Warning: finfo::file() [finfo.file]: Empty filename or path in /data/2/5/25f5c2d6-ccb4-4cf1-ad4b-bdc888b91cc5/pouzimerozum.sk/web/wp-content/themes/provocateur/functions/helpers/file.php on line 240

Blog Post

O svete vedeckou optikou.
HomeClankyČlovek, správanie, evolúciaKrižovatky duchovných ciest – paranormálne aktivity na každý deň

Križovatky duchovných ciest – paranormálne aktivity na každý deň

Duchovný rozvoj, ako ho poznáme z tvobrázok: autor filmov či literárnych príbehov (a aj počítačových hier) sa nedá kúpiť, ani získať za dva dni. I tí najviac vyvolení, ktorých história očakáva ako nevyhnutné ohnivko v dianí sveta sa museli pobiť s dlhým a náročným tréningom. Zoceliť ducha i telo, pretože v tejto jednote dokáže človek naozaj divy, odhalí svoju božskú prapodstatu, ako pán tvorstva či dietko súcna. Tak, ako shaolinskí mnísi už od mladého veku musia denne vybehnúť kilometre do kopca, celý deň trénujú a zocelujú svoje telo i ducha tréningom Qigong, musí aj duchovná bytosť západu prejsť tréningom a dlhým študovaním. V skratke: taje ducha sú zložitejšie než hókus pókus nad klobúkom.

Môžeme mať načítaných spústu rôznych kníh, spisov, nameditované hodiny či natrénované rôzne stupne a hladiny vnímania (od bety až po thetu, zážitky mimo telo, astrálne cestovanie, atď.). Môžeme poznať premeny piatich prvkov či štvorramenný magnet, môžeme poznať astrálne strely, štíty, psychickú sebaobranu, magické vzorce, formulky, šém-ham-foraš, transfugáciu, planetárne kovy a podobne, ale niečo nám bude chýbať. Ten katalyzátor, ktorý to všetko spustí a my sa naozaj vydáme na mystickú cestu po rozvíjaní svojho ducha, aby sme na konci toho úsilia dokázali opustiť túto hmotnú podstatu a stali sa súčasťou akáši. Lenže kde vziať ten katalyzátor, kde nájsť majstra, ktorý nám otvorí tretie oko, očistí čakry a naučí nás vidieť duchovným zrakom auru? Vraví sa, že ak je žiak pripravený, majster sa vždy nájde. Takže stačí čakať. No sú aj iné spôsoby. Na svete je mnoho majstrov, zasväcujú, odhaľujú tajuplné tajomstvá duchovných ciest. Nie je to síce zadarmo, pretože i oni potrebujú jesť, spať a piť, nie sú to éterické bytosti – ale čo sú peniaze v porovnaní s tým, že sa konečne zobudíme z bdelého spánku?

Ku komu sa však vydať? Vieme o tom, že existujú i šarlatáni, podfukári, podvodníci, alebo aj ľudia, ktorí si síce myslia, že niečo ovládajú, no je to len ich prelud. Nechceme predsa premrhať čas, energiu a financie na niečo, čo nakoniec nie je ani pravda, chceme kráčať po duchovnej ceste, nie po línii sebaklamov.

James Randi a jeho organizácia ponúka 1 milión dolárov tomu, kto preukáže, za pomoci vedeckého experimentu (väčšinou sa jedná o pokus, ktorý nenarúša samotný priebeh schopnosti), že má paranormálne, magické či iné schopnosti, napríklad: telekinéza; telepatia; jasnovidectvo; channeling; liečenie prikladaním rúk; prútikárstvo; liečenie božím dotykom (faith healer); zmena prvkov; odolnosť voči poraneniu, chladu, teplu; schopnosť nájsť stratené predmety…

Na to množstvo ľudí, ktorí sa na celej Zemeguli nachádzajú a tvrdia, že nejakú takú schopnosť majú, len veľmi málo pristúpilo na túto výzvu. Výsledok? Milión dolárov stále čaká na svojho majiteľa a doteraz sa nenašiel nikto, kto by predviedol a dokázal, že má nejakú paranormálnu vlastnosť, ktorú súčasná veda nevie vysvetliť, alebo ktorá by nebola podvodom.

