Warning: finfo::file() [finfo.file]: Empty filename or path in /data/2/5/25f5c2d6-ccb4-4cf1-ad4b-bdc888b91cc5/pouzimerozum.sk/web/wp-content/themes/provocateur/functions/helpers/file.php on line 240

Blog Post

O svete vedeckou optikou.
HomeClankyČlovek, správanie, evolúciaUrýchľovač nemusí meditovať

Urýchľovač nemusí meditovať

V nedeľu o siedmej hodine popoludní prichádzalo bránou do výskumného strediska CERN 7 budhistických mníchov. Výskumníci ich zaviedli do podzemných tunelov LHC, kde si mnísi posadali na ručne tkané, no skromné koberce, a v polohe lotosového kvetu začali meditovať. Všade nastalo hrobové ticho, pretože tento experiment LHC sledovali tisícky očí vedeckej obce.

Veľký hadrónový urýchľovač (zrážač) však na svoju činnosť a vedecký výskum nepotrebuje budhistických mníchov, ani meditáciu. Dnešná veda nepotrebuje modlenie, amulety ani iné duchovné cvičenia, pretože človek nie je sám o sebe schopný vnímať častice a žiarenia, s ktorými dnešná veda pracuje.

Citlivosť dnešných prístrojov, od obyčajného rádia, cez dozimetre až po urýchľovače ďaleko presahuje možnosti človeka.

Nejestvuje žiaden funkčný kartónový usmerňovač, ktorý by za pomoci farebných kameňov harmonizovaných pomocou reiki dokázal čokoľvek okrem zavadzania.

Ako to, že ľudia nedokážu detekovať ani rádioaktívne žiarenie, ktoré ich priamo ohrozuje, dokonca ani svetlo z baterky pri zaviazaných očiach, ani hvizd psej píšťalky a pritom veria, že cítia vibrácie jemných energií? Odpoveď je jednoduchá – necítia, iba si to vsugerovali, pretože sa nezamysleli nad dôsledkami. Žiaľ, niektorí sú za prísľub pocitov ochotní minúť svoj mesačný plat.

Ukážka dnes úplne bežných žiarení a vlnení, ktoré človek nedokáže zachytiť. Niektoré z nich zachytia iné živé organizmy – je teda možné, aby ich živočích zachytil, ale človek to nedokáže. Niektoré žiarenia sú životu nebezpečné, no i tak ich nevieme vycítiť.

 • Rádiové vlny – časť spektra elektromagnetického žiarenia s vlnovou dĺžkou od 1mm po tisícky km.
 • Infrazvuk – 16 – 0,2 Hz (veľryby, sloni, nosorožci..)
 • Ultrazvuk – viac ako 20 000 Hz (netopiere)
 • Infračervené žiarenie – 760 nm – 1mm
 • Röntgenové žiarenie – elektromagnetické 10nm – 100 pm; Ionizujúce žiarenie – (alfa, beta, gama, neutrónové), CT, mamograf, röntgen,
 • Ultrafialové žiarenie – elektromagnetické 400nm – 10 nm (hmyz, vtáky, plazy)
 • Rádiové vlny – časť spektra elektromagnetického žiarenia s vlnovou dĺžkou od 1mm po tisícky km.

Človek nie je žiaden detektor, je to živočích, ktorý má svoje obmedzenia. Z hľadiska poznávania máme veľmi veľa obmedzení, ktoré sme si vykompenzovali vedeckými prístrojmi. Bez týchto prístrojov by sme neboli schopní nijak spoznávať predmety výskumu dnešnej vedy. A to, čo sa objaví zajtra, bude ľudskému telu ešte viac vzdialené.

Zdroje:
http://cs.wikipedia.org/wiki/R%C3%A1diov%C3%A9_vlny
http://cs.wikipedia.org/wiki/Akustika
http://cs.wikipedia.org/wiki/Infra%C4%8Derven%C3%A9_z%C3%A1%C5%99en%C3%AD
http://cs.wikipedia.org/wiki/Elektromagnetick%C3%A9_vln%C4%9Bn%C3%AD#Elektromagnetick.C3.A9_vln.C4.9Bn.C3.AD
http://cs.wikipedia.org/wiki/Z%C3%A1%C5%99en%C3%AD
http://en.wikipedia.org/wiki/Large_Hadron_Collider

Obrázok: http://www.hertwecks.com/Faces%20of%20Asia.htm

2 komentáre

 1. dingojanuár 13, 2012 at 00:22 

  > "[hadron] však na svoju činnosť a vedecký výskum nepotrebuje budhistických mníchov, ani meditáciu."

