Warning: finfo::file() [finfo.file]: Empty filename or path in /data/2/5/25f5c2d6-ccb4-4cf1-ad4b-bdc888b91cc5/pouzimerozum.sk/web/wp-content/themes/provocateur/functions/helpers/file.php on line 240

Blog Post

O svete vedeckou optikou.
HomeClankyHumor a troška irónieSlovenský „antigravitačný“ kopec

Slovenský „antigravitačný“ kopec

Posted 10 aug, 2011 by in Humor a troška irónie8

Zase máme na Slovensku senzáciu, miesto, ktoré na ten just si nedá povedať, a nerešpektuje ani tie základné pravidlá fyziky, gravitáciu, ktorá nás všetkých púta k tejto zemi.

http://www.youtube.com/watch?f​eature=player_embedded&v=4qxwq​NqL-Nc

Koľko študentov a odborníkov sa zapotilo, a ja si teraz chrapúnsky dovolím skritizovať celú túto frašku. Môj osobný, málo rozhľadený názor je, že je to krásny príklad toho, ako je človek závislý od svojho zraku.

Podľa mňa ide o optický klam, ktorý si neuvedomoval nikto, kto tam čokoľvek meral. Malý kurz práce s vodováhou:
Vodováha je meradlo, ktoré má v sebe zabudovanú ohnutú trubičku, v ktorej je menej kvapaliny ako je objem trubičky, takže je tam bublinka. Neviem, kde sa tie bublinky predávajú, ale to je teraz nepodstatné. Možno v tej televízii, čo to odvysielala, možno majú aj medzeru do rebríka..

Ak priložíme vodováhu, alebo libelu, k nejakej ploche, bublinka sa pohne určitým smerom, proti smeru gravitácie. Najlepšie je, ak je bublinka presne v strede medzi dvoma označenými čiarami, vtedy je plocha vo vodováhe – je rovno ako hladina vody v nádobe. Voči zemi.

Prídeme teda s vodováhou na takéto záhadné miesto, kde sa voda sype a piesok leje, a priložíme na asfalt vodováhu, pričom bublinka sa niekam pohne. Toto pohnutie bublinky nám určuje sklon plochy. Nezáleží na tom, ako sa nám to javí, vodováha vždy ukáže, akým smerom je sklon plochy. Pozrite sa na prvý obrázok hore. Bublinka je na pravo, to znamená, že tým smerom ako je bublinka, je i smer do kopca. To, že sa to zdá ísť dole, to je bezpredmetné.

Ak položíme na túto plochu predmet, ktorý má tendenciu sa hýbať v smere pôsobenia gravitácie, potom musí ísť opačným smerom, ako je bublinka. Nám sa síce môže zdať, že je to do kopca, ale to je bezpredmetné. Ak sa teda guľa hýbe proti smeru bublinky, ide správne, žiadne zákony gravitácie neboli porušené.

Problém by nastal, ak by libela ukázala jeden smer, a guľa išla nelogicky, v tomto prípade v smere bublinky. Potom by tá guľa bola magická, lebo nepodlieha gravitácii, alebo libela taktiež magická. Lenže to sa myslím nestalo, ak áno, v tomto videu to nepredviedli.

Na uspokojenie skeptika ako som ja to neboli dobré merania, chcem viac, laserom, gps a podobne.
Nie som geodet, ale ako hovorí môj otec: „Ak si to nevieš predstaviť, tak si to nakresli.“


Tak som vám to nakreslil, čo vy na to?

Aby sme nerobili senzácie, nech vážení zememerači zakreslia ako presne merali, akým smerom ukazovala vodováha a akým šli predmety. A aby som nezabudol, som v tomto laik, ale nie je náhodou na začiatku merania s teodolitom potrebné stabilizovať ho pomocou vodováhy? Nie je tam taká malá bublinka?

Berte to ako môj osobný názor na túto vec a ako otvorenie diskusie. Je to zaujímavá téma, no nemali by sme sa z nej hneď všetci intelektuálne pomiatnuť.

Otázky a úlohy:
Ak gravitácia nefunguje, ako presne tam nefunguje?
Ak gravitácia nefunguje, ako potom rastú tie rastliny tam?
Ak gravitácia nefunguje, znamená to, že voda v pohári tečie po stenách hore?
Ak gravitácia nefunguje, ako to, že pohne autom, ale tú vodu nedokáže z pohára vrchom vytlačiť?
Vymysli a zakresli spôsob, akým cestári robili na danom mieste cestu. Prišli dolu pod kopec, nahrnuli kopu asfaltu a ten sa sám vyliepal až hore? Podrobne opíš pracovný postup.

