Warning: finfo::file() [finfo.file]: Empty filename or path in /data/2/5/25f5c2d6-ccb4-4cf1-ad4b-bdc888b91cc5/pouzimerozum.sk/web/wp-content/themes/provocateur/functions/helpers/file.php on line 240

Blog Post

O svete vedeckou optikou.
HomeClankyHumor a troška irónieKritická superschopnosť

Kritická superschopnosť

Kritická superschopnosť
Posted 27 jan, 2012 by in Humor a troška irónie1

Kriticky mysliaci ľudia majú paranormálne schopnosti – dokážu vo svojej blízkosti spôsobiť, že prestanú existovať anomálie a duchovia, nefunguje veštenie, kyvadielka, liečiteľstvo ani homeopatiká.

Od malička sme snívali o tom, že by sme chceli lietať, rozumieť reči zvierat alebo vidieť do budúcnosti. Niektorí z toho vyrástli, iní sa rozhodli svoj sen stoj čo stoj splniť a začali myslieť, ako by sa to dalo dosiahnuť. Miesto vrhania sa zo skál vo viere, mávajúc rukami, radšej zostrojili lietadlo alebo raketu- nie všetko je nemožné, ak sa pri tom myslí.

Ostáva ešte jedna skupina ľudí, ktorá z ničoho nevyrástla, ani sa nerozhodla rozmyslieť si, ako by sa ich sen dal realizovať. Takí míňajú obsahy peňaženiek na knihy o samozlepšení, otvárajú si ďalšie oči, dvoje v zadu na hlave, snažia sa kvantovo spojiť so svojim miláčikom, či zosnulým predkom z čias Džingischána, alebo predpovedať budúcnosť.

Lenže skeptici – kritická háveď – takým ľuďom spôsobuje ťažkosti – nielen, že pri nich nefunguje mágia a alternatíva (nech už je to čokoľvek), ako na just sa títo ľudia vyznačujú schopnosťou nájsť chybu v teóriách jednorožcológov a iných spirituálnych vodcov. Problém prerástol až do takých rozmerov, že padla sťažnosť od realizátorov výskumu ESP (Extra Sensory Perception = mimozmyslové vnímanie):

Richard Wiseman, Chris French a Stuard Ritchie opakovali výskum mimozmyslového vnímania a nezistili žiadny pozitívny výsledok (zistili, že ESP nefunguje). Svoje zistenia poslali na publikovanie do Britského psychologického časopisu. „Dostali sme dve odpovede, jednu pozitívnu, ktorá volala po publikovaní a jednu celkom negatívnu. V tej negatívnej nepopísali žiadne metodické problémy alebo chyby v texte, ale tvrdili, že vzhľadom na to, že my traja sme skeptickí voči ESP, mali sme nevedomky ovplyvniť výsledky pokusu našimi vlastnými psychickými schopnosťami.“ (link)

Vydavateľ však súhlasil s druhým recenzentom a povedal, že bude súhlasiť s výsledkami až po tom, čo pokus zopakujú s nejakým veriacim, ktorý výskum povedie. Čo k tomu dodať? Vynechajúc takúto požiadavku ako riadnu facku vedeckej metodike, môžeme sa pristaviť pri samotnej psychickej schopnosti:

Zdá sa, že kriticky mysliaci ľudia majú naozaj schopnosti narúšať procesy demonštrácie paranormálnych aktivít. Ak je to tak, potom máme v rukách veľkú moc, niečo ako ultra-štít voči magickým pokusom. Nie je to fajn?

Ako dosiahnuť túto superschopnosť? Jednoznačne naučiť sa myslieť – kriticky myslieť, naučiť sa rozlišovať medzi faktami a bludmi a naučiť sa hodnotiť informácie. Konečne superschopnosť, ktorá naozaj funguje, pozrite.

 Obrázky: Autor


One Response

  1. Použime rozum: Kritické myslenie do vrecka v 1.2 | Použime rozum (zaváranie závitov na internete)január 20, 2012 at 13:18 

    [...] Načo môže byť dobré osvojiť si kritické myslenie? No, možno je to jediná superschopnosť, ktorá skutočne funguje!  [...]

Leave a Reply

© 2012 Použimerozum.sk, všetky práva vyhradené.