  Peter, nevím nic o tomto experimentu, asi bych reagoval stejně jako vy, kdyby místo 7 mnichů přišlo 7 jehovistů / křesťanů / rabínů / atd.... Jistě "na svou činnost" nepotřebuje mnichy ani meditaci, o to ale nešlo!

  Článek je sice "posted in Humor a troška irónie", nicméně i přestože je ironie trochu vidět, vám asi zřejmý důvod celého experimentu uniká - znovu říkám, nevím o tom, že by to skutečně proběhlo - dle mého názoru jde o test vlivu vědomí na chování "částic".

  Je tak nějak evidentní, že váš názor na svět zasazen do sto let starého paradigmatu a pravděpodobně vidíte klasickou fyziku jako "lupu", kterou se díváte na svět. Pak je tato reakce pochopitelná.

  V prvé řadě vám doporučuji zjistit si více o kvantové mechanice. O tom, že "tento svět" je pouhým obrazem v lidské mysli.
  Svět, tak jak ho známe je pouze naprosto nepatrná část frekvencí, které umí omezené lidské smysly dokódovat do obrazu, který dává smysl pro evoluční "fitness". Nemá nic společného s tím jaká realita opravdu je a pro člověka je tato realita nepoznatelná. A hlavně - nechová se tak, jak klasická fyzika - tj. intuitivně lidská představa světa - předpokládá.

  Jedním z velice pravděpodobných (ne však 100% potvrzených) závěrů je, že na nejnižší úrovni (úrovněmi rozumím buňky - molekuly - atomy - elektrony - ... - kvarky - ... - struny - ...) není hmota, ale obrovské vibrující pole superstrun, který má nějaký vztah s Vědomím. Podle této teorie není vědomí "feature" mozku, ale mozek umožňuje poznat vědomí. Pingpongový mozek pingpongovou úroveň vědomí, lidský mozek úroveň kterou jsou schopní poznávat lidé.

  Pokud budhistický mnich dosáhl jistou úroveň hlubšího vědomí než ostatní lidé (skrze praxi meditace), mohla by mít jeho vědomá mysl vliv na chování částic a to je to co - dle mého názoru - přišli v neděli v sedm ráno měřit.

  Hezký den
  dingo

  doporučené zdroje:
  [1] QM: http://youtube.com/view_play_list?p=189C0DCE90CB6D81
  [2] spekulace o vědomí: http://www.youtube.com/watch?v=c1vCm9M6YA8
  [3] google rozhovory s "John Samuel Hagelin"

 2. Peter Istenikjanuár 13, 2012 at 10:25 

  Zdravím, vďaka za komentár.

  Úvod článku je výmysel, nadsázka, nič také sa nikdy nestalo a ani sa, myslím nestane (možno keby si za takú absurdnosť niekto poriadne zaplatil). Prepokladal som, že čitateľovi bude zrejmý ten fantaskný úvod. Ale i tak som rád, že článok zaujal.

  Dúfam, že ako človek, čo si dal tú prácu a registroval sa, ste si prečítali v sekcii "o nás" spôsoby, ako chceme a budeme viesť diskusiu, aby nedošlo k nedorozumeniam:

  "Je tak nějak evidentní, že váš názor na svět zasazen do sto let starého paradigmatu ..." Je fajn, že sa pokúšate zaradiť ma do nejakého rámca, ktorý by ste vedeli odsúdiť, ale netreba: moje postoje sú jasne vyjadrované v každom článku, ktorý píšem. S vašim názorom nesúhlasím. Vedu považujem za zrkadlo, ktoré nám ukazuje, aký svet je.

  "V prvé řadě vám doporučuji zjistit si více o kvantové mechanice. O tom, že “tento svět” je pouhým obrazem v lidské mysli." Nepotrebujem, viem o čom je reč. Ak nebudete diskutovať k veci, prijmem postoj solipsizmu a ukončím túto diskusiu. Diskutujme na úrovni, o faktoch, nie o domnienkach.PR.sk sa zaoberá hlavne faktami a tak to aj ostane.

  Zistite si niečo o solipsizme, pretože ak budeme pokračovať takto, nič iné mi neostáva 😉

  Prajem pekný deň.

Leave a Reply

© 2012 Použimerozum.sk, všetky práva vyhradené.