Warning: finfo::file() [finfo.file]: Empty filename or path in /data/2/5/25f5c2d6-ccb4-4cf1-ad4b-bdc888b91cc5/pouzimerozum.sk/web/wp-content/themes/provocateur/functions/helpers/file.php on line 240

Blog Post

O svete vedeckou optikou.
HomeClankyKnihyDan Ariely – The Upside of Irrationality

Dan Ariely – The Upside of Irrationality

Dan Ariely – The Upside of Irrationality
Posted 06 okt, 2012 by in Knihy1

Zdá sa, ako by sa svet postavil na hlavu a začal sa od zeme ušami odrážať? Zrazu akoby všetko bolo naopak obrátené, bežná „logika“ nefunguje, sme obklopení vecami, ktoré haprujú, ľudia sa správajú neočakávane, situácie nevychádzajú tak, „ako by mali“.. 

Prečo je lepšie nebyť ľahkou korisťou pre opačné pohlavie?
Čo sa to stalo so svetom?
Prečo nás náš vysoký plat nemotivuje viac zapracovať?
Prečo tímová práca nedosahuje často také dobré výsledky ako individuálna?
Prečo náš vlastnoručný výrobok ostatní neoceňujú tak vysoko ako my?
Prečo v nás druhí nevidia super talent tak, ako naši blízki, a vidia ho tí vôbec?
Prečo máme radi nábytok z Ikey?
Prečo kúpime hlúpu vec len pre to, že sme si ju sami navrhli?
Prečo nás nebaví dobre platená práca bez hlbšieho cieľa?
Prečo nás kritika tak silne rozrušuje?
Prečo je tak zložité sa učiť nové veci?
Prečo sa nevieme zbaviť mýtov o bežných veciach?
Prečo stláčame tlačítko pokazeného výťahu ako blázni?
Prečo je niekedy pomsta sladšia a kedy je úplne nezmyselná?
Prečo nás niektoré veci „pohltia“ a iné nechávajú chladnými?
Prečo na nás pôsobia emócie iných ľudí a ako nás ladia?

Nič sa nestalo, svet je stále taký istý ako včera. Nám sa ale mohlo stať, že sme dostali do rúk knihu od Dana Arielyho, behaviorálneho ekonóma. Behaviorálna ekonómia, to je zjednodušene oblasť skúmania, ktorá sa zaoberá niečim ako je obchodovanie so správaním – ako sa správame bežne a ako sa správať tak, aby sa to vyplatilo. Okrem toho sa zaoberá i tým, ako pôsobiť na ľudí s cieľom (aby kupovali, predávali, platili, ocenili atď.). Lenže na začiatku sa môžeme tešiť na poriadne prefackanie, pretože zistíme, že sme veľmi zlými ekonómmi.

Kniha Upside of irrationality je popretkávaná rôznymi výskumami z oblasti ľudského správania, sociálneho života, vysvetľuje správanie na základe jeho evolučného základu, poukazuje na to, že náš pohyb v realite ľudského sveta nie je zväčša riadený rozumne, ale zamotaný do mnohých predsudkov, omylov, chybných úvah a zmätku.

Ukáže nám, ako nás manipulujú médiá, reklamy, naši blízki, my sami, ako sa menia naše priority v závislosti od nálady a situácie, počasia, farby kaviarne, či presvedčenia. Odhaľuje, ako veľmi sa necháme klamať a ako silno lipneme na klamstve, ktorému sme uverili. Ariely nám poodhalí niektoré aspekty našej ľudskej podstaty, ktorú si môžeme uvedomiť a skúsiť ju ovládnuť. Možno tak získame viac, ako len naivným plieskaním sa o svet, ako ryba o suchú zem.

Chcete sa zasmiať na vlastných omyloch, tak jasných ako facka? Chcete pochopiť, prečo je niekedy lepšie neskočiť na prvú vec, čo napadne, chcete sa dozvedieť niečo o sebe, príjemnou formou, zaujímavým rozprávaním z výskumov a príbehmi zo života?

Otvorte si knihu:
Dan Ariely: The Upside of Irrationality  -The Unexpected Benefits of Defying Logic at Work and at Home
288 strán
158×233 mm
anglický jazyk
9780007354771
2010 

One Response

  1. Príručka kritického svišťa | Použime rozum (zaváranie závitov na internete)október 18, 2011 at 19:21 

    [...] pozdáva, že je rozumné, lebo sedí s našou intuíciou, tým, ako podvedome rozumieme svetu. A intuícia, to je tiež nejaký ten zmysel, nie? Je mnoho ľudí, autorít, ktorí nás povzbudzujú k [...]

Leave a Reply

© 2012 Použimerozum.sk, všetky práva vyhradené.