Warning: finfo::file() [finfo.file]: Empty filename or path in /data/2/5/25f5c2d6-ccb4-4cf1-ad4b-bdc888b91cc5/pouzimerozum.sk/web/wp-content/themes/provocateur/functions/helpers/file.php on line 240

Blog Post

O svete vedeckou optikou.
HomeClankyBeštiárKonšpiračná ovečka (Ovis conspiralis).

Konšpiračná ovečka (Ovis conspiralis).

Posted 24 feb, 2012 by in Beštiár13

Fylogenéza: Tento živočíšny druh patrí podľa fyziologických znakov do rodu homo, avšak od druhu homo sapiens sa líši nedostatkom kritického myslenia, vedomostí, a iných znakov tohto druhu. Sami seba nazývajú konšpiranti, hľadači pravdy, etc. a bezdôvodne sa stavajú v hierarchii vyššie ako homo sapiens.

Pôvod: Nie je úplne známy, ale prvýkrát sa začal tento druh výraznejšie objavovať na území USA. Neskôr sa rozšíril do celého sveta, najlepšie sa mu darí vo vyspelých krajinách, kde je schopný prežiť, aj keď jeho schopnosti by mu nedovolili prežiť, pokiaľ by sa musel postarať sám o seba.

Habitát: Konšpiračné ovečky žijú všade medzi nami, na pohľad sú ťažko odlíšiteľné od bežného homo sapiens, ale ich klasifikáciu uľahčí keď prehovoria. Prirodzene sa zhlukujú do stád a samotné stáda sa výrazne podporujú. Jedinec môže byť, a zvyčajne aj je, členom viacerých stád. Najznámejšie lokality, kde sa tieto stáda pasú, sú v našom okolí napríklad http://www.osud.cz/, http://www.cez-okno.net/,http://www.chelemendik.sk/, http://www.nwoo.org/, http://911.yweb.sk/. Časom však zvyknú prenikať aj na územia, ktoré pôvodne ich neboli, ale prerobia si ich svojou neúnavnou činnosťou na svoje pastviny (http://www.facebook.com/pages/Vedeli-ste​-%C5%BEe-Tie-najzauj%C3%ADmavej%C5%A1ie-​fakty/209287418578).

Potrava: Konšpiračné ovečky nie sú veľmi náročné na kvalitu potravy, vo svojej podstate sú vlastne koprofágovia, živia sa informačnými ekvivalentami exkrementov, ktoré im podsúvajú ich pastieri. Často si dokonca za takúto stravu platia, aj keď majú k dispozícii oveľa kvalitnejšiu bezplatnú potravu. Ich strava nebýva veľmi vyvážená, a dokonca ani veľmi rozmanitá, aj keď si to myslia vtedy, keď zo svojej porcie ponúkajú okoloidúcich jedincov druhu homo sapiens. Keď jedinec homo sapiens odmieta ponúkaný exkrement, zvyknú ho označiť znakmi, ktorými sa práve ich druh popisuje.

Živia sa nasledovnými potravinami: 9/11; NWO; ilumináti, slobodomurári, sionisti; zlé vlády, banky a korporácie, obzvlášť farmaceutické; popieranie globálnych klimatických zmien; hľadanie symbolov, hlavne oko a 666 kdekoľvek sa dá; HAARP; UFO; staré civilizácie múdrejšie než dnešná veda; škodlivosť dnešných potravín; nefungovanie modernej medicíny (vakcinácie) vs všeliečivosť alternatívnej a zopár ďalších, napríklad že Zem je dutá (niekedy možno popíšeme bližšie niektoré z týchto potravín). Ak potrava je z týchto kategórií, bezvýhradne ju zožerú, ale iba vtedy, keď je vo forme exkrementu ponúknutého ich pastiermi. Z iných zdrojov a aspoň trochu upravenú, aby sa to blížilo k tomu, čo prijíma homo sapiens, stravu rezolútne odmietajú a nechcú sa na ňu radšej ani pozrieť.

