Warning: finfo::file() [finfo.file]: Empty filename or path in /data/2/5/25f5c2d6-ccb4-4cf1-ad4b-bdc888b91cc5/pouzimerozum.sk/web/wp-content/themes/provocateur/functions/helpers/file.php on line 240

Blog Post

O svete vedeckou optikou.
HomeClankyÚvahyIba teória

Iba teória

Posted 01 aug, 2011 by in Úvahy9

Idem si tak po vysokom moste, bavím sa s kamarátom a keďže sa mi šmýka ako fínskemu trénerovi pri výstupe z lietadla, kamarát mi povie:
– Dávaj si pozor, nech sa nezrúbeš dole
– A prečo by som sa mal?
– No, gravitačnú teóriu neoklameš
– Pche, však je to iba teória!, a s úsmevom bezstarostne skočím dole.
Zdá sa vám to nepravdepodobné? A čo iný príklad:
– Toto sa ale predsa nedá, nemôžeš to skúmať vedecky.
– Akože nie? Je to správanie, ktoré sa vyvinulo evolučne. Vieme ako to funguje u jednoduchších živočíchov a u človeka je to iba zložitejšie.
– Evolučne? Ale veď evolúcia je iba teória!

Vtedy sa nám môže stať, že vedecky nadšený človek, ktorému to povieme, obráti oči naruby a spraví hlasitý facepalm. Alebo nám odporučí, do akej oblasti by sme sa mali presunúť.

Čo majú spoločné a v čom sa líšia tieto 2 prípady? S gravitáciou sa celkom dobre pobavil koncom 16. storočia a začiatkom 17-teho Galilei a koncom 17 storočia Newton po údere do hlavy začal písať aj matematické chrobáčiky, ktorými ju zapísal podrobnejšie. Čo sa týka evolučnej teórie, s takými heretickými myšlienkami sa začali ľudia zaoberať niekde v polovici 18 storočia a o 100 rokov neskôr Darwin po častých prechádzkach prírodou, ktoré mu dali priestor na rozmýšľanie spísal úžasnú knihu O pôvode druhov. Obe podliehali dlhé desaťročia obrovskému množstvu útokov (hlavne evolučná), ich výsledky napomáhali
ďalšiemu výskumu, základná myšlienka bola ešte viac upresnená, rozvinutá a potvrdená mnohými konzistentnými dôkazmi. Prečo sa nám teda prvý príklad zdá absurdný a na druhý narážame vcelku často?

No, s gravitačnou teóriou sa stretneme ľahšie. Gravitácia nám bola nie vždy príjemný, ale určite veľmi neodbytný spoločník, keď sme sa učili chodiť a je nám to prirodzené, že ju akceptujeme. Zmeny v živočíšnych druhoch prebiehajú pomaly (výrazne pomalšie než efekt gravitácie). Nie sme si schopní všimnúť v zrkadle zo dňa na deň zmeny na nás samých, ale keď si pozrieme staré fotky, vieme že niekedy tie zmeny prebehnúť museli. Podobne na vlastné oči nie sme schopní pozorovať proces evolúcie.

Čo nám hrozí pri neprijatí teórie? V prvom prípade niekoľko sekúnd na prehodnotenie, či naozaj niečo na tej teórii nebude. V druhom prípade, ak sme práve nenatrafili na nadšenca asistovanej eutanázie obklopeného ťažkými predmetmi typu výtlačku knihy O pôvode druhov, nám nehrozí nič, okrem možno pár ostrejších slov spochybňujúcich efektivitu prepojení našich neurónov.

Je medzi tými teóriami veľký rozdiel v kvalite? Ani nie, obe sú podložené nehoráznym množstvom dôkazov, evolučná možno ešte viac, lebo kritikov si užila tiež výrazne viac počas doby svojej existencie. To, že je to teória, neznamená, že je to niečo všeobecné, nejaký filozofický pohľad na svet. Základ oboch teórií vieme vyjadriť pár vetami, ale to je len
samotný popis teórie. Teória je obrovský súbor znalostí, dôkazov a predpovedí (ktoré ešte len treba objaviť a ako sa postupne odhaľujú tak ako ich teória predikovala, jej pozíciu ešte viac upevňujú), ktoré majú určitú spoločnú vlastnosť.

