Warning: finfo::file() [finfo.file]: Empty filename or path in /data/2/5/25f5c2d6-ccb4-4cf1-ad4b-bdc888b91cc5/pouzimerozum.sk/web/wp-content/themes/provocateur/functions/helpers/file.php on line 240

Blog Post

O svete vedeckou optikou.
HomeClankyHumor a troška irónieKeď voda spomína.. Na staré „dobré“ časy.

Keď voda spomína.. Na staré „dobré“ časy.

Posted 24 jan, 2012 by in Humor a troška irónie1

Voda, dva vodíky a jeden kyslík, alebo magická látka ktorú sa nám ešte nepodarilo poriadne spoznať. Nositeľka života, pretože všetko živé z nej vyšlo a bez nej by pošlo. Aké symbolické je i to, že svoj malicherný živôtik začíname vo vode, no potom i to, ako ľahko v nej vieme oň prísť. Lenže voda má omnoho viac záhad. Môže sa nachádzať v troch skupenstvách, v chlade tuhnúť a ničiť skaly, pri vysokých teplotách zase rozhýbať turbíny. Alebo len tak jednoducho, zaliať kávu. A čo takto pamäť, má voda pamäť?

Čože? Pamäť? Ako by sme to chceli myslieť? Jednoducho, čo ak si voda akýmsi magickým, doposiaľ nevysvetleným spôsobom pamätá na stavy a látky, s ktorými prišla do styku? Ešte konkrétnejšie: Čo ak do vody vložíme kameň a potom túto vodu vezmeme. Bude v nej informácia, nejaká stopa, že v nej bol kameň?

Samozrejme, ak je ten kameň rozpustný, napríklad kamenná soľ, ostane po ňom voda slaná. Ak je to napríklad nejaký pigment, potom sa voda zafarbí a my vieme, že prišla do styku s nejakou látkou. Čo viac, dokážeme pomocou vedeckých metód i vystopovať, s akými konkrétnymi látkami musela prísť do kontaktu. V tomto momente by sme mohli povedať, že má voda pamäť? Áno, akýmsi metaforickým spôsobom by sme mohli poeticky prisúdiť vode pamäť. Ale určite uznáme, že ťažko je táto pamäť podobná tej našej, alebo pamäte na harddisku v počítači. Ide o obsah rozpustených látok.

Lenže sú ľudia, ktorí tvrdia, mnohí z nich dokonca veria, že pamäť vody je naozaj ekvivalentná pamäti na HDD. Ozaj, vraj molekula vody, každá kvapka si „pamätá“ látky, predmety, stavy, teploty, skupenstvá, v ktorých sa kedy nachádzala, od momentu kedy sa dva vodíky spojili s kyslíkom do H2O. Voda vraj nesie informáciu – nie rozpustené látky, ale informáciu, abstraktný zápis toho, čo ju postretlo. Na základe toho vraj vieme i zistiť,napríklad podľa tvaru kryštálov, alebo obrazca ktorý vytvorí po vyschnutí, s čím voda do styku prišla. Dobre, čo s tým?

Táto „teória“ tvrdí ďalej, že akákoľvek molekula vody, nesúca informácie o minulých stavoch, dokáže tieto stavy odovzdávať ďalej. Ako by to v praxi fungovalo? Jednoducho:

Vezmeme pohár čistej vody, vložíme doň napríklad list mäty piepornej. Tento list následne vyberieme. Voda v pohári teraz nesie informáciu o to, že bola v prítomnosti mäty a keďže mäta je liečivá rastlina, voda nesie informáciu o liečivosti mäty. Zoberieme kvapku takejto vody, a kvapneme ju do vane plnej čistej vody. Táto kvapka plná molekúl rozpovie príbeh mäty molekulám vo vani a tým pádom máme plnú vaňu liečivej vody. Aký obrovský potenciál, vezmime pohár vody s antibiotikami, kvapnime do vane a máme plnú vaňu antibiotickej vody.

Aká je to predstava? Tresknutie celou dlaňou po čele? Možno u niektorých. Iní si povedia, že niečo na tom môže byť. Napríklad tí, čo uznávajú homeopatiká, lebo skutočne, homeopatická liečba zakladá na predstave (pozor, nie fakte!), že voda má pamäť.