P.I.

Obrázok: Autor

8 komentárov

 1. Peter Istenikjúl 26, 2011 at 21:17 

  * K tej magickosti libely, dalo by sa to, ak by bola kvapalina v trubičke ľahšia ako vzduch v trubičke. Potom by sa skutočne bublinka posunula smerom dole a zdalo by sa, že sa dejú "veci". Možno použiť ako ďalší typ na reportáž. Tentokrát o svete, ktorý popiera zákony rozumu.

 2. Ako rozoznať pravdu od nezmyslov? | Použime rozum (zaváranie závitov na internete)júl 29, 2011 at 11:08 

  [...] Aplikáciou kritického myslenia v bežnom živote, pri počúvaní správ z médií, vyhlásení politikov, či pri diskusii s priateľmi možno narazíte na argument od blízkych, [...]

 3. mattfebruár 17, 2012 at 18:17 

  viedol som o tomto "jave" debatu s pár fyzikmi a myslím si, že teoreticky je možné, aby sa predmety kotúľali hore kopcom. Nie že by nefungovala gravitácia - keby nefugnovala, tak by predmety nezrýchľovali vôbec. Tvoj experiment s vodováhou tiež bude fungovať, lebo tá gravitácia v takom mieste musí na rovnakú stranu ťahať autobus aj vodu vo vodováhe.
  Kde je teda pes zakopaný? V definícii kopca. Ak "dole" definujeme ako smer, ktorým pôsobí gravitačná sila, tak sme skončili. Tam, kam sa kotúľa gulička, tam je dole a tam smeruje gravitačná sila.
  Zaujímavejšie to môže byť, keď "dole" definujeme ako "smerom k stredu zeme". V takom prípade sa (podľa mňa) môže stať, že miesto s nižším gravitačným potenciálom je ďalej od stredu zeme ako miesto s vyšším gravitačným potenciálom. A to by sa stalo vtedy, keby miesta s rovnakým potenciálom tvorili akýkoľvek iný útvar ako presnú guľu.
  Pre tých, čo sa dočítali až sem ešte jedno odhalenie: z fyzikov som o tejto teórii presvedčil asi iba polovicu, že "by to tak nejak mohlo byť".

  • Peter Istenikfebruár 18, 2012 at 00:42 

   "Dole" by som skôr definoval ako "smerom ktorým pôsobí gravitačná sila".
   Tvoj pojem "nižším gravitačným potenciálom" znamená čo konkrétne? existuje niečo také? Ako by sa to meralo? Akým zákonom to podlieha?

   Vráťme sa k pôvodným tvrdeniam ktoré stoja za senzáciou:
   "Popiera zákon gravitácie" - nepopiera, aj keby to bolo ako píšeš.
   "Nefungujú zákony fyziky" - nie je pravda.

   BTW, stačí jednoduché vysvetlenie, že ide o optický klam - takýchto miest je na svete viacej a vykazujú podobné vizuálne vlastnosti. Tvoja hypotéza "gravitačných potenciálov" má jednu medzeru: ak na seba pôsobia dve telesá, potom teleso, ktoré je týmito silami ovplyvnené, vykazuje znaky ovplyvnenia. Čiže zmeral by som gravitačné zrýchlenie danej oblasti. Ak je stále G, tak sa tam nič iné okrem toho, čo som už popísal, nedeje.. Môže byť?

   • mattfebruár 19, 2012 at 22:24 

    zhodneme sa v tom, že tento jav (či už ho namerali, alebo je to výmysel), neporušuje žiadne zákony fyziky. Ako som sa však snažil vysvetliť v príspevku vyššie, môže sa stať, že výsledok tých zákonov (aj keď zákony sú v zhode so všetkým, čo poznáme) je trošku kontraintuitívny.

    Gravitačný potenciál spadá do gymnaziálneho učiva fyziky 🙂 áno, myslím, že také niečo existuje. Skús pogoogliť - ja to tu bez obrázkov len veľmi ťažkopádne vysvetlím. Možno keď bude viac času...

