Warning: finfo::file() [finfo.file]: Empty filename or path in /data/2/5/25f5c2d6-ccb4-4cf1-ad4b-bdc888b91cc5/pouzimerozum.sk/web/wp-content/themes/provocateur/functions/helpers/file.php on line 240

Blog Post

O svete vedeckou optikou.
HomeClankyČlovek, správanie, evolúciaPlacebo alkohol

Placebo alkohol

Dobrá správa pre tých, ktorí majú radi piatkové večery ozvláštnené kondenzovaným rastlinstvom. Alkohol už nemusí byť tak drahý a sobotňajšia peňaženka taká vyvetraná. Neotvorili sme Bar u použitého rozumu, kde stojí ohnivá voda „proklatě nízko u nuly“, ani sme neobjavili spôsob ako sa k nej lacno dostať. Trik je v niečom úplne inom.

Nachádzame sa v Bare, kde sú sústredené skupiny pokusných králikov – študentov rozdelených do tímov, a vedeckých pracovníkov. Tento pokus vznikal podľa Richarda Wisemana veľmi ľahko. Veď keď vám niekto ponúkne občerstvenie na účet podniku, ešte k tomu si môžete dopriať čo hrdlo ráči, nešli by ste do toho, za podmienky, že sem-tam vás vyruší nejaký ujo s kusom papiera a niečo si zapíše?

Pokusné osoby boli rozdelené na dve skupiny, červených a modrých, pričom pravidlá boli stanovené jasne:
srdečne využiť ponuku barového pultu, no nevziať si alkohol od žiadneho iného člena – pre všetko si musel králik dohupsať sám.
Na začiatku pokusu sa s každým členom oboch tímov urobilo pár testov:

  1. Mali si zapamätať sled čísel
  2. Mali prejsť po čiare
  3. Mali uchopiť pravítko medzi palec a ukazovák, pustiť ho a vo vzduchu ho opäť chytiť.

Počas pokusu, kedy sa obe skupiny nalievali až po okraj, jednotlivcov z oboch skupín sem-tam vyrušili pracovníci a požiadali ich o zopakovanie týchto troch disciplín. Postupne boli zaznamenávané výkony a na konci sa naskytol naozaj zaujímavý výsledok:
Všetci v stave ako Írsky dedinčan vracajúci sa ráno z putiky, reakčný čas pri pustenom pravítku bol 60 sekúnd po tom, čo dopadlo na zem, zapamätané číslo maximálne jedno a čiaru nedokázal nikto rozpoznať od zemegule. Nikto nevyhral, pretože členovia jednotlivých tímov boli na tom asi rovnako zúfalo.

Pointou je, že členovia modrého teamu nemali v sebe ani kvapku alkoholu (ak nerátame či niekto zjedol jabĺčko). Modrý team celý večer popíjal kvapaliny, ktoré voňali, chutili a vyzerali ako palivo, no nebolo v nich ani trochu alkoholu. Barová obsluha bola inštruovaná nalievať modrému tímu zo špeciálnych fliaš, a červenému pravý alkohol.

Zaujímavé je na tom to, že pohľad na modrého sa vôbec nijak nelíšil od červeného: múdre reči, break-dance, zvýšená ochota flirtovať a ostatné aspekty, ktoré sa tak dobre premieľajú vo vtipoch.

Hrali členovia modrého tímu svoj stav? Nie, viera že pijú skutočný alkohol spôsobila, že mozog presvedčil celé telo, celý organizmus o tom, že je pod vplyvom veľkého množstva alkoholu. Aj takúto silu môže mať placebo efekt. Pacienti presvedčení o účinkoch nejakého „medikamentu“ môžu prejavovať známky napríklad alergických reakcií.

Ako teda ušetriť v piatok večer? Tvárte sa, že pijete alkoholické pivo a pite nealkoholické. Možno že budete ako ten Ír.

Zlá správa pre požieračov homeopatík, naozaj platíte iba za vodu s cukrom a kýbel viery. Keď by prišlo ku skutočnej chorobe, tak homeopatikum je naozaj hazardom a nie alternatívnou liečbou. A čo potom s rôznymi alternatívnymi formami liečby? Sú naozaj liečby, alebo je to len vo vašich hlavách? Môžete si prečítať tu, je to zadarmo: http://www.sysifos.cz/files/Al​ternativni_medicina_Hert.pdf

P.I.

Zdroj: Richard Wiseman – 59 seconds

zaujímavé odkazy:
http://www.skepdic.com/placebo​.html

Leave a Reply

© 2012 Použimerozum.sk, všetky práva vyhradené.