Aký má teda význam tvrdiť „však je to iba teória“? Veľký nie. Ľudia dostávajú rôzne nápady, ako by vedeli niečo popísať, alebo vyriešiť. Ak je to niečo nové, človek si vytvorí hypotézu na základe svojho pozorovania. Inteligentný človek sa nechce strápniť pred ostatnými ľuďmi, takže hneď začne hľadať útoky, ktoré by jeho vlastnú hypotézu vyvrátili. Lepšie spraviť to sám v tichosti, ako nechať ten pôžitok niekomu, kto ho nemá rád a určite sa tej možnosti zosmiešniť ho chopí.Ak daný človek ani po silnej snahe nenájde chybu a v tom procese nenájde hypotézu, ktorá by daný problém riešila ešte lepšie, tak ju zverejní ostatným. Ostatní, často škodoradostní, sa pustia do hľadania chýb, ktoré musí daný človek doriešiť. Ak sa mu to podarí a hypotéza dlho odoláva útokom, ejhľa, máme zrazu na svete teóriu. Keď sa to stane teóriou, útoky neprestávajú (však čo keby predsa?), ale čím dlhšie teória odoláva, tým viac ľudí ju začne postupne považovať za fakt. Teda aj keď sa niečo volá teória, nemusí nám niekedy vôbec problém nazvať ju faktom, lebo si to taká teória po ubránení sa obrovskej kanonáde a dlhému obliehaniu zaslúži.

http://en.wikipedia.org/wiki/T​heory
http://en.wikipedia.org/wiki/E​volution_as_theory_and_fact

9 komentárov

 1. Realita Matrixu – dokážeme spoznať svet? | Použime rozum (zaváranie závitov na internete)október 09, 2011 at 10:59 

  [...] závislý realizmus je myšlienka, „že fyzikálna teória alebo obraz sveta je model (vo všeobecnosti matematického charakteru) a sústava zákonov, ktoré [...]

 2. Ed2marec 06, 2013 at 16:22 

  Neviem kde inde sa spýtať a vy mi prídete že v tom máte isto jasno. Mal by som na Vás pár otázok ohľadom evolúcie , dúfam že nebudem otravovať:
  1. Ako môže fungovať evolúcia/prírodný výber keď je také veľké množstvo mutácii škodlivých ( napr. rôzne syndrómy) a pozitívnych dosť málo?
  2. Čo taký bičík jednoduchých organizmov. Pokiaľ z neho odstránite čo i len jednu časť nebude fungovať. Ako potom mohol vzniknúť postupne? Nemohol ho niekto „ stvoriť“?
  3. Ďalej som sa stretol s otázkou typu: „ V prírode neplatí to že prežije silnejší zajac, ale ten, ktorý nestretne vlka.“ Ako by ste odpovedali.
  4. Čo trebárs imunita, rôzne orgány a podobne neredukovateľné časti. Taktiež bunka vo svojom vnútri vypadá až priam „ stvorene“.

  Neviem či poznáte dokument Odomykanie tajomstva života ( alebo tak nejak sa to volá je to pomerne nové dávali to dávnejšie aj na STV myslím) a čo si myslíte ohľadom Inteligentného dizajnu a vedeckých argumentov preň.
  Tento článok je v pohode ale je tam jeden problém. Zatiaľ čo teóris gravitácie je len jedna a vedci sú v nej za jedno tých evolučných je viacero ako napr. neodarwinizmus, moderná syntéza, teória prerušovaných rovnováh, zamznutá evolúcia, „ Sebecký gén“ .... a vedci sú v tejto otázke rozhádaný.
  Na záver by som sa vás rád spýtal akú literatúru by ste my odporučili ohľadom evolučnej biológie a genetiky alebo nejaké dobré dokumenty ak by sa mi nechcelo zrovna čítať.
  Bol by som rád ak by ste mi odpísali a už vopred ďakujem.

