Warning: finfo::file() [finfo.file]: Empty filename or path in /data/2/5/25f5c2d6-ccb4-4cf1-ad4b-bdc888b91cc5/pouzimerozum.sk/web/wp-content/themes/provocateur/functions/helpers/file.php on line 240

Blog Post

O svete vedeckou optikou.
HomeClankyČlovek, správanie, evolúciaEfekt okoloidúceho (Bystander effect)

Efekt okoloidúceho (Bystander effect)

Stalo sa vám niečo zlé? Prepadli vás? Útočia na vás? Nekričte o pomoc! Miesto toho kričte HORÍ, zvedavci dorazia skôr než hrdinovia. Nevolajte o pomoc, je to neurčité, svoje prosby smerujte na konkrétne osoby: „Hej, pane v tom saku s kufríkom, prečo mi nepomôžete?“ Možno ho tak preberiete z efektu okoloidúceho (Bystander effect).

Ak by ste dostali infarkt, porážku, drhli sa, odpadli, alebo niečo iné, chceli by, ste aby sa vám to stalo na rušnej ulici či námestí, alebo niekde na odľahlejšom mieste?

Nech to znie akokoľvek drasticky, surovo, možno nerealisticky, práve na miestach, kde sa vyskytuje viac ľudí sa pomoci nedovoláte. Tak ako sa nedovolala pomoci Kitty Genovese.

13.marca 1963 sa Kitty vracala domov z práce nad ránom zhruba o 3. hodine. Pred jej domom ju napadol Winston Moseley , ktorý ju dva krát bodol nožom do chrbta. Kitty začala kričať a volať o pomoc. Nikto však pomoc neposkytol. Útočník sa preto vrátil ešte niekoľko krát a zakaždým ju bodol. Nakoniec ju ešte predtým než zomrela pred jej vlastným domom stihol znásilniť a okradnúť.

Tento brutálny čin je podtrhnutý tým, že sa odohral v obývanej štvrti, za prítomnosti najmenej 12 SVEDKOV – bezúhonných ľudí, ktorí sa činu prizerali a ani jeden nezodvihol telefón a nezavolal políciu či iným spôsobom zasiahol a zabránil tragédii.

Vďaka absolútnej iraciálnosti správania sa svedkov tento incident vyvolal mnohé debaty. Ide o Bystander effect, teda o efekt okoloidúceho. Čím viac ľudí sleduje nejaký incident, tým menšia je šanca, že niekto zasiahne. Prečo je to tak, prečo taký paradox?

Rozptýlenie zodpovednosti – žiaden jedinec sa necíti konkrétne zodpovedný.
Najprv sa rozhliadneme okolo, aby sme videli, či niekto zasiahol, ako hodnotia situáciu ostatní. Lenže oni robia to isté, čakajú, sledujú, že niekto zasiahne, lebo:

Ja nemám teraz čas.
Čo ak je opitý, chorý, sfetovaný, hrá to…
Možno mu neviem pomôcť, zbytočne si tým skomplikujem život.
A čo ak potom budem mať ešte aj opletačky?
Je tu predsa veľa ľudí, niekto mu určite pomôže.
Aha, veď nikto si nad tým neláme hlavu, prečo by som ja mal?

V skupinách kde je viac ľudí je väčšia anonymita, incident spadá na kolektívnu vinu a nie priamo na jedinca. Naproti tomu na odľahlejších miestach vám skôr pomôžu. Pretože je to otázka jedného človeka, a zodpovednosť je čisto iba na jeho krku. Nik iný totiž poblíž nie je, nie je na koho zhodiť vinu za to, že daný človek trpí.

Ak sa však v skupine ľudí stane, že jeden človek ide pomáhať, funguje to ako príklad pre ostatných, ktorí majú automaticky tendenciu sa zapojiť.