Poďme teda spolu, späť do školských lavíc, na hodine prírodopisu, niekde v siedmej triede základnej školy, preberme si kolobeh vody. Nie len tak ledajaký kolobeh vody, ale kolobeh vody od našej kuchyne zasa späť, po úmornom cestovaní molekúl.

Začneme v kuchyni, kde pustíme vodu do dresu plného špinavého riadu, použijeme saponát a začneme umývať. Voda sa začína „učiť“, prechádza rôznymi stavmi:

Voda odteká do sifónu a do potrubia, ktoré vedie do kanalizácie, kde sa mieša s rôznymi odpadovými vodami, začína byť už skutočne vyškolená. Obmýva rôzne odpadky, usadené kaly, špinu, uhynuté zvieratá:

Pomocou kanalizácie odchádza do zberných miest, akými sú čističky odpadových vôd, kde sa stretáva s ďalšou vodou z priemyselných a poľnohospodárskych odpadov, vymieňa si informácie medzi molekulami:

Z čističky odchádza voda už vyčistená a zbavená tých najväčších toxických kontaminácií. Lenže voda si pamätá, vie ako jej zobák narástol a nezradí svoj pôvod. My jej to zavaríme, použijeme túto vodu na zavlažovanie polí a vpustíme ju do riek, morí a oceánov. Vytvárame obrovskú „univerzitu“, kde si molekuly rôznych vôd navzájom vymieňajú informácie:

Voda prechádza do podzemných rezervoárov, filtruje sa cez rôzne prírodné filtre a opäť sa čistí od nečistôt. Vznikajú studne, jazierka, jaskyne, podzemné vody.

Ešte predtým, než sa voda opätovne vráti do našej kuchyne, prejde cez čističku a možno niektorí použijú filter. Lenže čo na tom, keď voda si pamätá svoje stavy?


Máme uveriť, že voda má pamäť? Že voda sa „správa“ na základe toho, s čím prišla do styku? Čo by to pre nás znamenalo? Ak na „naučenie“ molekúl vody nejakej informácii stačí jediná molekula vody s informáciou, potom čo všetka tá voda, ktorú pijeme, ktorá na nás padá, ktorá je v našich telách a v našich mozgoch? Je naozaj možné, že si pamätá svoje stavy z čias, kedy bola fekáliami, odpadom, chemicko-biologickým kalom?

Ak dokáže jedna molekula vody s pamäťou liečiva „liečiť“ a účinne pôsobiť v našom tele, čo dokáže všetka tá voda okolo nás, plná informácií z toxického odpadu?

Rozuzlenie je jednoduché – je to hlúposť. Nielen, že pamäť vody je výmysel, nepotvrdený žiadnym riadnym výskumom, samotné argumenty pre „pamäť vody“ by znamenali neskutočne bizarný, ak nie priam absurdný svet. A zamyslime sa, naozaj by molekula vody s liečivom zmohla niečo voči molekulám vody s takým pekným „koláčom“ informácií, aký nám tu len tak, námatkovo vyšiel?

Prečo je dôležité si to uvedomiť? Jednak žijeme vo svete, kde sa každú chvíľu potkneme o nejakú pavedu, hlúposť a absurdný výmysel, ktorý sa snaží z naivných vytrieskať peniaze. Na druhej strane mince je človek, ktorý má problém a vzdá sa liečby kvôli viere vo funkciu takejto ideovej blamáže.

A nie je to ani tak zložité, nepotrebujeme na to ani špeciálne štúdie, stačí sa spýtať samých seba, úprimne: Naozaj takto funguje svet?

Kto si chce prečítať o „alternatívnych“ formách, stiahnite si zadarmo túto publikáciu:
http://www.sysifos.cz/files/Alternativni_medicina_Hert.pdf

Zdroje a linky k hlbšiemu vhľadu do problematiky:
http://sk.wikipedia.org/wiki/Homeopatia
http://en.wikipedia.org/wiki/Homeopathy
http://en.wikipedia.org/wiki/Water_memory
http://www.skepdic.com/homeo.html#ben
http://www.skepdic.com/homeo.html
http://www.lenntech.com/water-pseudoscience.htm
http://debunkatron.com/

Obrázky:
1. http://www.idswater.com/
2-7 autor

One Response

  1. Tajomstvá v(e)ody! | Použime rozum (zaváranie závitov na internete)október 17, 2011 at 14:09 

    [...] Post navigation ← Previous [...]

Leave a Reply

© 2012 Použimerozum.sk, všetky práva vyhradené.