  • Martin Biesmarec 07, 2013 at 13:38 

   1. Škodlivá mutácia znižuje šancu na prežitie jedinca, teda aj keď je viac škodlivých, jedinci s takými mutáciami majú nižšiu šancu prežiť a rozmnožiť sa. Zober si napríklad u ľudí, koľko narodených s vážnym postihnutím sa dožije dospelosti, koľko si nájde partnera a dokáže sa postarať o potomka. A to máme dosť vyspelú medicínu. V prírode takí jedinci umierajú, zatiaľčo pozitívne mutácie umožňujú ľahšie prežitie a rozmnoženie. To je pri vážne negatívnych a vážne pozitívnych mutáciách. Pri mierne pozitívnych/negatívnych sa mierne mení pravdepodobnosť prežitia. A keďže evolúcia prebieha zvyčajne veľmi pomaly, aj také malé odchýlky zavážia.
   2. K bičíku sú 2 hypotézy, ako mohol vzniknúť (http://en.wikipedia.org/wiki/Evolution_of_flagella) a ani jedna nepotrebuje žiadneho stvoriteľa, ale keďže nemáme dosť záznamov priebežného vývoja, nevieme určiť, ktorá z nich je pravdivá (dokonca to môže byť nejaká tretia). Je to podobné, ako keď máš fotku auta, ktoré parkuje na jednej ulici a potom fotku auta, ako parkuje na inej ulici a existuje tam viacero ciest. Vieš, že auto sa vie hýbať po ceste, takže môžeš predpokladať, po ktorej tam prišlo. Môžeš byť spokojný aj s tým, že nevieš ktorá je tá správna, kým nedostaneš tretiu fotku z nejakej ulice medzi nimi. Vôbec ti netreba dávať ako hodnotnú alternatívu, že auto z jednej ulice len tak puf zmizlo a zrazu sa objavilo na inej, lebo vieš, že to ide aj normálne.
   3. Presne o to ide aj v prirodzenom výbere, na prežitie jedinca vplýva mnoho náhodných faktorov. Nie je to tak, že niektorý jedinec má výhodnú mutáciu, tak automaticky prežije a iný nie. Povedzme z 1000 jedincov s touto mutáciou prežije a rozmnoží sa pod vplyvom rôznych faktorov 241, pri jedincoch bez nej je to 238. Vynásob si to množstvom generácií a začne byť zrejmé, že aj malá odchylka môže mať pri stovkách generácií významnú výhodu.
   4. neredukovateľná zložitosť je veľmi zlý argument - už sa o to kreacionisti pokúšali pri toľkých orgánoch a vždy, keď to niekto vysvetlí tak, že kreacionista to musí vidieť, nemôže zavrieť oči, zapchať uši a spievať si lalala, tak potom začne s tým istým pri nejakom ďalšom orgáne. Pritom je to tak ľahké teraz vo veku internetu nájsť odpovede na všetky tieto otázky v priebehu sekúnd. Len treba hľadať a neobmedzovať sa iba na stránky plné kreacionistických nezmyslov. Let me google that for you:
   http://scholar.google.sk/scholar?q=cell+evolution&btnG=&hl=sk&as_sdt=0&as_vis=1
   http://scholar.google.sk/scholar?q=immune+system+evolution&btnG=&hl=sk&as_sdt=0&as_vis=1
   etc.

   "Neviem či poznáte dokument Odomykanie tajomstva života" - žiaľ, poznám... časť som videl, ale nebol som to schopný dopozerať pod množstvom facepalmov, keď tvorcovia nedokázali pochopiť ani tie najjednoduchšie fakty... je to odborne niekde na úrovni "dokumentov" o mayských proroctvách a televíznych relácií s vešticou Teodorou
   "a čo si myslíte ohľadom Inteligentného dizajnu a vedeckých argumentov preň." - ich zoznam je veľmi krátky, odborné články podporujúce ID neexistujú, všetky tie ktoré sa laikom tak môžu zdať sa priam hemžia nezmyslami, preto neprejdú peer review. Všetko sú argumenty v štýle - "neviem si predstaviť, alebo nie som schopný si vyhľadať, alebo nedokážem pochopiť dôkaz ako evolúcia v tomto prípade funguje, preto to urobil imaginárny diktátor tam hore na nebi"
   "Zatiaľ čo teóris gravitácie je len jedna a vedci sú v nej za jedno tých evolučných je viacero ako napr. neodarwinizmus, moderná syntéza, teória prerušovaných rovnováh, zamznutá evolúcia, „ Sebecký gén“ .... a vedci sú v tejto otázke rozhádaný." - no nie, gravitačná teória tiež vyzerá ako inakšia v Newtonovskej mechanike a inakšia v teórii relativity, takisto sa dá popísať rôznymi spôsobmi. To isté platí aj pri evolučnej teórii. Vedci nie sú rozhádaní, to je nezmysel, len k rôznym problémom sa pristupuje z rôznych strán. To je presne to isté, ako keby si napísal, že to, že niekto tvrdí, že vhodnejšie do auta na pretekanie je naftový 10 valec s predným náhonom a druhý tvrdil, že je vhodnejší benzínovy osemvalec so zadným náhonom, lebo jeden sa na to pozerá z pohľadu zrýchlenia, druhý manévrovateľnosti, a podobne a znamená to to, že sa nevedia dohodnúť, či sa auto vôbec dokáže pohnúť z miesta.
   Úplný konsenzus medzi vedcami, že evolúcia je pravdivá je tu už vyše stovky rokov a desiatky rokov využívame jej dôsledky v praxi v mnohých odvetviach či už vedy, alebo jej aplikácie v našom bežnom živote. Keby evolúcia nefungovala, nefungovali by ani iné veci, ktoré som robil pri štúdiu a už vôbec by jedna naša autorka nemohla mať žiadne výsledky v tom výskume, čo momentálne robí a prezentuje výsledky.

