Warning: finfo::file() [finfo.file]: Empty filename or path in /data/2/5/25f5c2d6-ccb4-4cf1-ad4b-bdc888b91cc5/pouzimerozum.sk/web/wp-content/themes/provocateur/functions/helpers/file.php on line 240

Blog Post

O svete vedeckou optikou.
HomeClankyKonšpirácie, mýty a iné ovcePoužime hemisféru (mýtus o hemisférach)

Použime hemisféru (mýtus o hemisférach)

Použime hemisféru (mýtus o hemisférach)

Poznáte tvrdenie, že niektorí ľudia využívajú viac svoju pravú a niektorí viac svoju ľavú hemisféru? Skúšali ste si už niekedy otestovať, ktorou stranou vám to cvaká lepšie? Myslíte si, že ste „ľaví“ alebo skôr „praví“? Problém mýtu laterality spočíva v predstave, že jedna hemisféra robí určité činnosti a druhá vykonáva iné. Vedci však zistili, že jedna hemisféra je relatívne lepšia v určitých činnostiach, než druhá. Nie je teda pravda, že ľavá hemisféra je určená na jazyk, je len lepšia než pravá a preto „túto činnosť“ vykoná radšej ona. Ako keby sme mali dvoch ľudí, z nich každý robí to, čo vie lepšie. No obaja dokážu zvládnuť rovnaké úkony.

Ako vyzerá náš mozog je zrejme každému jasné, skladá sa z dvoch častí – hemisfér, ktoré sú spojené do kopy akýmsi mostom – corpus callosum. Corpus callosum je najväčší zväzok nervových vlákien v celej nervovej sústave, niečo ako centrála, server, prepojovacia stanica. Obsahuje okolo 250 miliónov nervových vlákien a je jedným z najdôležitejších komunikačných kanálov medzi hemisférami. Každá hemisféra ovláda opačnú polovicu tela, čiže ľavá hemisféra pravú časť tela, pravá hemisféra ľavú. Okrem toho vykonávajú rôzne špecifické funkcie.

Existujú dôkazy o tom, že naše hemisféry majú rôzne schopnosti. Rôzne schopnosti sú napríklad viac zasiahnuté zranením jednej strany mozgu než druhé a techniky pre zobrazovanie mozgu poukazujú, že keď ľudia riešia rôzne duševné úlohy, hemisféry sa vo svojej činnosti líšia (Lilienfeld a kol. 2011).

Mýtus laterality bol skúmaný na pacientoch s epilepsiou, ktorí podstúpili závažný zákrok.. Povedali sme, že corpus callosum má milióny nervových vlákien a že je jedným z najdôležitejších „komunikátorov“ medzi hemisférami. Čo poviete na to, ak by vám ho niekto prekrojil na polovicu?
V tomto zriedka-kedy vykonávanom postupe chirurgovia v zúfalom pokuse o zmiernenie ťažkej epilepsie prerušia nervové dráhy spojujúce protiľahlé body v ľavej a prevej hemisfére mozgu (Lilienfeld, 2011).

Pacienti, ktorí prekonali daný zákrok sa mohli zdať ako normálni, ak vykonávali bežné činnosti. Zmena vyšla najavo pri špecifických úlohách, ak mali napríklad niečo pomenovať (jazyk – ľavá časť) alebo manipulovať s objektom rôznymi rukami.

„Ak napríklad výskumník ukáže pravej hemisfére osoby s rozdeleným mozgom fotografiu nahého muža, môže sa začať chichotať. Ak sa jej však spýta, prečo sa smeje, táto osoba (presnejšie jej ľavá hemisféra – jazyk), nie je schopná odpovedať.

Jedinci s rozdeleným mozgom dokonca môžu vykonať niečo pravou rukou, napríklad postaviť niekoľko kociek do určitého obrazca, a pritom si vôbec neuvedomovať skutočnosť, že ich ľavá ruka jedná o niekoľko sekúnd neskôr a kocky zasa rozoberá (Lilienfeld a kol. 2011).