Choroby: Niektoré choroby, ktoré postihujú jedincov tohto druhu sú tak rozšírené, že ťažko povedať, či je to choroba, alebo popisný znak. Najbežnejšia je paranoia, majú stále obavu, že im niekto chce ublížiť. Trpia predstavou o tom, že sú dôležití, že vedia niečo viac ako bežný homo sapiens a preto ich chce niekto zlikvidovať.

Chýba im schopnosť rozoznať gurmánskych homo sapiens, ktorí si svoju potravu vyberajú kvalitnú a rozmanitú od tých, ktorí zožerú všetko, čo im niekto ponúkne. Čo je spôsobené jednostrannosťou a mizernou kvalitou ich vlastnej potravy.

Aktuálny vývoj populácie: Samotné konšpiračné ovečky nie sú nebezpečné, tými sa stávajú keď sa ich zastúpenie v populácii homo sapiens zvýši nad udržateľnú hranicu a napríklad odmietanie vakcín týmito zvieratkami spôsobí škody aj homo sapiens. Samotná takáto ovečka dokáže akurát tak zvýšiť krvný tlak jedincovi homo sapiens.

Obrana proti premnoženiu: Premnoženie týchto ovečiek by mohlo spôsobiť kolaps spoločnosti tvorenej homo sapiens. Ako deovisátory sa odporúča štúdium materiálov z rôznych zdrojov, učenie sa kritickému mysleniu a trpezlivá debata s jedincami homo sapiens, ktorí mutujú do formy ovis conspiralis.

(Inšpiráciou k napísaniu mi boli hypotézy o tom, ako američania cez HAARP spôsobili zemetrasenie v Japonsku, ktoré sa ku mne dostali z viacerých zdrojov)

13 komentárov

 1. dadmtbjúl 25, 2011 at 22:17 

  S tým očkovaním to tak vidím, že narážaš na J. Virapena.... čím protiargumentuješ tejto "konšpirácií"..?

  • Martin Biesjúl 25, 2011 at 23:09 

   Po prvé by som podotkol, že Dr. John Virapen získal titul Dr. v psychológii, nemá absolútne žiadne farmaceutické vzdelanie (ale možno aj vďaka psychológii vie veľmi dobre ako písať knihy, na ktorých sa dá dobre zarobiť, ak si vymyslí nejakého nepriateľa, čím nakŕmi ovečky, ako som ich popísal v článku, ale rovnako aj ľudí, ktorí jednoducho iba nemajú žiadne vedomosti v danej oblasti). Vo farmaceutickej spoločnosti pôsobil ako predajca, nemá poňatia, ako farmaceutický výskum prebieha (čo je prudko vidno v jeho knihe). Dalo by sa to rozdeliť tematicky na 3 časti.
   Prvá sa venuje korupcii. Korupcia je všade, divil by som sa ak zdravotníctvo by bola jediná výnimka kde nie je. Dalo by sa diskutovať o tom, nakoľko je rozšírená, ale až do takého extrému ako to on napísal si je ťažké to predstaviť.
   Druhá časť sa venuje účinnosti liekov, kde tvrdí že nič nefunguje, testuje sa priamo na ľuďoch a podobne. To je najzákernejšia, najprimitívnejšia časť. Neviem ako to slušne nazvať, možno by som to prirovnal k obrovskému množstvu exkrementov. Tu je najviac vidno, že naozaj buď vôbec netuší o čom píše, alebo chce natoľko zarobiť, že si dovolí trepať hlúposti napriek tomu, že vie, že sú to absolútne hlúposti. Ak by si chcel vedieť bližšie, konkrétnejšie, tak jeden z adminov tejto stránky je vyštudovaný farmaceut a venuje sa výskumu liečiv, stačí sa spýtať na detaily a môže lepšie vysvetliť, prečo sú to hlúposti.
   Tretia časť je tá konšpiračná, ako nás chcú nejakí mocní otravovať, šíriť choroby a iné veci v tom zmysle, ktoré vyžadujú silnú dávku paranoie a veľmi divného mierne psychopatického pohľadu na svet. O tom sa najťažšie argumentuje. Ľudia čo tomuto veria zvyknú byť nevzdelaní a nie veľmi bystrí. Čo má zvyčajne za následok, že sú v reálnom svete neúspešní a to pravdaže je oveľa komfortnejšie vysvetľovať cez spiknutie celého sveta proti nim (a následne pasívne nadávať,nariekať, zlostiť sa na okolitý svet), než jednoducho si priznať, že si za to môžu sami a snažiť sa zlepšovať sami seba. Ak má niekto taký pohľad na svet, tak ťažko k tomu niečo z mojej strany dodať, ja sa neriadim domnienkami, poverami, ale preferujem evidenciu. Na uváženie toho, či je možné, aby bola nejaká konšpirácia, ktorá nás chce udržovať chorých, stačí poznať medicínske štatistiky a byť schopný používať rozum.
   Napriek tomu sa Virapenove knihy predávajú, on usporiadava “prednášky”, kde opakuje tie nezmysly konšpirácie chtivým (už menej chtivých vedomostí z oblasti farmácie a medicíny) ľuďom a už na tom zarobil milióny. Výrazne viac, než keby bol ostal robiť v marketingu danej farmaceutickej spoločnosti.