   Ohľadne literatúry, ak chceš zistiť, ako evolúcia funguje, môžeš skúsiť v sk/cz napríklad
   Ernst Mayr - Co je evoluce
   ZRZAVÝ, J., STORCH, D., MIHULKA, S. - Jak se dělá evoluce.
   Robin Dunbar - Príbeh rodu homo
   R. Dawkins - Sobecký gen
   BARRETT, L., DUNBAR, R., LYCCET, J.: Evoluční psychologie člověka.

   Ale asi by som odporúčal začať tak, že si niekoľkokrát poriadne prečítaš wiki a preklikáš niektoré odkazy z nej http://en.wikipedia.org/wiki/Evolution
   Možno by ťa mohlo zaujímať, akých najčastejších zlých argumentov proti evolúcii sa bežne kreacionisti dopúšťajú, v tejto sérii ich množstvo zodpovedal thunderf00t - Why do people laugh at creationists? http://www.youtube.com/playlist?list=PLAC3481305829426D
   Dosť to pomôže, lebo už nebudeš musieť klásť otázku, či evolúcia funguje, ale môžeš sa dostať tam, kde sa už veda pohybuje desiatky rokov - ako doladiť tieto maličkosti, ktoré ešte nevieme úplne presne a na čo všetko ďalšie sa dá fakt, že je pravdivá použiť okrem toho, čo už teraz v praxi využívame :]
   P.S. teraz som si všimol asi vykanie, dúfam že tykanie môže byť, nechce sa mi komentár prerábať a bežne tak komunikujeme v komentároch

  • Peter Istenikmarec 07, 2013 at 15:01 

   Ahoj, vďaka za otázky. Doplním trošku čo Martin písal a pridám pár postrehov:
   "1. Ako môže fungovať evolúcia/prírodný výber keď je také veľké množstvo mutácii škodlivých ( napr. rôzne syndrómy) a pozitívnych dosť málo?"

   Mutácií nemusí byť až tak veľa, ako je zaužívaná predstava, pretože tým by sa buď evolúcia prudko zrýchlila, alebo naopak by zničila zárodky informačných molekúl už v prapôvode. Informačné molekuly majú tiež svoju schopnosť ustáť rôzne vplyvy. Táto schopnosť je výsledkom ich evolúcie- tie, ktoré takú schopnosť nemali, boli evolučne skartované.
   http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK26881/

   A aj ten počet mutácií, ktoré sa dejú, i keď možno prevažujú škodlivé, nemusia byť priamo negatívne pre organizmus, pretože DNA má obrovskú možnosť sa opravovať (aj keď to tak nevyzerá, obrovské reťazce DNA sú tam kvôli tomu). Z mutácií, ktoré na jedincoch prebiehajú sa rozlišujú hlavne malé a veľké. Negatívna mutácia nemusí nutne viesť k neúspechu jedinca, ale môže. Letálna mutácia je žiaľ veľmi zlá, ale ak sa prejaví priskoro ďalej sa nededí, lebo nemá ako.