    Moje vysvetlenie javu je: "gravitačná ekvipotenciálna hladina Zeme nemá presne tvar gule", ale je to len teória a optický klam je rovnako dobré vysvetlenie - osobne som nič nemeral, takže sa k ničomu viac neprikláňam. Že by išlo o nejakú senzáciu, samozrejme odmietam. Je to ale naozaj dobrá téma k pivku 🙂

    • Peter Istenikfebruár 20, 2012 at 09:54 

     Myslel som to tak, aby si svoju myšlienku tých potenciálov v tomto prípade viac rozviedol a uviedol, ako presne to myslíš. "Moje vysvetlenie javu je: “gravitačná ekvipotenciálna hladina Zeme nemá presne tvar gule”, "

     Neviem presne, ako by si chcel toto dokázať, že sa tam niečo také prejavuje. Ale ak je to tak, stále to nevraví o dôvode, prečo by sa mali predmety pohybovať proti smere gravitácie, prečo by teleso "dolu" malo mať vyššiu potenciálnu energiu ako "hore" a dajakú tendenciu ísť proti smeru gravitačnej sily. Povedzme že "dolu" je bližšie k stredu Zeme, aby sme boli jasní.

     Z tvojho vysvetlenia: teleso, ktoré je na tom mieste očividne dole by malo mať vyššiu potenciálnu energiu, než teleso nad ním, a preto by sa toto teleso chcelo a malo pohybovať očividne smerom hore. Ale to problém nerieši, pretože takto sa to v skutočnosti deje - určite má auto, ktoré je "od oka" dolu väčšiu energiu (pretože je v skutočnosti hore).

     Ak je v skutočnosti naozaj dole, čiže sú tam zmeny v potenciáloch a energiách, v takom rozsahu, že voda tečie proti hlavnému pôsobeniu sily, potom by sa to malo dať i namerať. Napríklad i lopta by padala k zemi pomalšie - alebo vlastne lopta by sa mala od povrchu zeme vzďaľovať, predsa smer do kopca znamená prekonanie tiaže.
     http://cs.wikipedia.org/wiki/Naklon%C4%9Bn%C3%A1_rovina

     Ak by sa teleso pohybovalo samo o sebe smerom hore, musela by existovať nejaká sila, ktorá by pôsobila proti smeru pôsobenia G, respektíve musela by byť sila F, pôsobiaca do kopca, aby to teleso vytiahla/vytlačila/posunula.
     . Ak si uvedomíme, že tam auto išlo do kopca, čo bránilo vode vzlietnuť? Alebo ak hodím predmet, zmení sa tvar balistickej krivky?

     Ale musím jednu vec podotknúť: nebol som tam, neskúmal som to. Článok vznikol na základe toho videa a na základe podobných javov. Keďže to na vysvetlenie postačuje, zatiaľ som pádny dôvod na prehodnotenie nevidel.

     Vymýšľaš možnosti, aké by umožnili, že by to bola pravda. To je v poriadku. Samozrejme sa to dá brať ako hypotéza "čo ešte" by tam mohlo byť, ako sa vždy robieva, že sa hľadá, či sa niečo nezanedbalo. Lenže na to ja už odpovedať neviem, je potrebné tam ísť a zmerať to. Osobne si myslím, že sa to tam nestalo, myslím, že by to inak vyzeralo, inak by sa predmety správali a ľudia by to aj vycítili.

     Každopádne, ak sa ukáže že by tam hral rolu divný gravitačný potenciál alebo nejaký slapový jav atď.., tak ten článok prepíšem a aj uvediem nové skutočnosti.

     Ak som nepochopil, ako si to myslel, alebo to myslíš úplne inak, urob obrázok a popíš, nech tu nešaškujeme s predstavami.

     • Martin Biesfebruár 20, 2012 at 10:33 

      Tá diskusia je úplne zbytočná, už tam ľudia boli aj s vodováhou a výškomerom, je to iba očný klam: "Libela položená na rôzne miesta na danom úseku ukazuje sklon správne, rovnako ako výškomer na bicykli ukazuje, že na úseku cca 150 metrov klesla výška o približne 4 metre, zo 757 m na 753 m (všimnite si údaj na displeji). Takže autá v neutráli nejdú do kopca, ale pekne, ako sa patrí, z kopca."
      http://www.youtube.com/watch?v=3JkjeWKQnz0
      A ešte aj vrstevnice: http://heretic.ic.cz/lacnov2.jpg

 4. PeterChmáj 30, 2012 at 07:56 

  Ale škoda, že taký kopec nemáme. Mali by sme vyriešený problém s energiou a nutnosť dovážať drahú ropu by u nás zanikla. Stačilo by na spodok kopca dopraviť dostatočné množstvo vody, nechať ju antigravitáciou vytiahnuť hore kopcom (keby ten kopec mal tak 2000 alebo 3000 m) až na hranicu s normálnou gravitáciou a potom ju cez nejakú turbínu s generátorom nechať spadnúť dolu a nejakým korytom zas nechať prísť na začiatok antigravitačnej oblasti.Hotové perpetum mobile.

Leave a Reply

© 2012 Použimerozum.sk, všetky práva vyhradené.