   • nanit76máj 12, 2012 at 14:38 

    S tou vakcináciou by sa dalo kriticky polemizovať ... štatisticky je naozaj správna, ono to je ale inak, ak po vakcinácii ochorie vaše dieťa, pohľad sa výrazne zmení. Som za vakcináciu, moje deťúrence sú pekne zavakcínované, ale chápem aj pohľady druhej - postihnutej strany. Konkrétne u tej vakcinácie, aj keď je štatisticky potvrdené, že je správna a väčšinou aj neškodná, je rovnako potvrdené, že nie každému musí urobiť dobre. Ako u každej metodiky liečby je tu štatistická pravdepodobnosť, že sa to niekde pokazí. Tiež je ako tak známe, že negatívne informácie sa šíria rýchlejšie a človek si ich dokáže dlhšie pamätať ako tie pozitívne, preto sa nečudujem tomu, že títo ľudia sú viac počuť, možnosti internetu tomu ešte viac napomáhajú... Pravda bude asi niekde inde, čo vyjadrili niektorí doktori, že by sa pred vakcináciou mali robiť testy, aby sa vylúčili alergie a podobné reakcie imunitného systému, ale to by zas bolo omnoho nákladnejšie, ako štatistika, ktorá predpokladá, že nás to nepostihne. Hystéria vzniknutá okolo tohto problému len zbytočne škodí a to obom stranám, tak tej "konšpiračnej", ako aj tej kritickej, lebo sa môže stať, že pre les neuvidí strom. Takže tu si myslím, že to nebolo úplne dôsledné kritické myslenie 😉 Ale je to moja domienka. So zvyškom článku aj diskusie o konšpiráciach v súhlasím.

    Inak, len pre zaujímavosť, pre rozšírenie kritického myslenia by ma zaujímal názor toho spomínaného vyštudovaného farmaceuta - admina, čo si myslí o tom, že rôzne stavy imunitného systému či skryté alergie by mohli byť príčinou neštandardného chovania vakcinácie v niektorých síce málo ale predsa prípadoch? Fakt ma to zaujíma, ako to vidí a či je to 100%-né, že taká situácia nastať v podstate nemôže, lebo moje kritické myslenie by toto rado vedelo..

 2. Podoby sčítanosti, gramotnosť súčasnosti | Použime rozum (zaváranie závitov na internete)august 10, 2011 at 09:27 

  [...] vymenovanými obormi a končiac ezoterikou a pavedou. Áno, človek môže byť sčítaný aj v ezoterike, pavede a koniec koncov v rozmanitých náboženských prúdoch. Je to vďaka tomu, že ich je tak veľa, [...]

 3. Mediálne bažiny | Použime rozum (zaváranie závitov na internete)august 10, 2011 at 10:28 

  [...] navigation ← Previous Next [...]

 4. Internetoví trotlíci | Použime rozum (zaváranie závitov na internete)august 19, 2011 at 11:49 

  [...] je také zvieratko, tvorček humanoidného charakteru, ktorý má mnoho spoločného s Konšpiračnou ovcou, vie si s ňou v mnohom rozumieť. Je však špecifickejší vo svojich aktivitách, a spôsobe [...]