No nie je to len Randi, ktorý testuje podobné vyhlásenia. Nadšencov v tejto oblasti je viacero a len youtube je plný rôznych videí. Prinášame pár takýchto odhalení, nielen od Jamesa Randiho, ale i Richarda Dawkinsa a iných:

V tomto videu sa James Randi zamýšľa nad tým, ako ľahko sa necháme oklamať, ak nad vecami nepremýšľame a jednoducho len hltáme všetko čo nám podstrčia. Titulky sú pod videom:

http://www.ted.com/talks/james_randi.html

Tento chlapec, James Hydrick tvrdil, že má nadprirodzené schopnosti – duchovnou silou vraj dokáže hýbať vecami. Toto svoje umenie predviedol aj na obrazovkách a bolo to naozaj zaujímavé. Vďaka tomu, že bolo o ňom známe, že tieto veci „dokáže“, mal vo svojej kung-fu škole vždy nátresk a vo svojich 21 rokoch pekne zarábal. Prijal výzvu Jamesa Randiho, na predvedenie schopností, ktoré tvrdil, že má, za prítomnosti poroty a s menšou experimentálnou zmenou – okolo hlavného objektu bola pridaná ľahká pena, o ktorej potvrdil, že stav jeho schopností nemení:

Neskôr sa i iné jeho tvrdenia ukázali ako pomýlené, jednak jeho tvrdenie o tom, že mysľou dokáže hýbať boxerskými mechmi (bolo to spôsobené teplom sa rozťahujúcou konštrukcou strechy). V tomto videu už nezvládol vlastný hnev:

Nakoniec sa priznal, že to všetko bola len veľká habaďúra s dychom.

James Randi sa zameral na Faith Healera (lieči vierou) Petra Popoffa, ktorý za svoje šou hromadne berie obrovské prachy od naivných, no často aj vážne chorých ľudí. Odhalil, že je to jedna veľká mašinéria klamstva:

Tu Randi odhaľuje podvody s telekinetickými schopnosťami a iné lacné magické triky, ktoré môžete skúsiť niekde na chatovačke:

Toto je naozaj smutné, Silvia Brown povie rodičom, že ich nezvestný syn je mŕtvy..Neskôr sa ukáže, že sa iba schovával v susedstve..

 

Doris Collinsová, svojou ignoranciou, hamižnosťou a drzosťou ublížila citovo veľa ľuďom, Randi ukazuje, ako pracuje a na akých jednoduchých triviálnych princípoch jej „schopnosti“ „fungujú“:


James Randi v spolupráci s Derrenom Brownom v tomto dokumente ukázali, že „schopnosti“ môže mať akýkoľvek človek z davu, ak sa poriadne vytrénuje a oboznámi sa s psychologickými trikmi na oklamanie ľudí:V dokumente „Nepriatelia rozumnosti“ Richard Dawkins odhalil prútikárstvo ako podfuk, ktorý nemá vyššiu účinnosť než hodenie mincou. Výsledok? Samotní prútikári, ktorí boli svedkami vlastného zlyhania podľahli „backfire“ efektu a odmietli uznať výsledok experimentu. Napriek tomu, že dôkaz o nefunkčnosti metódy bol priamo pred ich očami trvali na svojom a vymysleli veľké množstvo teórií, prečo daný pokus nevyšiel:

Tento „majster“, George A. Dillman, tvrdí, že svojich zverencov učí bojovej technike zneškodnenia protivníka vlastnou silou Chi – Chi strelou, ktorá vychýli bioenergiu (Chi) útočníka a pošle ho na krásny spánok bezvedomia. Super nie? Lepšie ako dostať pár po hube. Lenže opak je pravdou a efekt je len účinkom sugescie – strachu zverencov pred strašlivou mocou ich majstra. Skúšať to na niekoho, komu najprv nevysvetlíte, že sa má báť by bolo na ulici nebezpečné. Zaujímavé sú i výhovorky, prečo technika nefunguje:

Ďalšie video pomocou prístrojov ukazuje, ako silné vie byť vlastné presvedčenie o tom, že niečo funguje, i keď to nie je pravda:

Michael shermer ukazuje, že ani obyčajné chodenie po žeravom uhlí nie je prácou paranormálnych síl, ani duchovnej sily, je to čistá fyzika:

Chceli by ste ohýbať lyžičky mysľou ako v Matrixe?

