Warning: finfo::file() [finfo.file]: Empty filename or path in /data/2/5/25f5c2d6-ccb4-4cf1-ad4b-bdc888b91cc5/pouzimerozum.sk/web/wp-content/themes/provocateur/functions/helpers/file.php on line 240

Blog Post

O svete vedeckou optikou.
HomeClankyČlovek, správanie, evolúciaAlternatíva alternatívnej alternatívy

Alternatíva alternatívnej alternatívy

Alternatíva alternatívnej alternatívy

Emily Rosa je najmladšie dievča, ktoré publikovalo svoju prácu v americkom lekárskom časopise. Na mušku si vtedy zobrala metódu „terapeutistického dotyku „ (veľmi podobný Reiki). Experiment pozostával z jednoduchého set-upu, ktorý tvorila kartónová zástena, za ktorú si postupne sadali terapeuti. V stene boli otvory pre ruky, terapeut prestrčil dlane cez otvory, na druhej strane mu Emily umiestnila svoju ruku nad niektorú z jeho dlaní a terapeut mal povedať, nad ktorou dlaňou cíti jej ruku. Terapeuti tvrdia, že dokážu vycítiť energetické zmeny v chorých oblastiach tela, takže by mali poľahky vycítiť aj jej ruku. Výsledky boli katastrofálne – pre túto metódu znamenali fiasko – pre Emily znamenali uznanie. (Terapeuti dokázali uhádnuť iba 44% prípadov správne, čo nie je ukážkou schopnosti, ale strieľania na slepo) 
 
 
V časopise New York Times bola prirovnávaná k dieťaťu z rozprávky Cisárove nové šaty. 
Viac, než sa zdá

Emily nie je jediná, ktorá dokázala, že nejaká metóda nárokujúca si zvláštne účinky, nemá reálne opodstatnenie. Rhys Morgan získal ako 15 ročný ocenenie za zvyšovanie povedomia o rizikách takzvanej MMS liečby. Morgan poukázal na to, že ide o užívanie bielidla s mnohými rizikami, čo viedlo k zákazu predaja MMS v niektorých krajinách EU. Rôzni ľudia podrobili podobné metódy preskúmaniu, a na sklamanie tmárov vyšlo najavo, že boli prinajlepšom neúčinné, v iných prípadoch spôsobovali zdravotné ťažkosti a neriešili problém, či boli dokonca nebezpečné – buď nútili človeka vysadiť vedeckú liečbu, alebo obsahovali nebezpečné látky.

Pri zdraví platí n-krát, že mimoriadne tvrdenia vyžadujú mimoriadne dôkazy. Bremeno dokazovania je vždy na tom, kto s tvrdením prichádza. Ak teda niekto tvrdí, že objavil liek na rakovinu, vyžadujte silný dôkaz. Priestor na dokazovanie mimoriadnych tvrdení poskytuje napríklad James Randi (s možnosťou vyhrať milión dolárov).

Dokazovanie účinkov

EBM (evidence-based medicine = medicína založená na dôkazoch) overuje účinky liečiv a procedúr rôznymi vedeckými metódami, z ktorých najúčinnejšou je dvojito-zaslepený experiment. V skratke: v dvojito-zaslepenom experimente ide o to, že ani pacient, ani lekár nevie, komu je podávaný účinný liek, komu placebo a komu starý liek (aby sa predišlo nežiaducim placebo efektom a ovplyvneniu pacientov). Vedecká medicína čelí prísnej kritike a musí vynaložiť veľké úsilie a financie do testovania. Nakoniec musí podať správu o tom, koľkí ľudia liečbu absolvovali, koľkí sa vyliečili, koľkí nie, aby sa zistila úspešnosť liečby.

AM (alternatívna medicína) a iné „alternatívy“ vedeckých faktov, svoje metódy vedecky neskúmajú, rovno ich skúšajú na ľuďoch. Na ostro. Pokusnými králikmi sú všetci, ktorí sa na alternatívne metódy dajú a veria im. Ak máte nádchu, je prijatie alternatívnej liečby ešte celkom neškodným excesom. Nakoniec si len predĺžite liečbu. Ak však trpíte vážnou chorobou, alebo vaši blízki, je odmietnutie EBM a prestup k AM celkom vážnym hazardom.