 5. payterjanuár 11, 2012 at 15:12 

  môžem sa spýtať, ako vyvraciate konšpiráciu ohľadom 911? Sú to tvrdenia, ktoré podporujú mnohé dôkazy a oficiálna verzia má silné trhliny. A nepáči sa mi, že sa v článku podkopáva schopnosť myslieť kriticky u ľudí, ktorí čítajú takéto články. Veď predsa o tom je kritické myslenie, získať informácie z oboch strán, či nie? Celý článok na mňa pôsobí dojmom, že autor napáda týchto ľudí a vyvracia všetko len preto lebo s nimi nesúhlasí, s ich názormi už len z princípu a nie nejakými dôkazmi. Je to celkom smutné nakoľko tu máte inak dobré články. Čo si ja myslím o konšpiračných teóriach, že sú už premnožené, keď to ešte nebol mainstream a "in" tak bolo len par videi a člankov ale tie stáli za to, malo to čosi do seba a práve oni boli to s čím sa dalo zlepšovať kritické myslenie, alebo inak povedané čím ste si ho v tej dobe trénovali vy? Hltali ste všetky informácie z hlavného mediálneho prúdu a tvárili ste sa cool? alebo odkiaľ beriete teraz tie pre vás "pravdivé" informacie?

  • Martin Biesjanuár 12, 2012 at 13:47 

   V čase, keď som písal tento článok (cca rok dozadu, ešte pred vznikom blogu, iba ako príspevok na facebooku) som mal za sebou niekoľko mesiacov intenzívnych diskusií s konšpirantami, prezeral som si konšpiračné stránky, ale nezostal som iba u toho ako konšpiranti - hľadal som aj chyby v samotných konšpiráciách, išiel som o level hlbšie, kde sa už takíto ľudia spokojní so svojou paranojou a nájdením "vysvetlenia", prečo sa im osobne veľmi málo v tejto spoločnosti darí a ako sú všetci iní na vine, jednoducho nedostali. Každé tvrdenie o každej udalosti má pravdaže "trhliny", ale nie až také obrovské ako konšpiračné teórie. Keďže môj postoj k USA, kapitalizmu a podobne je neutrálny, nie som zaťažený nejakou ideológiou, ktorú by som sa snažil presadzovať, hľadal iba to čo mi vyhovuje a ignoroval to, čo s mojím názorom nesúhlasí (ako zvyknú konšpiranti), môžem si dovoliť hodnotiť takéto veci objektívnejšie.

   "môžem sa spýtať, ako vyvraciate konšpiráciu ohľadom 911?" - dôkazné bremeno leží na tom, kto sa snaží podávať nejaké divokejšie vysvetlenie - extraordinary claims require extraordinary evidence - a tie podané neboli. Strávil som (teraz by som to skôr nazval zabil som) obrovské množstvo môjho voľného času snahou o racionálnu diskusiu s veriacimi v konšpiračné teórie. Mnohým sa zdali ich argumenty nejako úžasné (práve kvôli absencii schopnosti kriticky zhodnotiť kvalitu argumentu a jeho podloženiu faktami). Schválne si spomeň aké argumenty si doteraz od konšpirantov čítal a pozri si racionálne vysvetlenia napríklad tuto http://www.debunking911.com/ Poznáš nejaký rozumný argument, ktorý by tam nebol úspešne debunkovaný?

   "Celý článok na mňa pôsobí dojmom, že autor napáda týchto ľudí a vyvracia všetko len preto lebo s nimi nesúhlasí, s ich názormi už len z princípu a nie nejakými dôkazmi." - relevantné diskusie, kde som prezentoval fakty som si absolvoval pred napísaním článku. Samotný článok som napísal asi za hodinku po tom, ako ma nejakí konšpiranti zase vytočili svojou ignoranciou. Na rozdiel od iných článkov na PR som tento pojal ako sarkastický fejtón a preto má aj takú formu, dôkazy (hocičoho) v tomto konkrétnom článku netreba hľadať už len kvôli forme. Pobavil dosť ľudí, ktorí si zažili tiež diskusie s konšpirantami a vedia presne o čom som s troškou metafory písal. Takisto vytočil dosť ľudí, ktorí sa v tom buď našli, alebo ho nepochopili :]

