Warning: finfo::file() [finfo.file]: Empty filename or path in /data/2/5/25f5c2d6-ccb4-4cf1-ad4b-bdc888b91cc5/pouzimerozum.sk/web/wp-content/themes/provocateur/functions/helpers/file.php on line 240

Blog Post

O svete vedeckou optikou.
HomeClankyČlovek, správanie, evolúciaNeil deGrasse Tyson: UFO, veda a dôkazy

Neil deGrasse Tyson: UFO, veda a dôkazy


Vo videu je poukazované hlavne na argumenty z ignorancie a odvolanie na autoriu
Link na video

Titulky z odposluchu

6 komentárov

 1. Použime rozum (zaváranie závitov na internete) :: Blog Postjanuár 24, 2012 at 20:29 

  [...]  Neil deGrasse Tyson o UFO Príručka kritického svišťa Synchronicita Forerov efekt Occamova britva Argument slameného strašiaka Lákanie palesa  Mediálne bažiny Nobelova choroba Argument z neznalosti Úvod do sebaklamov a chýb argumentácie Ako rozoznať pravdu od nezmyslov Náchylnosť k potvrdzovaniu Omyl texaského ostrostrelca Ukážku toho, ako sa dá kritické myslenie použiť a ako sa pomocou neho dajú zhodnocovať rôzne tvrdenia nájdete TU. Rôzne odhalené podvody od Jamesa Randiho a iných nájdete TU. [...]

 2. Použime rozum (zaváranie závitov na internete) :: Blog Postmarec 09, 2012 at 18:48 

  [...] si poviete, že dôkaz podporujúci prítomnosť mimozemskej inteligencie je už dostatočný? Nepýtam sa úplne sám, pýtali sa to už mnohí, v tomto prípade astrofyzik Carl Sagan. Musíme [...]

 3. Použime rozum (zaváranie závitov na internete) :: Blog Postmarec 13, 2012 at 12:16 

  [...] niečo hodnotné. Nemožno beztrestne tvrdiť, že sa nič také nestalo. Ak chceme mať skutočne otvorené mysle [...]

 4. Ed2apríl 28, 2013 at 20:27 

  Akože nechem tu ísť presviedčať veď ani ja sám to všetko neakceptujem ohľadom UFO a podobne ale trebárs Erich von Dänikenové knižky sú plné celkom dobrých dôkazov či? Alebo seriál Ancient aliens pekne poukazuje že možnosť návštevy mimozenšťanov tu je. Samozrejme aj tam sú určité nedostatky. Ale napríklad to že po celom svete sa objavovali v každej kultúre nejaké podobné mýty ohľadom návštevníkov z nebies, ďalej to, že sú si stavby, napr. pyramídy po celom svete veľmi podobné taktiež rôzne nákresy a pod. nie je to moc podozrivé?
  Ak existuje nejaká kvalitná stránka ktorá rozoberá argumenty dávnovekých cestovateľov mohol by si mi sem dať odkaz prosím, a ak je to aspoň v češtine to by som veľmi ocenil.

  • Peter Istenikapríl 29, 2013 at 12:14 

   Ahoj. Z viacerých našich článkov sa dá naučiť pár jednoduchých spôsobov detekcie kvality dôkazu, jeho uvedenia a formulácie, zároveň aj motivácie si jednotlivé tvrdenia (nezávisle na ich prvotnej formálnej kvalite) overovať z viacerých zdrojov. Z toho jasne vyplývajú dôvody, prečo sci-fi knižky a seriály ako také nepovažujeme za kvalitné dôkazy.

   Ak by si sa držal len týchto prameňov, dopúšťal by si sa heuristiky dostupnosti(prístupnosti), a samozrejme mnohých iných omylov vyplývajúcich z "ich kvality" informácie.

   Stránky, ktoré sa zaoberajú takými argumentami sú napríklad:
   http://www.skeptic.com/
   http://www.randi.org/site/
   http://skepdic.com/

   Jednu peknú fámu nájdeš rozobranú aj tu:
   https://www.facebook.com/OpravujemeBludy/posts/474468475923649

   "nie je to moc podozrivé?" Nie, je to výsledkom toho, že sme ľudia a že sme si veľmi podobní nielen zovňajškom, ale aj mozgami a psychologickými javmi, môžeš ich nájsť pod pojmami "kognitívne ilúzie", "sugescia", "pareidolia" až po rôzne ozajstné poruchy psychiky (paranoia, halucinácie, nutkavé predstavy). Je to celkom bežné, ale neznamená to, že sa tie javy naozaj dejú.

   Základom pri zisťovaní hodnoty informácií je overiť si ich z rôznych zdrojov a dbať na to, aby neboli pokryté nánosmi omylov a manipulácie s hodnotou. Tieto metódy si môžeš osvojiť aj u nás, štúdiom a trénovaním sa. Prijímať len tak obsah veľmi pochybných a nekvalitných zdrojov vedie k chybám rozhodovania sa pri stavbe svetonázoru a tomu je lepšie sa vyhnúť.

  • Martin Biesapríl 29, 2013 at 12:44 

   "napríklad to že po celom svete sa objavovali v každej kultúre nejaké podobné mýty ohľadom návštevníkov z nebies" - jednak je to často zlá interpretácia, v mnohých pozostatkoch umenia vieš vidieť presne to, čo si zaumieniš, že chceš vidieť. Napríklad Däniken v jednom reliéfe, kde bolo vyobrazenie jedného z mayských bohov videl nejakého astronauta. Ja by som tam možno videl po hraní hry bojovníka zo Skyrimu, ty zase niečo úplne iné. Pozri si Roschachov test - psychológ ti ukáže obyčajné machule a hádaš čo tam vidíš. V jednej machuli bez významu môžeš vidieť plno vecí. Zdá sa ti to ako hodnoverný dôkaz?

   "Ale napríklad to že po celom svete sa objavovali v každej kultúre nejaké podobné mýty ohľadom návštevníkov z nebies" - takisto sa v histórii opakovali rôzne iné predstavy - víly, duchovia, bohovia, trpaslíci, draci, ľudia s hlavou rôznych zvierat. Znamená to, že všetky tieto predstavy musia existovať, alebo je skôr pravdepodobnejšie, že ľudská fantázia zase nie je až tak pestrá a tie isté jednoduché koncepty sa dokážu objaviť viackrát?

   "ďalej to, že sú si stavby, napr. pyramídy po celom svete veľmi podobné" - všimol si si, že skoro všetky budovy po svete sú kvádre? nie je ti to podozrivé? mne napríklad nie, lebo viem, že štvorcová/obdĺžniková podstava a kolmé rovné múry sa najľahšie stavajú aj bez toho, aby sme vedeli čokoľvek o statike a tak si môžeme znižovať riziko, že nám to padne na hlavu.
   Keby si chcel postaviť s minimom vedomostí nejakú veľkú stavbu, do akého tvaru by si išiel aj keby si žiadnu nevidel predtým? Ja osobne by som išiel do štvorcovej podstavy, lebo je to najjednoduchšie. A čo steny? Na dome sú fajn kolmé, ale v určitej výške by som s tým mal problémy, tak spravím niečo ako veľmi široký dom. Ale ako to spraviť väčšie? Dám na to menší, potom ďalší menší atď. K akému tvaru som sa prirodzene dostal? Musí to byť podozrivé?

   K tej stránke, skús povedzme skeptický slovník, ku každému pojmu máš vysvetlenia a odkazy na ďalšie zdroje http://skepdic.com/vondanik.html

Leave a Reply

© 2012 Použimerozum.sk, všetky práva vyhradené.