Nájde sa množstvo príbehov (anecdotical evidence), kedy sa AM osvedčila ako liečba, podchvíľou sa ozve človek, ktorému dávali pol roka života a on sa vyliečil braním nejakej šialenosti. AM na podporu svojich tvrdení najčastejšie ponúka práve takéto príbehy – z prvej alebo druhej alebo x-tej ruky. Nikdy však neposkytne riadny vedecký dôkaz, ani druhú stranu mince – koľkým ľuďom nezabrala, alebo sa im vďaka AM podarilo svoj stav zhoršiť, prípadne niečo ešte horšie.. Na to, aby ste vedeli povedať, aké percento úspešnosti metóda má, musíte mať všetky dáta, nie len tie, ktoré hovoria „za“. Inak sa dopúšťate Sharpshooter fallacy, v tomto prípade dosť hazardnej.

Anekdotické dôkazy nie sú dobrými dôkazmi, sú to dôkazy „jedna pani povedala“. „Alternatíva“ je teda v tomto prípade nevhodné slovo. Ak považujete alternatívu za pojem označujúci „rovnaké účinky, len iné metódy“, tak AM nedokázala, že by mala s EBM ani len porovnateľné účinky, nieto rovnaké.

Bezmocnosť

Prečo ľudia takto žonglujú so svojimi životmi? Odpovedí by sa našlo množstvo. Často sa ozývajú hlasy zúfalstva a bezmocnosti. Človek nie je dokonalý, ani liečba nie je dokonalá a choroby majú dosť na vrch. Keďže nádej nikdy nezomiera, je tu silná snaha „urobiť všetko“ čo bolo vo vašich silách, pre záchranu seba a blížnych. Každý chce urobiť maximum, keď nezaberie jedna liečba, skúsiť druhú – a na tom nie je nič zlé. Lenže treba používať rozum, hazardovať je hlúpe. Najhoršou variantou je neznalo utiecť k alternatíve, vysadiť vedu a ísť si cestou povery.

Zázraky

Zázraky sa nám akosi vyhýbajú. To, čo bolo hojné pred rokmi sa dnes už nedeje – a všetky doterajšie zázraky sa ukázali ako „nezázraky“. Lenže človek by chcel zázraky, rýchle riešenia, lieky na všetko, riešenia na všetko. AM také niečo ponúka, pitím vodičiek, jedením cukrových kapsuliek, behaním okolo sviečky, pchaním ihiel na rôzne miesta na tele. Koľko krát ste už počuli, že „Ak niečo znie príliš dobre na to, aby to bola pravda, tak to nie je pravda“? Niečo na tom bude.

Alternatívna medicína

Čo to teda je, keď nie medicína? V prvom rade to nieje „Zdravie z božej lekárne“ – rastliny, ktoré majú naozaj účinné látky sa používajú aj vo vedeckej medicíne. Alternatívna medicína podľa definície od Heřta, z tejto knihy, ktorá je zadarmo na stiahnutie, znie:

Alternativní medicína je soubor metod, které vědecká medicína všeobecně nepoužívá, protože 1) principy metod AM odporují vědeckým poznatkům, 2) jejich účinnost nebyla prokázána standardním vědeckým postupem a 3) účinek má být zprostředkován duchovními nebo neznámými silami.“ [Heřt, str. 18] 

 
 

„Vieš, ako volajú alternatívnu medicínu, u ktorej sa dokázalo, že funguje? Medicína.“ Tim Minchin
Morálka

Otázku morálky nemožno obísť, pretože sa bavíme o zdraví, od ktorého viac menej závisí kvalita a život samotný. Je zaujímavé položiť si otázku morálky v alternatívnej medicíne a určite by sa dalo na túto tému rozpísať mnoho strán (možno sa toho niekto chopí). Položte si otázky:

Je morálne odporúčať chorému človeku neoverenú liečbu, ktorej podstata, funkcia a detaily nie sú dokázané? Je morálne propagovať metódy, ktoré môžu spôsobovať človeku ťažkosti a dokázateľne nemajú účinok pri riešení jeho problémov? Je morálne ťažko chorému človeku nasľubovať zázraky a dať planú nádej, namiesto odbornej pomoci? Je morálne pýtať od ľudí peniaze, za sľubované účinky, ktoré sa ale nedostavia, pretože nie sú reálne? Je morálne klamať tých, čo sú v núdzi? 