   Sú rôzne mutácie, aj negatívne, ktoré sa nemusia na danom jedincovi vôbec prejaviť, ako sa to ukázalo na výpise, ktorý si nechal urobiť R. Dawkins (dokument na konci). Ak sa chceš dozvedieť, ako sa organizmus vysporiadava s rôznym typom mutácie, ako je to so samotnými génmi a a funkcionalitou, je potrebné študovať. Nie je možné to komplexne vysvetliť v jednom článku, ani v jednom komentári.
   Typy mutácií: http://en.wikipedia.org/wiki/Mutation
   http://en.wikipedia.org/wiki/DNA_repair

   Prejav toho, ako dobre/zle dokáže bunka opraviť zmeny v DNA vidíme napríklad na starnutí, keďže bunkové delenie každou novou generáciou buniek stráca určitú kvalitu DNA. Za náš život sa nám kompletne vymenia atómy, z ktorých sa skladáme a tento proces stavby nás niečo stojí.

   2. Neredukovateľná komplexnosť - tento argument je veľmi zlým logickým úsudkom, ktorý je bežným klišé kreacionizmu. Vezmime bičík - čo sa stane, ak prestane fungovať? Bunka si môže nájsť iný spôsob využitia. Ak sa pýtaš:
   "Pokiaľ z neho odstránite čo i len jednu časť nebude fungovať." Hovoríš o letálnej mutácii, ktorú chceš aplikovať na organizmus, na základe čoho chce tento argument povedať, že "Ak zasiahneme do organizmu (orgánu) tak, že zmeníme kompletne jeho funkciu, kvôli ktorej napríklad jedinec zahynie, je to dôkaz, že musel vzniknúť naraz." nie. je to dôkaz, že mutácia, ktorá by to spôsobila, by organizmus zabila. Poviem to inak:
   Ak si vyrežem kus mozgu z hlavy, prestanem normálne fungovať. Je to dôkaz, že plod v maternici, ktorého mozog tvorí zhluk buniek sotva sa zmestiaci na nehet palca, nemôže fungovať?

   Treba si uvedomiť, že mutácie, zmeny nastávajú pomaly. Úspešná Evolúcia neodoberie z bičíka funkčnú časť, pretože to by bunku zabilo. Bunka prežije evolúciu len vtedy, ak sa z nej odoberie len tá časť, vďaka ktorej môže ďalej žiť (napríklad sa bičík skráti, žiadna veľká šou). Prečo to hovorím? Pretože toto je predstava, že evolúcia robí schválne zle organizmom. Ale to je len sadistický pohľad. Ak je prostredie letálne, jedinec neprežije. Ale ak prostredie jedincovi spôsobí len malú ujmu, nič sa nedeje a ak to jedinec prežije vďaka svojim predpokladom, stáva sa ohnivkom evolúcie.

   Sú aj prostredia letálne, kde nie je možný život, a na takých život ani nepozorujeme. Prostredie, v ktorom sa život vyvinul priamo dokazuje, že nie je úplne letálne, teda že neodoberá z hotovej veci jeho základné kamene. A to ozaj pozorujeme.

   3. Táto anekdota je len vtipným bonmotom ultradarwinizmu, ktorá poukazuje na jeden typ stratégie biologického úspechu. Ale inak nie je ani hodnotná, ani kompletná. V prírode je úspešný ten zajac, ktorý splodí viac životaschopného potomstva, ktoré sa bude ďalej množiť. Ako tento cieľ dosiahne, je v rôznych situáciách iné. V jednej sa vyhne vlkovi, v inej ujde jastrabovi, v inej prežije zimu, v inej si nájde viac samíc, v inej bude lepšou konkurenciou iným samcom, v inej ho netrafí poľovník, atd. Život skrýva mnoho aspektov, zužovať to len na takéto anekdoty nemá s hodnotnou diskusiou nič spoločné.

   4. Časti sú redukovateľné, dá sa povedať až dosť. Hovoriť by o tom mohli ľudia, ktorým bola vybraná slezina, alebo kus pečene. Prípadne vystrelená polovica mozgu - nebude to fungovať normálne, ale bude to fungovať stále.