Problém mýtu laterality spočíva v predstave, že jedna hemisféra robí určité činnosti a druhá vykonáva iné. Vedci však zistili, že jedna hemisféra je relatívne lepšia v určitých činnostiach, než druhá. Nie je teda pravda, že ľavá hemisféra je určená na jazyk, je len lepšia než pravá a preto „túto činnosť“ vykoná radšej ona. Ako keby sme mali dvoch ľudí, z nich každý robí to, čo vie lepšie. No obaja dokážu zvládnuť rovnaké úkony.

Bežne nie sme pacientmi, ktorí prekonali rozdelenie corpus callosum ani ne sme natoľko šialení, aby sme túto procedúru podstupovali len preto, že nevieme čo so sebou. „Výskum založený na zobrazovaní mozgu v skutočnosti ukazuje, že pri väčšine úloh spolu obe hemisféry bežne komunikujú. Po operácii, kedy je mozog rozdelený táto spolupráca možná nie je, preto oddelené systémy fungujú ako najlepšie vedia, aj keď s ťažkosťami“ (Lilienfeld a kol. 2011).

Môžeme však túto novú vedomosť, trochu osviežiť hacknutím sa do systému mozgu:
„Aby sme ukázali ako to funguje, začnite klepkať nejaký jednoduchý rytmus svojou ľavou rukou (1-2-3-4 atď.) a potom začnite klepkať nejaký veselší rytmus naraz pravou rukou (nejaký jazzový, alebo taký, aby zapadal a oživil rytmus ľavej ruky). Teraz skúste začať jednoduchým rytmom pravou rukou (1-2-3-4..) a po zaklopaní dvakrát po sebe začnite zložitejším rytmom ľavou. Pozorujte, čo sa stane. Mali by ste cítiť, že je jednoduchšia tá prvá možnosť (ľavá – jednoduchý, pravá – zložitý), kedy vaša ľavá hemisféra kontroluje zložitejší rytmus (pravú ruku).“ (Stafford a Webb, 2005).(U mňa neviem, ja som na toto asi celkom nezaradený).

Výsledok je ale taký, že obe naše hemisféry robia to isté, len jedna je od druhej v niečom vždy o niečo relatívne lepšia. Nabudúce, keď vám niekto ponúkne knihu alebo kurz, na zlepšenie činnosti hemisfér, čítanie, kreslenie či dokonca veštenie hemisférami a budete mať nutkanie si tieto veci zakúpiť, zastavte sa. Vezmite vaše úspory, choďte niekde medzi bezdomovcov, hoďte úspory do suda a zapáľte. Aspoň im umožníte aby sa ohriali nad ohňom. No možno nájdete aj lepší spôsob, ako tie peniaze využiť, použite rozum.

„..skupina odborníkov, zostavená americkou Národnou akadémiou vied dospela k záveru, že: ..neboli objavené žiadne priame dôkazy, že rozdielne využitie hemisfér je možné trénovať. Skupina usúdila, že behaviorálny tréning pravdepodobne môže podporiť rôzne štýly učenia alebo riešenia problémov, avšak také zlepšenie nie je výsledkom rozdielov vo fungovaní hemisfér.“ (Lilienfeld a kol. 2011).

Ďalšie články o mozgu:
http://www.pouzimerozum.sk/2011/07/18/10-mozgu-mytus/
http://www.pouzimerozum.sk/2011/08/12/pozornost-negativne-zamerana/
http://www.pouzimerozum.sk/2011/08/24/smejuce-sa-opice/
http://www.pouzimerozum.sk/2011/07/18/ucinok-po-pohybe-motion-aftereffect/

zdroj: LILIENFELD, S. – LYNN, S. – RUSCIO, J.: 50 největších mýtů populární psychologie. Praha : Euromedia Group, 2011. 352 s. ISBN 978-80-242-2998-0
STAFFORD, T. – WEBB, M.: Mind Hacks: Tips and Tools for Using Your Brain.. Sebastopol, CA : O´Reilly Media, 2005. 366 s., ISBN 978-0-596-00779-9

Leave a Reply

© 2012 Použimerozum.sk, všetky práva vyhradené.