Warning: finfo::file() [finfo.file]: Empty filename or path in /data/2/5/25f5c2d6-ccb4-4cf1-ad4b-bdc888b91cc5/pouzimerozum.sk/web/wp-content/themes/provocateur/functions/helpers/file.php on line 240

Blog Post

O svete vedeckou optikou.
HomeClankyKritické mysleniePríručka kritického svišťa

Príručka kritického svišťa

Príručka kritického svišťa
Posted 14 okt, 2012 by in Kritické myslenie3

Začnime citátom z filmu, keďže je to populárne. Edward Cole (Jack Nicholson) vo filme The Bucket List radí svojmu asistentovi Thomasovi: „Toto si zapamätaj, keď budeš starší, Thomas – nikdy nezmeškaj toaletu, nikdy nepremárni erekciu a nikdy never prdu.“ Akokoľvek môžu byť tieto znamenité rady do života osožné, k dokonalosti pridáme ešte jeden: „Never zdravému sedliackemu rozumu!“ 

Aj na prvý, aj na druhý a dokonca aj na tretí krát to vyznieva úplne proti zdravému rozumu, neveriť zdravému rozumu! A predsa sú dosť pádne argumenty, prečo to aspoň, keď už nie celkom, skúsiť. Ešte chvíľu sa ale zamyslime nad tým, čo pre nás zdravý rozum doteraz robil. Dokázal nás pretlačiť životom, pomohol nám riešiť problémy, zamýšľať sa nad svetom a pochopiť konanie iných ľudí. A sme s ním v tomto spokojní. Prečo by sme sa teraz mali zachovať chrapúnsky, a zavrhnúť zdravý rozum? Čo nám potom ostane?

Kritické myslenie, to nám ostane. Lenže zdravý rozum nám našepkáva, že kritické myslenie s ním akosi súvisí, no presvedčíme sa, že nie vždy. Často krát nám len postaví traktor do cesty k rozuzleniu problematiky.

Zdravý (sedliacky) rozum je často príčinou toho, že uveríme rôznym mýtom. Niečo sa nám jednoducho pozdáva, že je rozumné, lebo sedí s našou intuíciou, tým, ako podvedome rozumieme svetu. A intuícia, to je tiež nejaký ten zmysel, nie? Je mnoho ľudí, autorít, ktorí nás povzbudzujú k používaniu a dôvere v zdravý rozum a preto je aj toto slovné spojenie v reči tak silne zaužívané.

Lenže v dnešnej dobe vedeckého pokroku a znalostí, sa na povrch vynárajú poznatky, zákonitosti, vzťahy, ktoré nesedia so zdravým rozumom. A prečo by aj v konečnom dôsledku mali? Veď zdravý rozum, to je to, čo máme naučené z bežnej osobnej reality. Zdravý rozum, intuícia v bežnom vnímaní človeka, ako niečo čo máme „dané“ a je „dobrým nástrojom“ je len mýtus, iluzívne presvedčenie. Vezmime do úvahy kvantovú fyziku, ktorá nesedí ani do predstavy, ani do zdravého rozumu a predsa funguje a platí. Alebo len taká stará dobrá teória relativity, tiež nie je celkom kamoška so zdravým rozumom. A je toho omnoho viac, veda a poznatky, ktoré prináša sú už na míle vzdialené tomu, čo je prijateľné zdravému rozumu.

Musíme sa zmeniť, opäť, musíme prestať veriť i zdravému rozumu. A čomu teda máme veriť, keď už ani vlastným očiam, ušiam, myšlienkam, rozumu? Ničomu! Musíme stále vážiť a prehodnocovať!

Pri rozhodovaní o správnosti vedeckého tvrdenia všeobecné pravidlo velí poradiť sa s vedeckými dôkazmi, nie so svojou intuíciou.“ (Lilienfeld a kol., 2011)

„Nič nemohlo byť zrejmejšie, než že Zem je stabilná a nehybná a my sme stredom vesmíru. Moderná západná veda má svoj počiatok v poprení tohto axiómu, ktorý vyplýva zo zdravého rozumu… Zdravý rozum, základ každodenného života, nemohol už ďalej slúžiť k riadeniu sveta.“ (Boorstin 1983 podľa Lilienfeld a kol., 2011)

Uvedieme 12 zdrojov mýtov. Tento zoznam je z časti citovaný a upravený od Lilienfelda a kolektívu. Rozšírené zoznamy o ďalšie chyby a omyly nájdete tu, tu,  i tu , tu. Komplexné zoznamy chýb a omylov uvažovania a argumentácie nájdete tu a tu.

„Aby sme sa naučili vedecky myslieť, musíme si byť vedomí týchto zdrojov chýb a naučiť sa ich kompenzovať. Dobrí vedci sú voči týmto chybám rovnako náchylní ako obyčajní smrteľníci. Vedci si ale osvojili súbor bezpečnostných opatrení, nazvaných vedecká metóda, aby sa im ubránili. ‘Vedecká metóda je súbor schopností, ktorých cieľom je zabrániť vedcom v tom, aby klamali samých seba’.” (Lilienfeld a kol., 2011)

Zdroje: Lilienfeld Scott O., Lynn Steven Jay, Ruscio John, Beyerstein Barry L. – 50 největších mýtů populární psychologie 

Carl Sagan – The Demon-Haunted WorldI

Obrázky: Autor

3 komentáre

  1. Kritická superschopnosť | Použime rozum (zaváranie závitov na internete)január 04, 2012 at 01:29 

    [...] a alternatíva (nech už je to čokoľvek), ako na just sa títo ľudia vyznačujú schopnosťou nájsť chybu v teóriách jednorožcológov a iných spirituálnych vodcov. Problém prerástol až do takých [...]

  2. Použime rozum (zaváranie závitov na internete) :: Blog Postjanuár 24, 2012 at 21:53 

    [...] deGrasse Tyson o UFO Príručka kritického svišťa Synchronicita Forerov efekt Occamova britva Argument slameného strašiaka Lákanie palesa  [...]

Leave a Reply

© 2012 Použimerozum.sk, všetky práva vyhradené.