   "Je to celkom smutné nakoľko tu máte inak dobré články." - bol to experiment, úlet, niečo mimo štandardu. Máme tu ešte jeden podobný článok, ktorý zase napísal Peťo - http://www.pouzimerozum.sk/2011/08/19/internetovi-trotlici/

   "alebo inak povedané čím ste si ho v tej dobe trénovali vy" - štúdiom reálnych vedeckých článkov a kníh o rôznych odvetviach ľudského poznania a článkov venujúcich sa kritickému mysleniu, teórii argumentácie, kognitívnej psychológii - hlavne chybám v uvažovaní, vedeckej metodológii, etc... (čo by sa dalo odvodiť z mojich ostatných článkov a bude tiež vidno z tých, ktoré pripravujem)

   "Hltali ste všetky informácie z hlavného mediálneho prúdu a tvárili ste sa cool?" - v tej dobe som už niekoľko rokov ani nevlastnil televízor, ťažko sa tak ostáva "cool" ;] Btw, tá správna alternatíva k hltaniu toho čo ide z mainstreamových médií nie je začať všetko odmietať a začať hltať bez rozmýšľania tú tzv. alternatívu. Čo tak začať radšej kriticky premýšľať o oboch? Vyjadril som to aj priamo v článku týmto odstavcom ("Chýba im schopnosť rozoznať gurmánskych homo sapiens, ktorí si svoju potravu vyberajú kvalitnú a rozmanitú od tých, ktorí zožerú všetko, čo im niekto ponúkne. Čo je spôsobené jednostrannosťou a mizernou kvalitou ich vlastnej potravy."), ale u niektorých ľudí to zjavne ostalo nepochopené, čomu nasvedčuje aj táto reakcia, ktorú práve komentujem.

   "alebo odkiaľ beriete teraz tie pre vás “pravdivé” informacie?" - mám na pláne napísať článok o tom, aké sú dobré heuristiky na odhaľovanie nezmyslov v článkoch a na odlišovanie kvalitnej informácie od nepodložených nezmyslov, ale som teraz dosť pracovne vyťažený, takže neviem kedy si na to nájdem čas. Ale niekedy to bude na PR a určite nie vo forme "tieto konkrétne zdroje" ale vo forme rád ako rozoznať dobrý zdroj informácií od zlého, či ako kriticky zhodnotiť konkrétny článok na základe jeho formy a obsahu.

 6. Použime rozum (zaváranie závitov na internete) :: Blog Postmarec 18, 2012 at 01:27 

  [...] Situáciu následného Backfire efektu je možné ilustrovať podobným argumentom, ktorým najčastejšie trpia ľudia osvojujúci si fantasticky nemožné tvrdenia: [...]

 7. Backfire effect – efekt opačného účinku | Martin Džubákmarec 20, 2012 at 18:05 

  [...] Situáciu následného Backfire efektu je možné ilustrovať podobným argumentom, ktorým najčastejšie trpia ľudia osvojujúci si fantasticky nemožné tvrdenia: [...]

 8. Patrikmáj 14, 2012 at 22:11 

  S tým popieraním globálnych klimatických zmien je to trochu inak. To že sa mení klíma a mometnálne sa globálne mierne otepľuje je fakt. Mení takmer všetko, počasie obzvlášť 🙂 Spory a plamenné diskusie sa vedú o tom, či tie zmeny spôsobuje človek produkciou CO2 alebo je v tom niečo iné.

  Tento spor spôsobil veľký rozpor v Medzinárodnom panely pre klimatické zmeny (IPCC), kde práve jeho kritici používali podložené vedecké argumenty a zástancovia GW "argumentovali" známym hokejkovým grafom, manipuláciou vstupných dát a neochotou zverejniť metodiku. V tomto momente vniká označenie "popierač globálneho otepľovania", neskor zmenené na "popierač klimatických zmien" ako obrana pred vedeckou argumentáciou, ktorá sa stavala k činnosti IPCC kriticky.

Leave a Reply

© 2012 Použimerozum.sk, všetky práva vyhradené.