   "Vyzerá to svorene". Vyzerá to stvorene pre niekoho, kto nevie ako sa veci majú a stačí mu uzavrieť to tým, že :"toto je moc zložité, neviem ako to vzniklo, ale nemohlo sa to tu ocitnúť len tak, neviem si predstaviť proces, ako by to vzniklo samo, musel to niekto stvoriť." a basta fidli, case closed. Ale to je len omyl, to nie je hodnotné tvrdenie, ani múdre.

   Ty sa však pýtaš, čiže ti taká odpoveď zrejme nestačí a to je pozitívne. V evolúcii a genetike je mnoho fascinujúcich vecí a som rád, že ich chceš objavovať, budeš z toho nadšený. Ale upozorňujem aj na to, že nie všetky poznatky sú pozitívne. Dozvieš sa o mnohých krutých veciach, o tom, ako sa parazituje, preduje, ako sa súperí, súťaží, ako vyhrávajú zdatní, prehrávajú slabí, ako katastrofy ničia populácie. Koľko reliktov si nesieme z minulosti, aké mutácie, časti génov v nás ostali po našich predkoch, ako sme sa spolčili s baktériami a ako nad nami vyhrávajú mikroorganizmy, ktorým stále podliehame.

   Ale dozvieš sa aj o vzniku vzájomnej pomoci a kooperácie, o tom, ako sa dvaja jedinci podporujú a toto všetko je výsledkom zložitých procesov evolúcie. Preto sa oplatí, zahĺbiť sa do toho. Je to veda o nás a o svete. Prajem príjemnú cestu. Literatúru ti poradil už Martin. Ja by som doplnil ešte jednu, ale je veľmi náročná: John Gribbin - Pátrání po dvojité šroubovici.

   Tu je dokument, kde si nechá Dawkins prečítať genetický kód, stojí to za to 35:50
   http://youtu.be/kEclvp40KHU?t=35m50s

 3. Ed2marec 10, 2013 at 08:15 

  Tak ako som už písal ďakujem. No asi vysvetlím prečo to vykanie. Keďže mi je 17 a ste starší , a vôbec píšem sem prvýkrát, prišlo mi to tak vhodnejšie. Ďalej ono to až tak so mnou nie je ,že by som si povedal: „ Teda tí kreacionisti majú asi pravdu“ len ma niektoré veci zarazili. Ešte keď som mal cca 6 rokov bol som „zažraný“ do dinosaurov a čo-to som vedel, že nejaká evolúcia bola. Potom sa ale nato akosi zabudlo. Teraz ako som začal chodiť na strednú tak ma to zase začalo baviť tak že si niečo pohľadám, teda hlavne v slovenčine alebo češtine, lebo moja angličtina ešte potrebuje vychytať muchy. Prvé čo som narazil bola wikipédia ale aj asi 3 kreacionistické stránky alebo stránka kde ktosi považoval neodarwinizmus za podvrh storočia, no a nemôžem zabudnúť na toto video: http://www.youtube.com/watch?v=D4FBNnZMOfM
  a keď človek nemá veľa znalostí ťažko sa k tomu komplexnejšie vyjadrí, preto som ostal v situáci zaujímavé ale neviem, našťastie som našiel stránky vám podobné a našiel som aj vaše stránky cez fb a páčia sa mi články. Čítal som už aj Dawkinsa ale tie otázky čo som napísal v prvom komente boli ešte také pochybovačné. Hlavne tie mutácie ma zaujímali lebo na genetike sme sa učili že väčšina je škodlivá. Čo sa týka ID a vedy pýtal som sa nato hlavne ako reakcia k tomu dokumentu a jemu podobné. No to je asi všetko možno ešte malá otázočka: Môže byť vojna výsledkom ľudskej evolúcie? Má to nejaké prepojenie?

  • Peter Istenikmarec 10, 2013 at 11:14 

   Oni robia pekné videá (rozumej vizuálne pekné) a používajú presvedčivé tvrdenia. My totiž celkovo ako ľudia dáme na informáciu, ktorá znie presvedčivo alebo ako bonus nesie v sebe istý emocionálny náboj. Naproti tomu fakt môže byť informácia suchá, preto sa tieto nezmysly tak ťažko vykoreňujú - človek, ktorý má vedomosti sa nerád znižuje k takým spôsobom, aby svojich poslucháčov manipuloval. Ale stále sa snažíme dávať najavo a hlavne naučiť ľudí, že presvedčivé =/= pravdivé.