 Alternatívne praktiky sľubujú zázraky, urýchlenú liečbu a úľavu. Plnia ich? Rôzne anekdoty a prípady kúzelného vyliečenia či zlepšenia, slúžia iba na utvrdenie – a keď to nevyjde? Vždy je po ruke špeciálne prehlásenie – buď ste málo verili, alebo mali zlé myšlienky, nevysadili ste pôvodnú liečbu a podobe..

Ako sa staviate k človeku, ktorý vám chce predať hodinky, ktoré nejdú? Ako by ste sa stavali k človeku, ktorý by vám predal hodinky, ktoré síce na pohľad idú, ale nemerajú čas, ani sa nedajú nastaviť, jednoducho sa v nich len točia ručičky? Aký máte pocit, ak niekto klame? Aký máte pocit, ak niekto klame zúfalých ľudí, ktorí by urobili čokoľvek za záchranu seba alebo blízkych? 

 
 
Alternatívne metódy zlepšenia života, vychádzajúce z historických povier starých civilizácií, sa ukazujú ako dobrý biznis pre špekulantov, a riadna vysávačka pre naivných.
Alternatíva alternatíve

Je pravdou, že alternatívni „liečitelia“ majú k ľuďom lepší prístup, venujú im viac času, rozprávajú sa s nimi. Niekedy sú nezištní a ide im iba o pomoc. A to ich šľachtí, v dnešnej dobe bezohľadnosti je niečo také ako bútľavá vŕba a chápavý spoločník pre človeka potrebný. Je potrebné chrániť svoje duševné zdravie rovnako ako to fyzické.

Nie je však rozumné, ak takí „liečitelia“ dávajú ľuďom plané nádeje o metódach, ktoré nie sú reálne a vedome alebo nevedome ich tým klamú. To už nie je príliš ušľachtilé, ani rozumné, ba ani morálne.

Rovnako nie je rozumné ani morálne, ak sa lekári EBM správajú k ľuďom odmerane, nerešpektujú ich, nevypočujú ich problémy a zaobchádzajú s nimi ako s „kusmi“. Je to otázkou medziľudských vzťahov, ako sa k sebe správame. Je preto pochopiteľné, z ľudského hľadiska, prečo toľkí ľudia vedeckej medicíne nedôverujú. Lenže okrem pekných rečí, čačiek a troche nádeje nenájdete na AM nič praktické a pozitívne. Ak sa však zamyslíte, tak tieto drobnosti si viete dopriať aj bez zbytočného woo woo, ak si nájdete čas sami pre seba.

 V otázkach zdravia ale radšej konzultujte s odborníkom, ktorého metódy sú založené na vedeckom poznaní, nie na výmysloch. Pretože realita je to, čo neprestane existovať, ak tomu prestanete veriť. 

Oslovil vás článok? Podporte ho Vašim hlasom na http://vybrali.sme.sk/c/Alternativa-alternativnej-alternativy/

Hitchens, Ch. – Bůh není veliký. 2007.Praha: Metafora. 380.s ISBN 978-80-7359-155-7
Sagan, C. – The Demon-Haunted World. 1997. Ballantime Books, 1997. USA, 480 s. ISBN 0-345-40946-9
SCHICK, T., VAUGHN, L. – How to Think About Weird Things: Critical Thinking for a New Age. New York: McGraw-Hill, 2004. 368 s. ISBN 0-07-287953-X
Shermer, M. 2002 – Why people believe weird things, pseudoscience, superstition, and other confusions of our time. Revised & enlarged edition. Holt Paperbacks 2002. 384 s. ISBN: 0805070893

Externé dokazy: VALENT, D.: Alternatívna medicína: Rovnocenná alternatíva?

http://debunkatron.com/
http://www.quackwatch.org/
http://www.skepdic.com/
http://en.wikipedia.org/wiki/Emily_Rosa
http://en.wikipedia.org/wiki/Therapeutic_touch
http://en.wikipedia.org/wiki/Journal_of_the_American_Medical_Association

Obrázok: Autor

One Response

  1. Popierači vedy a rozumu, alternatívci, relativisti, intuitívci - Svet rozumuseptember 07, 2016 at 20:56 

    [...] liečby“ sa na pacientoch skúšali a nič z toho nefungovalo. Viete, že existuje obchod s falošnou nádejou, kedy sa pacient namiesto konvenčnej liečby nešťastne rozhodne pre nefungujúcu [...]

Leave a Reply

© 2012 Použimerozum.sk, všetky práva vyhradené.