V štúdii „Dymová miestnosť“ boli participanti umiestnení do miestnosti, kde mali vyplňovať formulár. Po určitom čase sa začalo v miestnosti dymiť a dym hustol. Nastali dve formy správania:
Ak bol v miestnosti len jeden človek, po chvíli sa začal znepokojovať nad dymom a snažil sa zistiť niečo o situácii a zabrániť jej. Ak bolo v miestnosti viac ľudí, namiesto zasahovania sa tvárili ako by sa nič nedialo – pretože sa tak tvárili aj ostatní. Výsledok testu bol taký, že skupina nezasahovala a vydržala dym oveľa, oveľa dlhšie než jednotlivci.

http://www.youtube.com/watch?v=KE5YwN4NW5o

Čo z toho vyplýva? Ak sa nachádzate na verejnosti a niečo sa vám stane, pomoc možno nepríde včas už len pre to, že ste medzi ľuďmi. No dá sa nebyť ovcou, ak pozorujete nejaký incident, pomôžte, inšpirujete tým ostatných, aby sa prebrali z agónie kolektívnej nevinnosti a zasiahli.

Ďalšie ukážky nájdete ľahko, stačí do google zadať bystander effect:

Veľmi smutný prípad sa odohral na trhu v číne, kde dve autá prešli iba dvojročné dievča, pričom okolo prešlo 18 ľudí a ani jeden nezasiahol.

Zdroje:
http://youarenotsosmart.com/20​10/03/08/bystander-effect/
http://www.youtube.com/watch?v​=KIvGIwLcIuw
http://listverse.com/2009/11/0​2/10-notorious-cases-of-the-by​stander-effect/
http://www.cnn.com/2009/CRIME/​10/28/california.gang.rape.bys​tander/
http://www.youtube.com/watch?v​=KE5YwN4NW5o&feature=player_em​bedded
http://en.wikipedia.org/wiki/B​ystander_effect
http://en.wikipedia.org/wiki/M​urder_of_Kitty_Genovese
http://en.wikipedia.org/wiki/D​iffusion_of_responsibility
http://www.infowebexplore.com/2011/10/18/video-chinese-girl-killed-after-hit-by-2-cars-passers-by-totally-indifferent/ 

Malcolm Gladwell – Bod zlomu
Richard Wiseman – 59 seconds

3 komentáre

 1. Branislav Jurajapríl 05, 2012 at 22:12 

  Zaujimalo by ma, či je možné takýto efekt cielene eliminovať, napr. výchovou alebo sankciami... alebo je to nejako podvedomo implementované v osobnosti človeka (myslím tým v rámci skupiny)

  • nanit76máj 12, 2012 at 15:38 

   Eliminovať by sa asi dal, ak by bolo kritické množstvo tých "dobrých" ľudí, čo vystupia za davu "kolektívnej viny", preotže by nastalo práve to, že by sa pridaliaj ostatní ... ľudia sú vo svojej podstate stádo, niečo o tom pojednáva komformita - komformita je pekný pes, ktorý dokáže pri nesprávnej konštelácii narobiť kopec zla, napr. ak všetci okolo nás vražia, aj mnohí ľudia začnú vraždiť, hoci za normálnej situácie by to neurobili. Ale chcú ísť "so stádom". Dosť sa o tom pojednávalo pri fašizme, ale sú aj rôzne pokusy, aj tu niekde na tomto webe som o jednom z nich čítal, kde sa testovalo, ako dokážu ľudia uštedrovať elektrické impulzy iným zo svojho druhu, len preto, že sa prispôsobili okoliu ... a ja už roky tvrdím, že Slvoensko je tam kde je a má politikov akých má, lebo nám je jednoduchšie sedieť v kolektívnej vine, ako prebrať zodpovednosť za vedenie lepších ľudí okolo nás 😉 Hold, počkáme, či nás evolúcia nezlepší časom... alebo zvíťazi tá komformita v súčasnom stave...

  • samuel b.január 17, 2013 at 23:40 

   myslim ze tou vychovou by sa s tym dalo nieco robit ... ak sa odmalicka budu vychovavat deti k vacsej zodpovednosti a k ucte k zivotu potom ked budu dospeli budu schopnejsi postavit sa danej situacii zodpovedne a aktivne a nie len byt pasivny pozorovatel ... vsetko je to o rodine
   na druhej strane, v dnesnej dobe "modernej demokracie" ak sa nic vazne nestalo, nevies ci ta nahodou dotycna osoba nezazaluje za obtazovanie alebo nieco podobne ...

Leave a Reply

© 2012 Použimerozum.sk, všetky práva vyhradené.