   Čo sa týka naozaj hodnotných a vedeckých informácií, tam nikto nezvykne povedať niečo také, že "toto je takto a nijak inak", vždy sa totiž môže vyskytnúť situácia alebo miesto, kde to tak nie je. Vravia sa teda predpoklady že "Na základe toho, že na takom mieste,v takom čase s takými a takými podmienkami, má tento jav takýto priebeh. Môžem teda predpokladať, že v podobnej situácii sa jav odohrá takto". Nedozvieš sa že "je to tak a basta fidli". To je základná vec: niektorí ľudia musia mať na všetko odpovede a keď nemajú, tak si vymyslia hlúposť. Ak chceš byť rozumný, ak ti ide o tvoju vlastnú intelektuálnu úprimnosť, tak musíš uznať, že na niektoré otázky nemáme zatiaľ odpovede. Osvojiť si slovko "neviem", pretože to slovko je vhodné, keď nevieš. Títo ľudia nevedia, ale trvajú na tom, že vysvetlenie je také, aké si vymysleli a bezdôvodne do všetkých kopú.

   Ak ťa zaujímajú dinosauri, tak si nájdi články od Dušana Valenta na In Vivo magazíne, on je Dino maniak a dobre píše: http://invivomagazin.sk/

   Máš 17 rokov, povedz si, že si šťastný človek, pretože ak sa tým začneš zaoberať teraz, tak máš možnosť sa naučiť ohromné množstvo vecí, pretože tieto vedecké disciplíny, evolučná biológia, neuroveda, behaviorálna ekonómia a iné, momentálne prekvitajú a kypia poznatkami. Ak by si chcel do toho vhupnúť ako do víru, tak okrem tých biologických kníh si prečítaj D. Kahneman - Myšlení rychlé a pomalé. To ti pomôže pri učení a chápaní súvislostí ako nič iné.

   Ohľadom tej vojny - áno, násilie patrí k našej evolúcii a k nám. Ale začínať svoje štúdium evolúcie zrovna na tom.. (Ja som na tom tiež začínal 🙂 ) Môžeš si pozrieť nejaké veci od David M. Buss, on sa tým zaoberal.

 4. Ed2máj 22, 2013 at 14:28 

  Zdravím zasa ja.. 🙂
  Teda trocha som sa do toho ponoril ale popritom sa vynorili nové otázky:
  Nedá mi sa nespýtať prečo sa negatívne mutácie tak často opakujú napr. Downov syndróm alebo ostatné a tie pozitívne ako napr. ako toto http://zivotvesmir.wordpress.com/2011/02/12/kenneth-r-miller-testovanie-evolucnej-teorie/ sa viac krát neobjavia?
  Ako sa mohli prvotné proteíny poskladať bez pomoci genetických inštrukcií?
  The theory of natural selection is tautological, or a form of circular reasoning. Those that survive are the best adapted. Who are the best adapted? Those that survive. Likewise, rocks are used to date fossils, and fossils are used to date rocks. Tautologies do not make a science.
  a nakoniec to že je evolúcia falzifikovateľná mi je jasné ale je falzifikovateľný aj prírodný výber?
  asi som už otravný........ ´

  • Peter Istenikmáj 22, 2013 at 18:00 

   Negatívne mutácie sa opakujú častejšie jednak preto, že mutácia je vo všeobecnosti narušenie, chyba a že ako taká je častejšie negatívna, alebo lepšie neutrálna, než pozitívna. To, či je pozitívna vieme povedať až časom, ak živočích alebo druh prežíva, aj v ďaka nej.

   To, že vidíme viac negatív vyplývajúcich z porúch v našom stavebnom pláne je dané tým, že je nás viac a je viac možností na to, aby sa mnohé chyby sčítali a prejavili a za druhé máme zdravotný systém, ktorý umožňuje existenciu a prežívanie rôznych mutácií, ktoré sa dedia z generácie na generáciu, a ktoré by inak mohli nositeľov znevýhodňovať.

   Downov syndróm je chyba pri oddelovaní chromozomálnych párov pri redukčnom delení, volá sa to http://en.wikipedia.org/wiki/Nondisjunction

   Prvotné organické zlúčeniny vznikli vďaka chemickým vlastnostiam prvkov a prostredí, v ktorom sa objavili. Mnohé z nich neboli nijak organizované, mohli to byť len akési zhluky molekúl. Ani na vznik molekuly H2O nepotrebujeme plán, len podmienky a ostatné sa deje vďaka fyzike a chemickým vlastnostiam tých atómov.

