Warning: finfo::file() [finfo.file]: Empty filename or path in /data/2/5/25f5c2d6-ccb4-4cf1-ad4b-bdc888b91cc5/pouzimerozum.sk/web/wp-content/themes/provocateur/functions/helpers/file.php on line 240

O nás

O svete vedeckou optikou.
HomeO nás

Stretli sme sa virtuálne, v diskusiách na facebooku, koncom roka 2010. Po pár spoločných debatách, v ktorých sme zistili, že sme zvedaví a záleží nám na faktoch, sme 28.12.2010 založili fan stránku Použime rozum (zaváranie závitov na internete).

Použime rozum je  projektom troch ľudí ľudí:
Lenka,
Martin Bies,
Peter Isteník (zakladateľ/grafik)

 

Spočiatku malo byť Použime rozum odpoveďou na množiace sa stránky plné konšpirácií, pavedeckých či iných dezinformácií a prekrútených vedeckých faktov. Keďže nás baví veda, vedecké myslenie a radi sa dozvedáme nové veci, mali sme snahu sa podeliť s ostatnými, pomôcť spopularizovať vedecké poznatky. Zároveň sme chceli oddeliť faktické informácie od bludov, ukázať, že i relevantné fakty môžu byť pútavé a poučné.

V súčasnosti sa Použime rozum uberá cestou popularizácie kritického myslenia, vedeckého prístupu, evolučnej psychológie, biológie, informatiky, kognitívnej vedy a rôznych prístupov k správaniu človeka. Zámerom je podporovať zvedavosť, motivovať chuť dozvedieť sa nové veci – snahu používať rozum:  

  • Hravou a voľnou formou sprostredkovávať zaujímavé a poučné vedecké poznatky širokej verejnosti.
  • Poukazovať na potrebu kritického myslenia, oboznamovať s metódami a postupmi pri preverovaní hodnôt informácií.
  • Povzbudzovať skepticizmus, zdravý rozum a odvahu klásť zvedavé otázky.
  • Poukazovať na hodnotu vzdelania, myslenia a uvedomenia si súvislostí, ktoré vedú k intelektuálnemu napredovaniu spoločnosti.

Ako komunikovať:

  • Chceme čo možno najkonkrétnejšie formulované otázky a argumenty k veci, zásadné argumenty podložiť evidenciou. Špekulatívne, nejasné či nedokázateľné tvrdenia majú pre vecnú diskusiu malú hodnotu.
  • Argumenty by mali byť zamerané na jadro problému, sledovať faktickú rovinu, bez zbytočných argumentov ad hominem, ad populum atď.

Čo nie sme:

  • Nie sme stránka zameraná na vypracovanie referátov či iných školských prác.
  • Nie sme neomylnými totalitnými autoritami.

Použime rozum nie je jediným projektom svojho druhu na internete. Je jedným z niekoľkých, ktoré sa snažia prinášať informácie z odborných zdrojov, ako protiklad k množstvu špekulatívnych, konšpiračných či pseudovedeckých portálov, propagujúcich neoverenú a často nefunkčnú (zato veľmi drahú) alternatívu vedeckému poznaniu.

Že bla ble, jazyková škola

Kategórie

jún 2021
Po Ut St Št Pi So Ne
« jan    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

© 2012 Použimerozum.sk, všetky práva vyhradené.