Warning: finfo::file() [finfo.file]: Empty filename or path in /data/2/5/25f5c2d6-ccb4-4cf1-ad4b-bdc888b91cc5/pouzimerozum.sk/web/wp-content/themes/provocateur/functions/helpers/file.php on line 240

Blog Post

O svete vedeckou optikou.
HomeClankyKritické myslenieViem, že nič neviem.

Viem, že nič neviem.

Viem, že nič neviem.
Posted 24 jan, 2012 by in Kritické myslenie1

“Viem, že nič neviem.“

Paradoxne to povedal jeden z najväčších mozgov jeho doby – Sokrates. Žil pred skoro dva a pol tisíckou rokov a aj tak mnohí z nás jeho meno poznajú (aj keď nie všetci si ho vedia zaradiť). Zvykol sa prechádzať po meste a rozprávať sa s ľuďmi. Nič nenapísal. Skoro všetko o ňom čo sa zachovalo, spísal jeho žiak Platón. Dokonca s trochou paranoie by sme sa mohli pýtať, či Sokrates nebol iba Platónov literárny hrdina. Našťastie jeho prínos je úplne nezávislý od toho, či vôbec žil, lebo dôležité sú metódy a princípy, ktoré používal v dialógoch s ľuďmi tak, ako boli zapísané.

Jeho metóda (nazvaná Sokratova metóda) vám možno už bude trošku známa z diskusií na tejto stránke. Pomôžem si citáciou z wiki:

„Sokratova metóda je dialektika čiže rozhovor, spočívajúci v analýze pojmov, v ktorom sa mali prostredníctvom definície ustáliť pojmy so všeobecnou platnosťou. Táto metóda bola dvojaká: negatívna a pozitívna.

Negatívna metóda sa zakladala na irónii (zosmiešňovanie chvastúňov, dovedenie ich k sebakritike, príprava žiakov na hľadanie toho, čo ešte nevedia) a na dialektike (kladenie otázok, analýza odpovedí ďalšími otázkami a privedenie žiakov k tomu, že museli uznať nesprávnosť dovtedajších svojich tvrdení). Pozitívna metóda spočívala v duševnom pôrodníctve čiže v takom kladení otázok a usmerňovaní odpovedí žiakov, že sa nakoniec dosiahla základná definícia pojmu. V oboch etapách sa používala indukcia ako odvodzovanie všeobecného pojmu z jednotlivých konkrétnych príkladov. S indukciou sa spájala dedukcia, pri ktorej sa zo získaného všeobecného pojmu alebo definície vyvodzujú konkrétne závery.

Sokrates sa svojou metódou neusiluje dosiahnuť nové vedomosti, ktoré by sa opierali o pozitívnu skúsenosť, ale sa usiluje iba o znalosť všeobecných pojmov, ktoré sú preňho kritériom pravdy.”

Sokrates zavrhol mýty (čo je dosť pokrokové ešte aj v tejto dobe, nie to v jeho časoch :]) a presadzoval myšlienku, že namiesto viery v mýty, musí človek hľadať pravdu sám v sebe. No nie tak, ako si to mnohí predstavujú, že sa zavrú niekde sami a budú čakať na osvietenie. Pravda nie sú pečené holuby, ktoré nám len tak priletia… Ale dopracovať sa k nej môžeme podľa Sokrata iba rozhovorom, kde povieme čo si myslíme. Musíme svoje myšlienky utriasť a vedieť zdôvodniť.

Sokratovi oponenti v rozhovore zažívali, že im ich vlastné názory poriadne rozobral a uviedol do širších súvislostí a ukázal im, aké protirečenia a hlúposti z nich vyplývajú. Sokrates sa stále pýtal a vyžadoval od nich, aby objasnili na čom svoje názory stavajú, pretože ak človek chce niečo tvrdiť, musí svoj postoj vedieť aj zdôvodniť. Ak si niečo len tak vycucáme z prsta a hodíme do pľacu, nikto rozumný nás nemôže brať vážne. Ako prvý používal princíp rozumovej argumentácie a stal sa inšpiráciou mnohým. Aj nás, adminov tejto stránky.

Sme radi, ak sa hocikto z Vás zapojí do diskusie pod článkami. Ale vždy budeme vyžadovať, tak ako Sokrates, aby každý vedel svoj postoj rozumne zdôvodniť (či už je súhlasný, alebo nesúhlasný). Radi by sme používali hlavne tú pozitívnu metódu, ale žiaľ niekedy sa nevyhneme ani tej negatívnej. Hlavne ak niekto nechce argumentovať rozumne, nechce hľadať svoje medzery, ale chce iba šíriť svoje názory, založené často iba na nevedomosti.

Každý z nás je občas v pozícii Sokrata a občas v pozícii jeho oponenta. Snažme si uvedomiť, tak ako Sokrates, že to, čo nevieme, je oveľa väčšie než to, čo vieme. Aby sme postupne trávili proporcionálne stále viac času v koži Sokrata, než jeho oponentov. Nikto z nás nie je tak múdry, aby sa nemal čo nové naučiť.

Kto má záujem o prečítanie si priamo Sokratových dialógov, napríklad tuto sú komplet všetky, čo sa zachovali: http://www.sacred-texts.com/cla/plato/index.htm. Nedávam do článku ukážku, lebo väčšinou sú tie dialógy celkom rozsiahle, kým sa dostanú k nejakému záveru.

Obrázok: http://www.toptenz.net/wp-content/uploads/2011/04/socrates.jpg

One Response

  1. Použime rozum (zaváranie závitov na internete) :: Blog Postjanuár 24, 2012 at 20:46 

    [...] sa myslieť – kriticky myslieť, naučiť sa rozlišovať medzi faktami a bludmi a naučiť sa hodnotiť informácie. Konečne superschopnosť, ktorá naozaj funguje, [...]

Leave a Reply

© 2012 Použimerozum.sk, všetky práva vyhradené.