   Tá anglická časť nezmyselne prevracia slovosled vety, o ktorej si myslí, že vystihuje evolúciu, čo ale nie je pravda. Tí, ktorí prežívajú nemusia byť vôbec dobre adaptovaní. Evolúcia nie je o perfektnosti.

   Tautológia, ktorú umelo niekto vytvoril na to, aby zosmiešnil niečo, čomu nerozumie nie je dobrým argumentom, ale je slameným strašiakom.

   Či je prírodný výber falzifikovateľný. Ak dobre rozumiem tomu, čo sa pýtaš, tak šľachtenie je napríklad falzifikáciou prírodného výberu, pretože je to umelá selekcia, ktorá vedie za určitým cieľom. Prírodný výber ale nemá žiaden cieľ, je to len súbor javov v čase, ktorými živočích buď prejde, alebo nie.

   Kritérium falzifikovateľnosti pre evolúciu si mohol vidieť v tom dokumente, ktorý si odkazoval. Taktiež ak by sa ukázalo, že sa nejaký anatomický prvok napríklad vyskytol v inom čase, než by podľa vývojového radu mal. Kritérií falzifikovateľnosti prírodného výberu je mnoho. Ale aby som to ešte upresnil, tak aby sme falzifikovali náhodnosť a necielenosť prírodného výberu, museli by sme objaviť v genetickej výbave čistotu, žiadne zbytočné, nadbytočné a chybné sektory, žiadne vývojové relikty (ako slepé črevo u človeka napríklad), našli by sme len to, čo je treba. Ak by existovali živočíchy bez zbytočných súčastí, bez hlúpych stavebných riešení (napríklad spojený hrtan a hltan, kvôli čomu sa môžeme pri jedení udusiť), mohlo by to znamenať, že prírodný výber ako taký nejestvuje a že veci boli stvorené len tak, presne na objednávku, efektívne, bez zbytočného mrhania materiálom.

 5. Ed2júl 20, 2013 at 21:02 

  Tu ma tak dačo napadlo. Dieru do sveta to asi neurobí a bude to chybné. Ale čo. Najskôr to bude spôsobené nedostatočnou informovanosťou. Preto sa o tom s niekým pre istotu poradím. Aby to nedopadlo blbo :).
  V živých organizmoch ovplyvňujú reakcie tzv. biokatalyzátory. Hovorím správne? Sú to enzýmy- organizmus si ich vytvára, hormóny- produkujú ich žľazy s vnútorným vylučovaním, a potom vitamíny- tie si telo vytvoriť nevie a musia byť v strave, napríklad.
  A tu sa dostávam k tomu čo ma napadlo. Prvé dve, teda enzýmy a hormóny telo obsahuje a ich evolúcia taký problém asi nebude. Že? No ale ďalej, ako som už hore písal vitamíny sú potrebné pre biochemické procesy prebiehajúce v tele. No a už som skoro tam kde som chcel...
  Existuje také dačo ako evolúcia vitamínov? Keďže si ich telo na rozdiel od enzýmov a hormónov nevie samo vytvárať ako sa mohli v evolúcii uchytiť také reakcie, ktoré by potrebovali vitamíny, ktoré do teľa musíme dostávať. Neboli by jednoduchšie reakcie bez vitamínov, organizmus by tak neriskoval, že sa k nemu tieto vitamíny nedostanú. Napríklad ako v prípade človeka skorbut. Jeho nedostatok spôsobuje závaźné problémy. Ako mohla prebiehať takáto evolúcia? Neviem či som sa vyjadril dosť jasne. Dúfam, že aspoň dostatočne. Ide my hlavne o to sa spýtať niečo o vzájomnej evolúcii vitamínov a organizmov. S enzýmami a hormónmi až taký problém nevidím keďže to je súčasť organizmov. Ale vitamíny mi prídu odlišné už len z toho dôvodu, že ich telo nedostáva priamo pritom sú tak potrebné. Tak asi toľko..

Leave a Reply

© 2012 Použimerozum.sk, všetky práva vyhradené.