenie mýtu je takpovediac snahou o tvrdenie o mysli, čo dosť zahmlieva celý problém. Myseľ je značne neuchopiteľný pojem, ktorého podstatu sa ešte nepodarilo uspokojivo stanoviť ani vysvetliť.

Je očividné, že náš mozog má úžasnú schopnosť prekonávať veľmi silné poškodenia zachovaním si akej-takej funkčnosti vhodnej k prežitiu. Nie je však pravdou, že využívame iba 10% nášho mozgu. Možno je pravdou, že niektorí nevyužívajú svojich kognitívnych 10% naplno. Použime preto rozum a zbavme sa mýtov.

„Napriek všetkým vedeckýcm poznatkom mýtus pretrvá, pokiaľ si ľudia budú navrávať, že sú viac, než sú v skutočnosti.“ Tom Stafford & Matt Webb

P.I.

Zdroj: Tom Stafford & Matt Webb – Mind Hacks: Tips and Tools for Using Your Brain.

5 komentárov

 1. zuza8419február 21, 2012 at 14:31 

  Tvrdenie, že používame len časť mozgu si veľa ľudí vysvetľuje nesprávne. Keď používame 10% mozgu, to neznamená že používame len niektoré časti mozgu, ale že mozog ako taký vyťažujeme len na 10% svojich možností.

  • Peter Istenikfebruár 21, 2012 at 19:33 

   "Je očividné, že náš mozog má úžasnú schopnosť prekonávať veľmi silné poškodenia zachovaním si akej-takej funkčnosti vhodnej k prežitiu. Nie je však pravdou, že využívame iba 10% nášho mozgu. Možno je pravdou, že niektorí nevyužívajú svojich kognitívnych 10% naplno. Použime preto rozum a zbavme sa mýtov."

   • Melecheshmáj 16, 2012 at 12:34 

    To iste co pisala zuzana som nasiel aj v jednej starej diskusii na nete:
    Snaker: "Myslim, ze vyuzivanie kapacity mozgu je trosku ina vec ako pouzivanie mozgu...v tomto by som nesuhlasil s autorom clanku. Treba sa na dany problem pozriet asi z ineho hladiska.
    Pouzil by som prirovnanie mozgu ku motoru velmi vykonneho auta. Pokial si vezmeme, ze ten motor v aute by bol schopny vyvinut rychlost 360 km/h ale na nasich cestach mozno (podla predpisov) jazdit len 90 km/h, tak majitel auta by ten motor vyuzival len asi na 25% vykonovej kapacity. ALE...! to neznamena ze niektora cast toho motora je nevyuzivana - ze existuje nejake miesto v tom motore ktore je zbytocne ... Ten motor je vyuzivany ako celok ale jeho kapacita je vyuzita len na zlomok...
    Podla mojho nazoru je pravdiva veta, ze "kapacitu mogu vyuzivame maximalne na 10%"

 2. Nomosdecember 08, 2012 at 00:19 

  Podľa mňa to nieje dobré prirovnanie s tým motorom v aute. Auto keď má dobré podmienky a priestor tak môže kedykoľvek vyvinúť 100% svojho potenciálu. Lenže my toho nie sme zatiaľ schopný využiť 100% vedomej kapacity, ak je to vôbec možné. Je pravda, že využívame 10% kapacity ale to je len vedomá časť mozgu zvyšných 90% je nevedomá. V podstate je využívaný celí mozog ako bolo už spomínané.

Leave a Reply

© 2012 Použimerozum.sk, všetky práva vyhradené.