Obrázok: autor

10 komentárov

 1. L. Scott a kol. – 50 největších mýtů populární psychologie | Použime rozum (zaváranie závitov na internete)október 11, 2011 at 13:32 

  [...] naozaj žijeme bez rozprávok?Treba povedať, že nie. Ak sme aj dosiahli toľkého uvedomenia a na nadprirodzené sa pozeráme kritickou optikou, nemôžeme, samozrejme, vedieť všetko. Preto často krát aj [...]

 2. Kritická superschopnosť | Použime rozum (zaváranie závitov na internete)január 04, 2012 at 01:24 

  [...] ešte jedna skupina ľudí, ktorá z ničoho nevyrástla, ani sa nerozhodla rozmyslieť si, ako by sa ich sen dal realizovať. Takí míňajú obsahy [...]

 3. Použime rozum: Kritické myslenie do vrecka v 1.2 | Použime rozum (zaváranie závitov na internete)január 20, 2012 at 13:19 

  [...] Ukážku toho, ako sa dá kritické myslenie použiť a ako sa pomocou neho dajú zhodnocovať rôzne tvrdenia nájdete TU. Rôzne odhalené podvody od Jamesa Randiho a iných nájdete TU.  [...]

 4. Použime rozum (zaváranie závitov na internete) :: Blog Postfebruár 18, 2012 at 16:59 

  [...] James Randi odhaľuje rôznych podvodníkov, ktorí klamú ľudí, pýtajú za to peniaze a toto má byť smutné? Naozaj je tak fascinujúce, [...]

 5. Použime rozum (zaváranie závitov na internete) :: Blog Postmarec 09, 2012 at 18:39 

  [...] ľahké uveriť, priam až pocítiť, že tu nie sme sami. Lenže my už vieme, že ľahko uveriť neznamená poznať pravú tvár veci, pretože používame rozum a hľadáme dôvody [...]

 6. lumpikapríl 07, 2013 at 08:43 

  chápem,že každý môže mať svoj názor ale myslím, že prehliadaš dôkazy
  stačí si pozrieť http://en.wikipedia.org/wiki/A_Haunting a pochopíš, že existuje i niečo vyššie
  taktiež som si všimol, že tu máte články o UFO, to že existujú je už dávno dokázané, veď aj rôzne vlády (napr. USA, VB) otajnujú rôzne dokumenty, taktiež odporúčam si pozrieť:
  http://en.wikipedia.org/wiki/UFO_Hunters
  a o tom ako nás navštevovali:
  http://en.wikipedia.org/wiki/Ancient_Aliens
  ďalej vidím, že sa tu venujete aj evolúcii, prepáč ale ty si naozaj myslíš, že prebehla tak ako ju popisujú vedci, tá už je si myslím vyvrátená, veď je v nej toľko nezmyslov
  http://kreacionismus.cz/- stojí za pozretie
  a už vám tu asi chýba len pristátie na mesiaci, pretože kaźdá rozmýšľajúca osoba uzná, že tam USA nikdy neboli
  ja sa nechcem hádať ale dôkazy sú myslim zdrcujuce

  • Martin Biesapríl 10, 2013 at 19:55 

   Bolo by urážkou kognitívnych schopností našich čitateľov ak by sme vôbec vysvetľovali prečo sú fail tieto reťazce slov. Necháme ostatných, nech si v kľude zafacepalmujú nad týmto príspevkom.

 7. joejún 03, 2013 at 07:20 

  Vo svete paranormálnych javov existujú podvody a podvodníci, o tom asi nikto nepochybuje. Je tu však aj možnosť, že by podvodom mohlo byť aj samotné odhaľovanie podvodov.

  • Peter Istenikjún 03, 2013 at 09:46 

   Je táto možnosť opodstatnená nejakým relevantným dôkazom, alebo len snahou obhajovať niečo, čo nemá opodstatnenie? Písali sme mnoho článkov týkajúcich sa kognitívnej dizonancie a omylom sebapotvrdzovania. Pri predošlom komentári som písal, že nás a našich čitateľov zaujímajú fakty, a poznanie, ktoré so sebou nesú. Ak podáš dostatočný počet prípadov, ktoré by podporovali tvoje tvrdenia, môžeme skúsiť diskutovať na túto tému.

Leave a Reply

© 2012 Použimerozum.sk, všetky práva vyhradené.